هشدار هواشناسی نسبت به افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی و فراساحلی كشور

هشدار هواشناسی نسبت به افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی و فراساحلی كشور

پرسی بلاگ: سازمان هواشناسی نسبت فعالیت سامانه جوی، افزایش تلاطم و ارتفاع امواج در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر از فردا تا دوشنبه (15 تا 18 اسفند) آگاهی داد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشداری نارنجی رنگ آورده است: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج بین ۲ تا ۳ متر و در نقاط فراساحلی تا ۳.۵ متر فردا (۱۵ اسفند) در مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و غرب هرمزگان پیش بینی می شود.

همچنین تداوم این شرایط روز شنبه (۱۶ اسفند) در تنگه هرمز، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان دور از انتظار نخواهد بود.

در ادامه این هشدار آمده است که روز یکشنبه (۱۷ اسفند) وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج در نیمه شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل هرمزگان و بوشهر پیش بینی می شود. در چنین شرایطی لطمه دیدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در کارهای دریایی در ساحل و کارهای فراساحل دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در این هشدار نسبت به ممنوعیت تفریحات آبی و شنا، ممانعت از تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت شیلاتی و محدودیت در فعالیت فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی خصوصاً فراساحل سفارش کرده است.

سازمان هواشناسی همین طور با صدور هشداری زرد رنگ به توصیف دو سامانه جوی پرداخته و نسبت به وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۱.۵ متر و در نقاط فراساحلی تا ۲ متر طی سه روز آینده هشدار داده است.

در ادامه هشدار آمده است که این شرایط جوی فردا (۱۵ اسفند) در غرب خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و روز شنبه (۱۶ اسفند) در دریای عمان و غرب خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، خوزستان و هرمزگان پیش بینی می شود.

همچنین تداوم این شرایط تا یکشنبه (۱۷ اسفند) در دریای عمان و نیمه غربی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بهشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دور از انتظار نخواهد بود.

در ادامه این هشدار آمده است که وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج فردا (۱۵ اسفند) در شرق دریای خزر، ناحیه ساحلی و دور از ساحل گلستان و یکشنبه (۱۷ اسفند) در مناطق غربی و مرکزی دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران نیز پیش بینی می شود. همین طور نسبت به فعالیت این سامانه در دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان طی دوشنبه (۱۸ اسفند) هشدار داده است.

درچنین شرایطی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، لطمه دیدن شناورهای سبک و نیمه سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در کارهای دریایی در ساحل و کارهای فراساحل وجود دارد. از این رو سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه سبک و کارهای شیلاتی سفارش شده است.

به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. همین طور هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1399/12/14
22:45:07
0.0 / 5
1170
تگهای خبر: هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ