وسعت خسارات طوفان، بازتاب سوء مدیریت شهری در هنگ كنگ

وسعت خسارات طوفان، بازتاب سوء مدیریت شهری در هنگ كنگ

پرسی بلاگ: دو ماه بعد از طوفان ˮمنگهوتˮ هنوز هم درختان بسیاری در خیابان های هنگ كنگ دیده می شوند كه بر اثر این طوفان ویرانگر سقوط كردند.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، طوفان "منگهوت" كه قویترین طوفان به ثبت رسیده در هنگ كنگ به حساب می آید با این حال كه جان كسی را در این شهر نگرفت اما ویرانی های بسیاری را در آن برجای گذاشت به صورتی كه برخی برآوردها خسارت بیشتر از یك میلیارد دلاری را در این منطقه نشان می دهند.
فضاهای سبز هنگ كنگ بیشترین صدمه را در این طوفان متحمل شدند. طبق اعلام دولت هنگ كنگ ۵۴ هزار اصله درخت در این طوفان سقوط كردند؛ اما كارشناسان می گویند این تعداد می تواند دو برابر رقم اعلام شده باشد.
خیلی از این درخت ها هنوز روی زمین باقی مانده و مسیرها و راه های عبوری در هنگ كنگ را مسدود كرده اند. این امر برای شهری كه به كارآمدی در امر شهرسازی معروف است، غیرعادی به نظر می آید.
یك استاد دانشگاه هنگ كنگ و متخصص فضاهای سبز شهری با فاجعه بار خواندن طوفان "منگهوت" برای فضای سبز هنگ كنگ، تعداد درختان نابود شده در این طوفان را ۱۰۰ هزار اصله درخت یعنی بیشتر از نیمی از درختان بزرگ این شهر اعلام نموده است.
هنگ كنگ كه با نام "جنگل شهری" هم شناخته می شود، منطقه ای است با آسمان خراش های بسیار كه از دل دامنه كوه های جزیره و در فضای سبز و روستایی سر بر آورده اند. كمتر از ۲۵ درصد از سرزمین های شبه جزیره هنگ كنگ توسعه یافته اند و كوهنوردی، دوچرخه سواری، سفرهای ساحلی و قایقرانی بعضی از محبوب ترین تفریح های ساكنان و گردشگران این شبه جزیره بر شمرده می شوند.
كارشناسان، برنامه ریزی شهری ضعیف و قدرت مطلق طوفان "منگهوت" را دو عامل تخریب شدید فضای سبز این شهر می دانند.
برنامه ریزان شهری سال های زیادی را صرف كاشت درختان بزرگ می كنند كه به فضاهای زیاد و مدیریت مناسب خاك نیاز دارند تا استقامت یابند. بدون این حمایت زیرزمینی، درختان بزرگ در یك طوفان قوی نابود می شوند.
به قول كارشناسان درختان بسیاری در حجم كمی از خاك در هنگ كنگ در حال رشدند و از همین رو به راحتی ریشه كن می شوند. این اتفاقی است كه در طوفان "منگهوت" برای درختان این شهر رخ داد.
ساكنان این شهر بعد از این طوفان گزارش كردند كه شاهد حیواناتی مانند گرازهای وحشی، میمون ها و مارها در مناطق غیرمعمول شهری بوده اند كه تصور می گردد در طوفان "منگهوت" زیستگاه های خویش را از دست داده اند.
اداره حفاظت از محیط زیست هنگ كنگ اعلام نموده كه حدود ۸۰۰۰ كامیون حامل حدود ۱۵ هزار تن از درختان نابود شده در این طوفان برای انبار موقت به فرودگاه متروكه ای در این شهر منتقل شده اند. مقرر است بخشی از این درختان برای تهیه كود كمپوست مصرف شده و این اداره در حال بررسی سایر روش های بازیافت و استفاده مجدد از این درختان است.
خیلی از منتقدان به سوء مدیریت شهری هنگ كنگ اعلام نموده اند انباشتن این حجم از درختان در مقابل آفتاب سبب سوختن این چوب ها و غیر قابل بازیافت شدن آنها می گردد اما برخی كارشناسان هم بر این باورند كه هیچ شهری در برابر سقوط ۱۰۰ هزار اصله درخت در كمتر از چند ساعت آماده نیست و رطوبت زیاد این درختان كار بازیافت را خیلی سخت می كند.
به گزارش سی ان ان، اداره توسعه هنگ كنگ متعهد به جایگزینی درختان سقوط كرده و احیای فضای سبز شهری از بین رفته در این طوفان شده است؛ اما این اداره باید عوامل متعددی را در مورد این كه چه نوع درختانی را جایگزین كند در نظر بگیرد تا فضای سبز شهری جدید قوی تر و سالم تر باشد.
اداره حفاظت از محیط زیست هنگ كنگ هم اكنون بررسی چشم انداز شهری را شروع كرده است كه گفته می گردد امكان دارد در طرح جایگزینی احتمالی درختان جدید مورد استفاده قرار بگیرد. در این بررسی ها همه عوامل همچون محیط خیابان ها، اقلیم های كوچك محیطی، ساختمان های مجاور، امكانات روی زمین و زیر زمین، منطقه كاشت درختان و حجم خاك مد نظر قرار گرفته می گردد.1397/08/21
18:31:48
5.0 / 5
4749
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ