آخرین اخبار از سیل لرستان، در حال بروزرسانی

راه اندازی دایك حفاظتی و ساماندهی رودخانه كشكان، محور خرم آباد - معمولان تا اطلاع ثانوی مسدود است

راه اندازی دایك حفاظتی و ساماندهی رودخانه كشكان، محور خرم آباد - معمولان تا اطلاع ثانوی مسدود است

به گزارش پرسی بلاگ مدیرعامل شركت آب منطقه ای لرستان اظهار داشت: راه اندازی دایك حفاظتی و ساماندهی رودخانه كشكان در شهر معمولان در سقف اعتباری معادل ۵۰ میلیارد ریال شروع می شود.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، رضا میرزایی در جمع خبرنگاران اظهار نمود: دیواره های حفاظتی شهرهای معمولان و پلدختر در سیل ۱۲ فروردین ۹۸ تخریب شده و عملكرد حفاظتی خویش را به صورت كامل از دست داده اند.
وی اضافه كرد: در صورت ورود یك سامانه بارشی و ریزشی معادل ۵۰ میلی متر در مدت ۱۲ ساعت، باردیگر سیلاب وارد منازل مردم، خیابان ها و معابر می شود، بنابراین با عنایت به پیش بینی های سازمان هواشناسی و تداوم بارندگی ها در اردیبهشت ماه، هنوز خطر آب گرفتگی برخی نقاط در استان وجود دارد.
میرزایی بیان كرد: ساخت دیواره های حفاظتی بایستی در اولویت قرار گیرد، چونكه با وضع موجود، شهرهای پلدختر و معمولان ایمن نیستند.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای لرستان خاطرنشان كرد: این شركت هفته آینده همزمان با ورود وزیر نیرو به استان، ساخت دایك حفاظتی و ساماندهی رودخانه كشكان در شهر معمولان را با اعتباری معادل ۵۰ میلیارد ریال آغاز می كند.
مردم با ایثار و روحیه نوع دوستی از سد مشكلات سیل عبور كردند
نماینده ولی فقیه در لرستان اظهار داشت: مردم لرستان یاد عزیزانی كه در ایام سخت سیل در كنارشان بودند را فراموش نخواهند كرد.
به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، آیت الله میرعمادی در مراسم خاكسپاری دوتن از شهدای خدمت ستاد بازسازی بنیادمسكن انقلاب اسلامی استان اردبیل، از پیشگامی بنیادمسكن انقلاب اسلامی در بازسازی های كشور اطلاع داد و اضافه كرد: بنیادمسكن انقلاب اسلامی در حادثه زلزله كرمانشاه خوش درخشید و در سیل اخیر لرستان باتمام توان و امكانات و نیروی انسانی خود به كمك مردم سیل زده لرستان شتافت.
نماینده ولی فقیه در استان بااشاره به اینكه مردم لرستان با همدلی، ایثار و روحیه نوع دوستی خود با عزت از سد مشكلات ناشی از سیل عبور كردند، اضافه كرد: این ارزش ها و فداكاری ها به لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی در میان مردم ولایت مدار ما نهادینه شده است.
وی با اشاره به اینكه مرگ شهادت گونه این دو عزیز مصداق "و من یخرج مهاجرا الی الله و رسوله" است، عنوان كرد: مردم لرستان یاد كسانی كه در روز سخت سیل كنارشان بودند را فراموش نخواهند كرد.
بیش از 3000 نفر در مناطق سیل زده از خدمات اورژانس اجتماعی بهره مند شدند
مدیركل بهزیستی لرستان اظهار داشت: بیشتر از 3000 نفر در مناطق سیل زده از خدمات اورژانس اجتماعی بهره مند شدند.
فاطمه توكلی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار نمود: سازمان بهزیستی در جهت خدمات دهی به جامعه هدف خود كه در سیل گرفتار صدمه شده اند اقدامات مداخله ای انجام داده است.
وی خاطرنشان كرد: در فاز اول توزیع بسته های حمایتی را داشتیم كه از سایر ادارات كل بهزیستی كشور جذب شده بود كه این بسته ها شامل مواد غذایی، مواد خشكبار، پك های بهداشتی و... بود.
مدیركل بهزیستی لرستان تصریح كرد: همینطور ۱۷۰ پك وسایل توان بخشی و وسایل بهداشتی ویژه معلولین ضایع نخاعی و جسمی حركتی، یك هزار دست لباس و كفش، وسایل خواب، وسایل آشپزخانه و...در شهرستان های مختلف كه بیشترین صدمه را دیده اند توزیع شده است.
توكلی با اشاره به دیگر خدمات مداخله ای اضافه كرد: همینطور در این راستا ۹۴ مددكار و روانشناس در چارچوب ۳۰ تیم اورژانس اجتماعی به مناطق سیل زده اعزام شده اند.
وی افزود: در این زمینه ۱۶۸ مأموریت انجام شد و 3571 نفر از خدمات اورژانس اجتماعی بهره مند شده اند.
این مقام مسئول افزود: كار توزیع خدمات و بسته ها را هم اورژانس به عهده دارد.
توكلی عنوان كرد: ۲۴۷ روانشناس داوطلب در چارچوب ۸۶ تیم محب ساماندهی شده و به نوبت به مناطق اعزام شده كه توانسته با ۹۴۵۹ نفر از همه افراد شامل جامعه هدف و خارج جامعه هدف سازمان ارتباط برقرار كنند.
وی اظهار نمود: در پل دختر توانستیم با جذب معتمدین محلی تیم داوطلبان محلی تشكیل شد و در این راستا اتفاقات خوبی افتاده است.
مدیركل بهزیستی لرستان خاطرنشان كرد: این تیم ها در رفع مشكلات محلی كمك خوبی كرده اند و اتفاقات خوبی افتاده است.
توكلی افزود: به كمك این تیم ها مسابقات ورزشی برای نوجوانان، نقاشی برای كودكان، پاك سازی محیط، و.... صورت گرفته است.
وی بیان كرد: درزمینه ٔ كلاس های آموزشی هم جلسات هم اندیشی با بانوان و كلاس های بهداشتی برای كودكان برگزار شده است.
مدیركل بهزیستی افزود: تلاش این بوده كه ظرفیت سازی در جوامعی كه گرفتار صدمه شده اند ایجاد شود و خودباوری در میان مردم افزایش پیدا كند.
توكلی افزود: این اقدامات برای این بوده كه مردم به بازسازی محیط و كارهای خودشان بپردازند كه با استقبال خوبی مواجه گردید.
تدوین طرح جامع سیلاب و مناسب سازی پیرامون رودخانه ها ضروری است
دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ایران اظهار داشت: تدوین طرح جامع سیلاب و مناسب سازی پیرامون رودخانه ها ضروری می باشد.
به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، فرزانه صادق مالواجرد در جمع خبرنگاران اظهار نمود: قانون ممنوعیت ساخت و ساز در حریم رودخانه ها باید ضمانت اجرایی قوی داشته باشد كه این مهم در حال ‍‍‍‍‍‍‍پیگیری است.
وی افزود: علاوه بر میزان خسارات ناشی از سیل علل تخریب های این حادثه بسیار مهم می باشد.
صادق مالواجرد با اشاره به اینكه دست اندازی و دست كاری های بستر رودخانه، محیط زیست، طبیعت، مراتع و جنگل های فرا دست در میزان تخریب اثرگذار بوده است، بیان كرد: در خرم آباد هم تغییر مسیر جای رودخانه و بهم ریختگی اكوسیستم؛ كانالیزه شدن برخی قسمت ها و پل های غیركارشناسی سال های قبل در تخریب تاثیر داشته است.
دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ایران اظهار داشت: در اولین نشست شورا طی سالجاری به علت اهمیت مبحث صدمه شناسی سیل در دستور كار قرار گرفت كه علاوه بر بررسی علل تخریب چند نكته اساسی عنوان شد.
صادق مالواجرد عنوان كرد: قوانین مربوط به توجه ویژه به محیط زیست و اراضی فرادست و حفظ حرایم رودخانه ها باید ضمانت اجرایی داشته باشد كه به این سرمایه ها دست اندازی نشود.
معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی افزود: بازبینی در محدوده بستر و حریم رودخانه ها باید اجرایی و در طرح های شهری تطبیق داده و از ساخت و ساز در آن جلوگیری شود.
صادق مالواجرد بر بازبینی ضوابط ساخت و ساز بر مبنای اقلیم تصریح كرد و خاطرنشان كرد: تدوین طرح جامع سیلاب و مناسب سازی پیرامون رودخانه ها یكی از برنامه های مهم مورد توجه است.
معاون وزیر راه وشهرسازی با تاكید بر برخورد با رویه های تخلف و ساخت و ساز پیرامون رودخانه ها بیان كرد: چنانچه لازم باشد در مجلس شورای اسلامی و یا در هیات وزیران برخی مقررات برای داشتن ضمانت اجرایی تغییر می كند.
به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، خسارت اولیه سیل فروردین ماه امسال در لرستان 37 هزار میلیارد ریال برآورد شده است و 35 هزار واحد مسكونی بر اثر این سیل خسارت دیدند.
محور خرم آباد - معمولان تا اطلاع ثانوی مسدود است
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان اظهار داشت: محور خرم آباد - معمولان به علت عملیات راهداری تا اطلاع ثانوی مسدود است.
به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، عباس شرفی، اظهار نمود: محور خرم آباد - معمولان در هفته گذشته به صورت موقت برای خودروهای امدادی و خدمت رسان باز شد كه هم اكنون به علت عملیات راهداری تا اطلاع ثانوی مسدود است.
وی اضافه كرد: دستگاه های امدادی، خدمت رسان و مردم از محور آزادراه - معمولان تردد كنند.1398/01/30
13:28:14
5.0 / 5
5049
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ