روایت مهر از رویدادهای مهم كتاب و ادبیات سال ۱۴۰۱؛

هفت روایت از آنچه بر کتاب و ادبیات گذشت

هفت روایت از آنچه بر کتاب و ادبیات گذشت

پرسی بلاگ: در سال 1401 رویدادهای مهمی در زمینه کتاب و ادبیات بر صنعت چاپ و نشر گذشت که همچون آنها می توان به برگزاری سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران و انصراف حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اشاره نمود.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب _ فاطمه میرزاجعفری: با شروع سال جدید یکی از با اهمیت ترین کارهای حوزه های مختلف در رسانه ها مروری بر رویدادهای مهم سال قبل است. سال ۱۴۰۱ نیز برای حوزه کتاب و ادبیات پر از فراز و فرود بوده است به ویژه در بخش برگزاری نمایشگاه های بین المللی و داخلی حوزه کتاب و ادبیات اتفاقات بسیار مهمی را پشت سر گذاشته است که هرکدام می تواند به نحوی تحولی در صنعت چاپ و نشر به وجود آورد.
از سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گرفته تا شروع به کار سامانه خرید از کتابفروشی و راه اندازی تلویزیون اینترنتی کتاب که در کنار حضور در نمایشگاه های بین المللی کتاب نشان دهنده سالی پر شور برای حوزه کتاب و ادبیات به ویژه خانه کتاب و ادبیات ایران است. البته در این میان در سال قبل شاهد افتتاح دو کتاب فروشی هم بوده ایم که روشنی بخش چراغ کم فروغ حوزه کتاب و کتابخوانی شدند.
در این گزارش سعی کردیم مروری بر آنچه در سال ۱۴۰۱ بر حوزه کتاب و ادبیات گذشته است داشته باشیم تا از این طریق یک سال پر تلاش را در عرصه کتاب و کتابخوانی مرور نماییم.
در ادامه نگاهی به رویدادهای مهمی که در سال ۱۴۰۱ اتفاق افتاده است می اندازید.
برداشت اول؛ نمایشگاه کتاب تهران
یکی از رویدادهای مهم سال قبل در زمینه کتاب و کتابخوانی؛ سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود که از ۲۱ اردیبهشت شروع شد و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه داشت.
سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار تحقق عدالت فرهنگی در دو بخش حضوری و مجازی در مصلای امام خمینی (ره) و در سامانه Ketab.ir اجرا شد. در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران که توسط ریاست جمهوری راه اندازی شد ۲۸۰۰ ناشر در بخش فیزیکی و مجازی حضور داشتند که از این تعداد ۱۷۰۰ ناشر در محیط مصلی حضور پیدا کردند. همین طور ۱۷۰ ناشر از حاضران نمایشگاه از ۳۰ کشور خارجی در این نمایشگاه بودند.
به گفته یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران این نمایشگاه با میزان فروش ۲۱۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۵۹۴ تومانی کتاب به کار خود خاتمه داد که از این میان مبلغ ۱۰۷ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان متعلق به بخش فیزیکی و ۱۰۳ میلیارد و ۸۹۲ میلیون تومان متعلق به بخش مجازی بوده است.

برداشت دوم؛ افتتاح دو کتابفروشی
کافه کتاب نشر شنایا (به معنای همه چیز دان) به مدیریت فاطمه شادی و ایوب شمسی، هفتم تیرماه در خیابان بزرگمهر، خیابان نریمان تهران راه اندازی شد.
همچنین ۱۸ بهمن ماه نیز کتابفروشی جیبی امیرکبیر نیز با حدود ۵۰۰ عنوان کتاب نفیس و ۸۰۰ عنوان کتاب در زمینه کودک و نوجوان در متراژ ۲۴ متر و با ۳۶۰۰ عنوان کتاب از ۱۵۰ ناشر راه اندازی شد.
برداشت سوم؛ راه اندازی سامانه خرید از کتابفروشی و تلویزیون اینترنتی کتاب
تقریباً هفته سوم مردادماه بود که با بیان مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران سامانه خرید از کتابفروشی به عنوان بستری در چرخه فروش کتاب راه اندازی شده و کتابفروشی های متقاضی فعالیت در این سامانه با مراجعه به نشانی v.ketab.ir نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام نمودند.
در سامانه فروش کتاب، یارانه ها همچون یارانه های خرید و ارسال کتاب پیاده سازی می شود که در توزیع عادلانه یارانه ها هم نقش مهمی برعهده دارد. در این طرح، چرخه تولید و توزیع کتاب، روال منطقی و معمولی خودرا طی می کند و با فعالیت این سامانه به انتهای زنجیره نشر توجه شده است. در این سامانه خانه کتاب و ادبیات ایران برای فروش با محوریت کتابفروشی ها، این امکان فراهم شده که کتابفروشی ها در هر موضوعی بتوانند کتاب های خودرا بارگذاری و به فروش برسانند.
همچنین در نیمه دوم آبان؛ علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران از شروع به کار اولین شبکه تلویزیونی اینترنتی کتاب همزمان با سی امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران آگاهی داد. این رسانه با هماهنگی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در بستر تلوبیون افتتاح شد.

برداشت چهارم؛ حضور در نمایشگاه های بین المللی کتاب
حضور در نمایشگاه های بین المللی کتاب یکی از با اهمیت ترین رویدادهای سال قبل است که می تواند نویدبخش روشنی باردیگر حوزه کتاب و ادبیات باشد. از نمایشگاه کتاب بولونیا گرفته تا نمایشگاه کتاب دهلی، کربلا، مسقط، مسکو و غیره که از برآیند همگی می توان گفت خوشبختانه کارنامه خانه کتاب و ادبیات از نمرات نسبتاً خوبی برخوردارست.
تقریباً خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت نشر ایران در هریک از این نمایشگاه با حضور تعداد بسیار خوبی از ناشران مطرح به معرفی صنعت چاپ و نشر خود پرداخت و حتی در برخی از موارد با خیلی از نمایشگاه در قالب تفاهمنامه های مختلف همچون تبادل غرفه را بدنبال داشت.
برای مثال در سی و پنجمین نمایشگاه کتاب مسکو که در ۱۲ شهریور میزبان ایران بود بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب با موضوعات ادبیات پایداری و دفاع مقدس، دانشگاهی و آموزش زبان فارسی به زبان های فارسی، انگلیسی و روسی ارائه شد همین طور بیش از ۳۵۰ برنامه جنبی با حضور بیش از ۱۰۹ نویسنده تدارک دیده شده است که قسمتی از آنها بصورت مجازی اجرا شد.
همچنین در نمایشگاه بین المللی کتاب باکو خانه کتاب و ادبیات ایران در غرفه ای به متراژ چهل متر مربع به معرفی بیش از سیصد عنوان کتاب شاخص پرداخت.
نمایشگاه کتاب سلیمانیه نیز در ۲۶ آبان و در غرفه ای به مساحت ۶۰ متر مربع میزبان بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب در موضوع های ادبیات کلاسیک و معاصر، ادبیات بزرگسال و کودک و نوجوان بود. همین طور نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت نیز در ۱۲ آذرماه میزبان ۵۰۰ عنوان از ایران بود.
در نمایشگاه کتاب استانبول که پس از سه سال وقفه انجام شد نیز خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت چاپ و نشر ایران با بیش از ۲۷۵ عنوان در موضوع های ادبیات کلاسیک و معاصر، ادبیات بزرگسال و کودک و نوجوان، ادبیات دفاع مقدس و غیره حضور داشت.

نخستین نمایشگاه کتاب حوزه در عرصه بین الملل ویژه آثار برتر و منتخب در رشته های علوم انسانی از سه شنبه ۲۵ بهمن تا پنجشنبه ۲۷ بهمن اجرا شد. در این نمایشگاه آثاری به ۳۴ زبان ارائه شده است و مراکزی همچون مرکز الحضاره للتلمیه الفکر اسلامی با ۲۵۰ اثر؛ جامعه المصطفی العالمیه با ۱۹۳ اثر؛ مجمع جهانی دوده با ۱۱۱ اثر؛ مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با ۲۱ اثر و پژوهشگاه حوزه دانشگاه با ۷۱ اثر در این نمایشگاه حاضرند.
در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب مسقط ‭‭۶۵۶‬‬ ناشر بصورت مستقیم و ‭‭۱۷۰‬‬ ناشر با اعطای نمایندگی از ۳۲ کشور در هزار و ‭‭۱۹۴‬‬ غرفه به معرفی حدود ‭‭۵۳۳‬‬ هزار عنوان کتاب پرداختند؛ در این نمایشگاه ۸۰۰ عنوان کتاب از ۴۰ ناشر در موضوعات مختلف و در مساحت ۳۶ مترمربع ارائه شد.
شانزدهمین نمایشگاه کتاب کربلا هم در دو بخش با حدود ۹۵ غرفه در صحن عقیله بنی هاشم (س) و بین الحرمین دایر شد و خانه کتاب و ادبیات ایران برای اولین بار در یک غرفه ۱۵ متری با عرضه کتاب های شاخص دین، ادبیات پایداری، ایران شناسی، کودک و نوجوان، دانشگاهی و علمی در نمایشگاه کتاب کربلا حضور پیدا کرد.
در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب هند ایران برای هشتمین بار حضور پیدا کرد و در غرفه ای به متراژ ۳۶ متر مربع به معرفی ۶۰۰ عنوان کتاب در زمینه های مختلف ایران شناسی، هنر، خوشنویسی، ادبیات کلاسیک و معاصر و غیره پرداخت.
برداشت پنجم؛ نمایشگاه ایران نوشت
هشتمین نمایشگاه ایران نوشت بعد از وقفه ای دو ساله توسط مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی از اول تا ۱۸ شهریورماه اجرا شد.
در این نمایشگاه علاوه بر حضور بیش از ۱۰۰ تولیدکننده از سراسر کشور؛ چندین شرکت خلاق همچون شرکت ماروک از زیر مجموعه های خانه خلاق و نو آوری تم (تجاری سازی محتوا) نیز حضور دارد که در حوزه فروش کالاهای فرهنگی کاراکتر محور ایرانی فعالیت کردند. این نمایشگاه کوشش کرد تا در بحث تهیه‌ی کالاهای فرهنگی اصیل ایرانی در حوزه‌ی نوشت افزار، کتاب، اسباب بازی و لوازم جانبی از تولید کنندگان و توزیع مناسب کودکان و نوجوانان؛ شبکه مناسب و گسترده ای را در محصولات با محتوای سالم بوجود آورد.
برداشت ششم؛ نمایشگاه بین المللی فرانکفورت و حواشی آن
در ابتدای سال قبل هفتاد و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت منتشر گردید اما با وجود دعوت از ناشران فعال، تشکل های صنفی نشر، نهادها، مؤسسات فرهنگی و آژانس های ادبی سراسر کشور؛ ایران در تاریخ ۲۴ مهر و تنها سه روز مانده به شروع نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت از حضور در این نمایشگاه انصراف داد و این خبر به یکی از اخبار بسیار مهم سال ۱۴۰۱ تبدیل شد.
اما بگفته علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران دلیل انصراف از این نمایشگاه عدم تعهد مسئولان برگزاری نمایشگاه فرانکفورت بوده است، چونکه در ابتدا و تنها چند روز مانده به افتتاح نمایشگاه ابتدا محل حضور غرفه ایران بدون اطلاع جا به جا شد و حدودا می توان گفت به دور افتاده ترین محل نمایشگاه فرانکفورت منتقل شد که بدین سان امکان فعالیت و خروجی مناسب برای خانه کتاب و ادبیات ایران به عنوان نماینده صنعت چاپ و نشر کشور نبود.
همچنین عدم همکاری در صدور ویزا برای حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت حتی در ایام منتهی به افتتاح نمایشگاه یکی دیگر از مشکلاتی بود که سبب می شود نمایندگان صنعت چاپ و نشر کشورمان نتوانند در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

برداشت هفتم؛ شروع کارهای سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران
در روزهای پایانی سال حدودا کارهای پیش زمینه شروع سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب شروع شد و در ناشران بخش بین الملل از تاریخ ۱۹ دی ماه تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ بوسیله مراجعه به پایگاه اینترنتی ketab.ir نسبت به ثبت نام خود می توانند اقدام نمایند همین طور ناشران داخلی نیز تا یکشنبه ۱۴ اسفندماه نسبت به ثبت نام خود اقدام نمودند.
سی و چهارمین نمایگشاه بین المللی کتاب تهران نیز مانند سال قبل در دو بخش مجازی و حضوری و در مصلای امام خمینی (ره) انجام می شود.


منبع:

1402/01/01
20:31:58
5.0 / 5
151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ