محسن جوادی خبر داد:

ارتقای كیفی كالاهای فرهنگی و كارهای جایزه فیروزه در دوره كرونا

ارتقای كیفی كالاهای فرهنگی و كارهای جایزه فیروزه در دوره كرونا

پرسی بلاگ: محسن جوادی ششمین دوره ی برگزاری جایزه فیروزه را دریچه ای برای پژوهش در حوزه کالاهای فرهنگی دانست و از تغییرات کیفی آثار دریافتی این جشنواره فرهنگی آگاهی داد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از دبیرخانه جایزه فیروزه، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره جایزه فیروزه اظهار داشت: «مجازی شدن این دوره از جشنواره و مشارکت استانها در برگزاری مسابقات منطقه ای فرصتی متفاوت را پیش روی برنامه ریزان و تولیدکنندگان کالاهای فرهنگی قرار داد.»
وی با اشاره به جلسات مجازی شورای سیاست گذاری این جشنواره اظهار داشت: «با شروع دوران قرنطینه و ضرورت تداوم فعالیت جشنواره، طراحی درگاهی برای برگزاری جشنواره ضروری بود. طی چند ماه تلاش مداوم، وب سایت فیروزه توانست زمستان امسال پذیرای ۲۲۷۷ اثر در ۱۶ استان باشد. در بخش ملی نیز هزار و ۵۱۲ اثر ثبت گردید درحال داوری نهایی است. در این میان باید اشاره داشت که داوران در استانها و در سطح ملی بررسی آثار را به صورت مجازی انجام دادند و آئین اختتامیه این جشنواره نیز به صورت مجازی و حضوری با رعایت پروتکلهای ستاد ملی کرونا انجام خواهد شد. این تغییرات فرصت هایی قابل بحث را در اختیار جشنواره و تولیدکنندگان قرار داد. ایجاد بستری مناسب برای حضور هنرمندان و کارآفرینان کل کشور و اضافه شدن بخش جدید جشنواره با تمرکز بر خانواده ها را می توان قسمتی از این فرصت ها تلقی نمود. امسال در بخش پویانمایی، برنامه های کاربردی آموزشی، بازی- یادگیری، بازی ویدئویی آثاری به دبیرخانه رسیده است. باید گفت این تولیدات نیاز امروز مخاطبان کودک و نوجوان است و در مبحث کالاهای فرهنگی و انتقال تفکر ملی باید تمرکز بیشتری بر اینگونه تولیدات داشت و این هدفی است که جایزه فیروزه از ابتدا تا حالا دنبال کرده است. پس بنظر می رسد که تولیدات فرهنگی یک سال اخیر می تواند مورد ارزیابی پژوهشگران قرار گیرد.»
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سطح کیفی آثار این دوره از جشنواره فیروزه اظهار داشت: «در دور نخست بررسی شاهد بودیم که این تولیدات شاخصه ی تناسب فرهنگی و ارتباط و پیوست فرهنگی را رعایت کرده اند و به مرحله ی داوری رسیده اند. این تغییر بیان کننده آگاهی بخشی متخصصان و کارشناسان طی سالهای اخیر است. همراهان جایزه فیروزه و متخصصان این حوزه طی چندسال اخیر با اطلاع رسانی دقیق توانسته اند استانداردها و تعاریف درستی از کالای فرهنگی داشته باشند که جای تقدیر دارد. تنوع آثار در این دوره نیز قابل بحث است. فرصت مطالعه و خلق اثر هنری – کاربردی امتیازی است که هنرمندان طی این یک سال کسب کرده اند. باید بار دیگر تاکید کنم که مجازی شدن جشنواره فرصت حضور هنرمندان بیشتری را فراهم نمود، هنرمندانی که دوره های پیش فرصت این حضور را نداشتند.»
این مقام مسئول در آخر اعلام نمود: «برگزیدگان این دوره از جشنواره هفته آخر اسفند معرفی خواهند شد. امید است با معرفی این هنرمندان و تولیدکنندگان به شرکت های خلاق فرهنگی بتوانیم گام بلندی در پشتیبانی از محصولات بومی و فرهنگی برداریم.
افزایش مصرف آثار و تولیدات فرهنگی ایرانی اسلامی، تقویت منابع تغذیه فرهنگ ایرانی اسلامی، زمینه سازی برای نوآوری و تبادل اندیشه ها و آموخته های هنرمندان تنها قسمتی از اهداف جایزه فیروزه از ابتدا تا حالا بوده است.


منبع:

1399/12/17
13:24:35
0.0 / 5
993
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ