با حضور مؤلف؛

حكمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان نقد و بررسی می شود

حكمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان نقد و بررسی می شود

نشست مجازی بررسی و ارزیابی کتاب حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان فارابی، ابن سینا و ملاصدرا 8 دی ماه به صورت مجازی انجام می شود.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، به همت معاونت پژوهشی دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد دانشگاه امام صادق (ع) و همکاری شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نشست مجازی بررسی و ارزیابی کتاب «حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان فارابی، ابن سینا و ملاصدرا» انجام می شود. نشست نقد و بررسی کتاب حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد ذبیحی ریاست سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) و مؤلف کتاب، حسین هوشنگی و محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا می شود. این جلسه دوشنبه ۸ دی ماه از ساعت ۱۲: ۳۰ الی ۱۴: ۳۰ برپا و علاقه مندان می توانند برای مشاهده آن به اینجا مراجعه کنند.
فصل های چهار گانه این اثر عبارت اند از:
فصل اول: کلیات
فصل دوم: فارابی
فصل سوم: ابن سینا
فصل چهارم: ملاصدرا
در بخشی پیشگفتار این کتاب می خوانیم: «آگاهی بیشتر از گستره دانش، جداسازی حوزه های نظری و کاربردی علم، تبیین پیوند علوم با یکدیگر و از همه مهم تر دستیابی به مسائل هر علم، پاره ای از اهدافی است که دانشمندان کوشیده اند در شرح هر علمی، موضوع، تعریف، فایده و غایت آن علم را بیان می کنند. ضرورت و اهمیت آگاهی از موضوع، مسائل، غایت و فایده علم در دانشی همچون حکمت علمی که اساس و جوهره آن بر عمل استوار شده و هدف جوینده آن فهمیدن و در نهایت آراسته شدن به کمالات و دوری جستن از افعال نادرست است، دو چندان است.
حکمت علمی یکی از دو شاخه علوم حقیقی است. علوم حقیقی در مقابل علوم اعتباری به دو قسم نظری و عملی تقسیم شده اند؛ سه گانه طبیعیات، ریاضیات، الهیات زیر مجموعه حکمت نظری و اخلاقی و تدبیر منزل و سیاست مدن، شاخه های حکمت علمی اند، برای اینکه اموری (فضایلی) که بایسته انجام اند؛ اگر بایستگی انجام، در رابطه با فرد باشد، اخلاق اگر الزام به انجام در گرو مشارکت صغری (خانواده) باشد، تدبیر منزل و اگر مبتنی بر مشارکت کبری (جامعه) باشد، سیاست مدن نامیده می شود....»
«حکمت عملی از نگاه سه فیلسوف مسلمان فارابی، ابن سینا و ملاصدرا» اثر حجت الاسلام محمد ذبیحی را سازمان سمت در ۳۴۴ صفحه در سال ۱۳۹۷ منتشر نموده است و
این کتاب برای دانشجویان رشته فلسفه و کلام در مقطع کارشناسی بعنوان منبع اصلی درس حکمت عملی به ارزش ۲ واحد تدوین شده است.

1399/10/05
01:06:50
5.0 / 5
784
تگهای خبر: انسانی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ