حدادعادل مطرح كرد؛

آیت الله تسخیری حلقه وصل مسلمانان و پیروان ادیان بود

آیت الله تسخیری حلقه وصل مسلمانان و پیروان ادیان بود

به گزارش پرسی بلاگ رئیس بنیاد سعدی در وبینار بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های آیت الله تسخیری گفت ایشان حلقه وصل بین ایران، انقلاب اسلامی، مسلمانان و پیروان ادیان بود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت الله شیخ محمد علی تسخیری(ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، نشست بین المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های آیت الله تسخیری را روز گذشته دوشنبه ۸ مهر، با حضور شخصیت ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام در محورهای ولایت مداری و انقلابی گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) برگزار کرد.
غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی در سخنرانی خود در وبینار مذکور اظهار داشت: عده ای وقتی از دنیا می روند، جز دوستان، آشنایان و بستگان کسی دیگر متوجه فقدان او نمی گردد و تأسف و تأثری به جای نمی ماند. اندک کسانی هستند که وقتی از دنیا رحلت می کنند، نه فقط بستگان و بازماندگان آنان فقدانشان را حس می کنند، بلکه جامعه نبود آنان را احساس می کند و گرفتار اندوه و تأسف می شوند. آیت الله تسخیری از دسته دوم بود. به قدری در زندگی اثرگذار بود که فقدانش نزد همگان محسوس بود.
وی به خاطره ای از ترجمه کتاب شهید مطهری به زبان عربی توسط آیت الله تسخیری اشاره نمود و اظهار داشت: آیت الله تسخیری اثری از یک متفکر و نویسنده مسلمان ایرانی شیعه به زبان عربی ترجمه کردند. ایشان هم به زبان عربی تسلط داشت و دارای بصیرتی بود که ارزش کتب استاد مطهری را تشخیص می داد. فقدان آیت الله تسخیری ثلمه ای جبران ناپذیر بر پیکره اسلام است. رحلت آیت الله تسخیری برای همه ما تأسف انگیز بود از آن جهت که ایشان نقش بی بدیلی در انقلاب اسلامی ایفا می کرد.
رئیس بنیاد سعدی در ادامه اظهار داشت: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان انقلاب همواره درصدد بودند این انقلاب را تحریف کنند و تصویر نادرستی از آن ترسیم کنند و چهره انقلاب را نزد مردم جهان و پیروان سایر ادیان و مسلمانان غیر ایرانی به خصوص عرب و اهل سنت، زشت جلوه دهند. همچنین، تمام رسانه های تحت تسلط استکبار جهانی و صهیونیسم به دنبال پیشگیری از معرفی صحیح انقلاب اسلامی، اندیشه و انگیزه انقلاب به سایر نقاط جهان بخصوص به عالم اسلام و کشورهای عربی هستند. جنگی که در این ۴۲ سال برقرار بوده، از آن به بعد هم خواهد بود. آن جنگ، جنگ تهاجم فرهنگی، فکری و جنگی که یک طرف آن به دنبال تحریف حقیقت است، برشمرده می شود.
حداد عادل، آیت الله تسخیری را فرمانده لایق این میدان و جبهه جنگ دانست و افزود: مرحوم آیت الله تسخیری برای این مهم، چهار ابزار در اختیار داشت و این ابزارها به او تعالی و موفقیت می بخشید. اولین ابزار، تسلط به زبان عربی بود. ایشان هم با ادبیات عرب آشنایی داشت و هم با زبان روز عربی و هم در حوزه های علمیه درس خوانده بود و هم در دانشگاه بغداد. بدین ترتیب در گفتگو با متفکران و اندیشمندان کشورهای عربی مشکلی نداشت. علم اسلامی دومین ابزار ایشان بود. آیت الله تسخیری یک فقیه بود و نزد بزرگان اسلام چون شهید صدر درس خوانده بود و به عرفان و کلام اسلامی تسلط داشت و می توانست از معارف اسلامی سخن گوید و استدلال کند.
وی در ادامه، سومین ابزار آیت الله تسخیری را ایمان قلبی به خدا، اسلام و قرآن کریم و درستی انقلاب اسلامی و ایمان به رهبر معظم انقلاب و امامت این انقلاب دانست و اظهار داشت: چهارمین ابزار ایشان، مجهز بودن به اخلاق گفتگو بود. اخلاقی که آیت الله تسخیری داشت که برای گفتگو مناسب بود. شخصیتی خوش اخلاق بود که در ابتدا، سخن مخالف را می شنید و احترام می گذاشت و توهین به کسی نمی کرد و فضای بحث را برادری و دوستانه می ساخت. مجموع این قابلیت های آیت الله تسخیری سبب شده بود که در تمام مدت پیروزی انقلاب و تا روزهای حیات، ایشان بعنوان حلقه وصلی بین ایران، انقلاب اسلامی و مسلمانان و پیروان ادیان قرار گیرد.
این پژوهشگر افزود: ایشان علاوه بر کارهای علمی و دفاع از اسلام، مدیریت اجرایی هم بر عهده داشت. در سیمنارهای مختلف در جهان اسلام شرکت و مدیریت داشت. دوستی بسیار عزیز بود. با ایشان سفرهای گوناگون در داخل و خارج از کشور داشتم و فقدان ایشان، ثلمه ای در جهان اسلام است.


منبع:

1399/07/09
09:17:00
5.0 / 5
1540
تگهای خبر: بین المللی , ترجمه , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ