شامگاه پنج شنبه ۲۹ آذرماه

بیست ویكمین جشنواره بین المللی قصه گویی به ایستگاه پایانی رسید

بیست ویكمین جشنواره بین المللی قصه گویی به ایستگاه پایانی رسید

به گزارش پرسی بلاگ مراسم اختتامیه بیست ویكمین جشنواره بین المللی قصه گویی در محل مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برگزار گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از روابط عمومی بیست ویكمین جشنواره بین المللی قصه گویی، مراسم اختتامیه جشنواره قصه گویی با حضور محمدرضا زمردیان رئیس بیست و یكمین جشنواره قصه گویی، فاضل نظری مدیرعامل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، بهرام شاه محمدلو، هوشنگ مرادی كرمانی، منصور ضابطیان، راضیه برومند، لیلی رشیدی، مجید قناد، فرهاد حسن زاده، عادل بزدوده، احترام برومند، شرمین نادری، علی خانجانی، عباس خامه یار و محمد بیرانوندی از میهمانان و مدعوین این مراسم بودند. شامگاه پنج شنبه ۲۹ آذرماه در محل مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برگزار گردید.
محمدرضا زمردیان، رییس جشنواره قصه گویی در سخنانی با ابراز شادمانی از اینكه امسال سهم كوچكی از جشنواره قصه گویی دارد، اظهار داشت: قصه گویی در كانون یك فرایند سالیانه است و در بیشتر از هزار مركز، مربیان ما قصه می گویند تا زمینه رشد و ارتقای كودكان و نوجوانان را فراهم آورند.
وی درباره نوآوری در این دوره جشنواره قصه گویی بیان كرد: بعد از دو دهه برگزاری جشنواره قصه گویی به نظر می رسید باید نوای قصه گویی هر چه بیشتر در كشور بپیچد و مشاركت همه مردم را شاهد باشیم، بنابراین تصمیم گرفتیم غیر از اعضای كانون، مردم عادی هم در این جشنواره مشاركت داشته باشند و به رقابت بپردازند.
زمردیان در ادامه با عرضه گزارشی از جشن های قصه گویی در جهت برگزاری جشنواره قصه گویی اظهار داشت: یكی از خصوصیت های متفاوت امسال در جشنواره، راه اندازی بخش ۹۰ ثانیه بود كه با استقبال مواجه گردید. مایه افتخار ماست كه قریب به ۱۱ هزار اثر به دبیرخانه رسید كه هیات داوران نزدیك به یك ماه از بین آنها منتخبان را اعلام نمودند.
در ادامه ویدئویی از سروش صحت، دبیر هنری بیست ویكمین جشنواره قصه گویی كه به علت فیلمبرداری فیلم جدیدش در سالن حضور نداشت، پخش گردید. وی در این ویدئو اظهار داشت: خیلی زشت است دبیر یك جشنواره در شب اختتامیه حضور نداشته باشد، اما چون فیلمسازی دشوار می باشد، نتوانستم در مراسم حاضر شوم. از مدعوین جشنواره و هیات های داوران عذرخواهی می كنم. خیلی دلم میخواست پیش شما باشم، اما امیدوارم شب خوبی داشته باشید و قصه گویی در كشور رونق بگیرد.
در ادامه برگزیدگان بخش علمی جشنواره بیست و یكم به شرح زیر اهدا شد:
برگزیدگان بخش علمی:
رتبه اول: سارا نادری و لایق رحمانی از كرمانشاه
رتبه دوم: جلیل الیاسی سرزلی و صابر شریفی از كرمانشاه
رتبه سوم: فریبا فروزانفر از البرز، بهار ملك پور شهركی، ریحانه كیوانی هفشجانی و زیبا علیخانی از چهارمحال و بختیاری
در این بخش همینطور فاطمه ولادی از آذربایجان غربی، ریحانه رفیع زاده و زهرا رهبرنیا از اصفهان شایسته تقدیر دانسته شدند.
در این بخش منصور ضابطیان و كاسپر سورنسن، هیات داوران بخش بین الملل روی صحنه آمدند تا برگزیدگان این بخش را معرفی كنند. منصور ضابطیان، بیانیه هیات داوران بخش بین الملل را قرائت و تصریح كرد: قرار بود ۱۵ قصه در این بخش ببینیم اما به علت اتفاقی كه برای فرزند یكی از قصه گوها افتاد، ۱۴ قصه دیدیم. هیات داوران این بخش از سه دنیای مختلف به قصه ها نگاه كردند و تصمیم گرفتند سه جایزه و دو دیپلم افتخار را اهدا كنند. تلاش كردیم در انتخاب آثار، هم به تكنیك ها دقت كنیم و هم اینكه بچه ها با آنها همراهی كنند.
كاسپر سورنسن هم در سخنانی اظهار داشت: از زمانی كه كودك بودم دلداده قصه های ایرانی بودم و وقتی به اینجا آمدم همان زیبایی ها را مشاهده كردم.
در ادامه برگزیدگان بخش بین الملل معرفی گشتند.
برگزیدگان بخش بین الملل
رتبه اول: نجمه احمدزاده مروست از یزد
رتبه دوم: آلیسیا دونجو بانگ از كره
رتبه سوم: فلور كانالس باستیداس از اسپانیا
همچنین فرزاد شیرمحمدی از تهران با قصه شنگول و منگول و حبه انگور و اولیویر ویلانوو از فرانسه شایسته تقدیر شناخته شدند.
عباس خامه یار، معاون فرهنگی هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش بعدی مراسم در سخنانی اظهار داشت: من سال های سال رایزن فرهنگی ایران در كشورهای مختلف بودم و به خاطر هواداری و عشق، میزبان اعضای كانون در این كشورها بودم كه واقعا ما را میان ملت های مختلف سرافراز كردند.
وی با اشاره به اینكه اینها نمایندگان خوبی برای فرهنگ ادب و هنر ایران هستند، اظهار نمود: با داشتن ۸۳ رایزنی فرهنگی در كشورهای مختلف، آمادگی داریم میزبان اعضای كانون و فعالان این عرصه برای اجرای برنامه های آنها باشیم.
در ادامه، هوشنگ مرادی كرمانی و محمدرضا زمردیان برای نكوداشت اسماعیل آذری نژاد روی صحنه آمدند و از این فعال فرهنگی تقدیر كردند.
همچنین هدیه ویژه فاضل نظری مدیرعامل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان شامل دو هزار جلد كتاب به وی اهدا شد.
اسماعیل آذری نژاد در سخنانی اظهار داشت: بیشتر از ۵ سال است كه برای كودكان مناطق محروم استانم قصه می گویم، به امید اینكه محرومیت با قصه از بین برود. از مجموعه كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان سپاسگزارم و ای كاش بخشی از آموزش و پرورش به كانون واگذار می شد تا كودكان ما كودكی كنند چون كه در آموزش و پرورش كودكان ما كودكی نمی كنند.
وی ابراز امیدواری كرد كه كودكان ایران به رشد و شادی برسند و خوشحالم كه توانستم بارانی بر كویر استانم باشم.
اعلام برگزیدگان قصه۹۰ ثانیه، بخش بعدی مراسم بود كه برای اهدای جوایز این بخش، هوشنگ مرادی كرمانی، بهرام شاه محمدلو، شرمین نادری، عادل بزدوده و محمدرضا زمردیان روی صحنه آمدند و بیانیه هیات داوران توسط شرمین نادری قرائت شد. برگزیدگان این بخش به شرح زیر اعلام شدند:
برگزیدگان بخش ۹۰ ثانیه:
رتبه اول: نرگس حاجی زاده از استان بوشهر
رتبه دوم: درسا پارسا از استان تهران
رتبه سوم: كوثر فلاح نژاد از استان البرز
همچنین در این بخش با عنایت به انتخاب آرای مردمی برگزیدگان به شرح زیر اعلام شدند:
رتبه اول: ستایش خلیلی از اصفهان
رتبه دوم: سهیلا ابوالحسنی هنجنی از تهران
رتبه سوم: اعظم خزایی از خراسان رضوی
هوشنگ مرادی كرمانی در ادامه با اشاره به قصه گویی اظهار داشت: اگر تخیلی در میان نویسندگان وجود دارد، به علت قصه هایی است كه از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایشان شنیده اند. استاد اول همه ما نویسندگان و شعرا، اینها بودند همچنان كه گابریل گارسیا ماركز هم به مادربزرگش بعنوان نخستین استادش اشاره كرده بود.
وی با خشنودی از برگزاری جشنواره قصه گویی اظهار نمود: از دوست عزیزم مصطفی رحماندوست كه بنیان این جشنواره را بنا نهاد، تشكر می كنم و همینطور از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ هایی كه هنوز برای كودكان قصه می گویند.
در ادامه، مراسم نكوداشت بهرام شاه محمدلو برگزار گردید و فاضل نظری به همراه راضیه برومند و سهراب و كاوه شاه محمدلو از این هنرمند پیشكسوت تقدیر كردند.
شاه محمدلو در سخنانی كوتاه اظهار داشت: پر از مهربانی و شادی شدم از شما و برایم بسیار پرارزش است. به جز آرزوی سلامتی برای شما صحبت دیگری ندارم. از راضیه برومند كه سال ها در مورد كودكان كار كرده، نوشته و اجرا كرده است تشكر و قدردانی می كنم. همینطور از سهراب و كاوه به علت شایستگی هایشان.
فاضل نظری هم در این مراسم اظهار داشت: قبل از اجرای این بخش مراسم قصدی برای صحبت نداشتم، اما وقتی حال خوب سالن را دیدم، بر آن شدم كه صحبتی كوتاه كنم. همه ما كودك درونی داریم كه امروز بزرگ شدن مان سبب شده پیوندش با ما قطع شود اما در بعضی موارد مثل این مراسم باز هم كودكی می نماییم.
وی بیان كرد: ما به كسانی كه خاطرات خوشی برایمان ساختند، وفاداریم ازاین رو این خبرخوشی برای شما مربیان و قصه گویان است كه برای كودكان كار می كنید و خیال تان راحت كه حتما این كودكان و نوجوانانی كه عمرتان را صرف آنها می كنید، اینچنین حسی را به شما خواهند داشت.
مدیرعامل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان تصریح كرد: ما و همینطور قصه گویان وظیفه داریم در جهت ارتقا و رشد كودكان و نوجوانان كشور قدم برداریم.
احترام برومند، فرهاد حسن زاده، علی خانجانی، منصور ضابطیان و لیلی رشیدی هیات داوران بخش ملی جشنواره برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه آمدند. احترام برومند بیانیه هیات داوران را قرائت كرد و در ادامه برگزیدگان این بخش معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند. برگزیدگان بخش ملی به شرح زیر اعلام شد:
بخش دختران و پسران:
رتبه اول: نگار موحدی رودی از خراسان رضوی
رتبه دوم: مبینا جعفری از هرمزگان
رتبه سوم: كیمیا یعقوبی گودرزی از تهران
بخش پدربزرگ ها و مادربزرگ ها:
رتبه اول: فاطمه موسوی از استان البرز
رتبه دوم: زهره خیراندیش از استان كرمانشاه
شایسته تقدیر: مهین شهمرادزاده از كرمان
بخش زنان و مردان
رتبه اول: فرانك حیاتی از استان كرمانشاه
رتبه دوم: عفت تفضلی از استان هرمزگان
رتبه سوم: فائزه خسروی از استان كرمان
همچنین در این بخش، هادی رفیعی از زنجان، نادیا بوستانی از یزد و سارا كوكب كاهبازیان از سیستان و بلوچستان بعنوان شایسته تقدیر اعلام شدند.
جایزه ویژه بخش ۹۰ ثانیه:
محمدحسین تقویان از استان خراسان رضوی
شیرین عبدالكریمی از استان تهران
دیپلم افتخار این بخش به یسنا قاسمی از استان گیلان و هانیه عابدی از استان قزوین اهدا شد.
همچنین در این بخش جایزه خبرنگاران هم به المیرا حصاركی از تهران و مریم گلباز از تهران تعلق گرفت.
بر این اساس، باتوجه به آثار ارسالی به بیست و یكمین جشنواره بین المللی قصه گویی، رییس این جشنواره جایزه ویژه ای را برای دو نفر از قصه گویان؛ احمد عسگری در بخش زنان و مردان با قصه «امروز نه یك روز دیگر» از همدان و نگار طهماسبی در بخش دختران و پسران با قصه كلیله و دمنه از لرستان در نظر گرفت.


1397/09/30
13:39:37
5.0 / 5
4641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ