رمضان و پشتیبانی از فقرا در بحران كرونا

رمضان و پشتیبانی از فقرا در بحران كرونا

به گزارش پرسی بلاگ محمد شریعتمداری وزیر كار و رفاه اجتماعی در یاداشتی باعنوان «رمضان و پشتیبانی از فقرا در بحران كرونا» نوشت: رمضان امسال می تواند به یك فرصت بزرگ و به تعبیر رهبر معظم انقلاب یك رزمایش گسترده برای كمك به فقرا تبدیل گردد، فقرایی كه بیماری عالمگیر كرونا بیش و قبل از همه آنها را هدف قرار داده است و این یك حقیقت دینی است كه مبارزه با فقر یك «مبارزه‌ی همگانی» است.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، در این یادداشت آمده است: « بیماری عالمگیر کرونا، مانند همه‌ی بیماریهای همه گیر، تمام شئونات زندگی فردی و اجتماعی، و سلامت جسمی و روانی را در جوامع مختلف هدف قرار داده است. مهم تر آنکه کرونا پدیده ای است ناشناخته که شدت و میزان اثرات آن غیرقابل پیش بینی است. البته، شکی نیست که مهم ترین تبعات آن بر زندگی فقرا و محرومین خواهد بود. در این شرایط، در حالی وارد ماه مبارک رمضان می شویم که کرونا تأثیرات گسترده ای بر زندگی اجتماعی اقتصادی همه‌ی هموطنان داشته است؛ هزاران نفر از ایرانیان به بیماری مبتلا شده اند، چند هزار نفر جان خودرا دست داده اند، و خیلی از هموطنان مان کسب وکار خودشان را از دست داده اند.
در این میان اما، نگاه اسلامی در مواجهه با خسارات و ویرانی های ناشی از بلایا، مصیبت ها، سبک همزیستی و گذار از آنها رسم و شیوه‌ی خاصی دارد، آنچنان که از دل ویرانی ها آبادانی بروید. تحلیل کنش های فردی و سازوکارهای اجتماعی و ترمیم آنها همچون آموزه هایی است که از طرف نبی گرامی اسلام (ص) مطرح گردیده است.
از طرفی، زیست انسانی، سبک زندگی معنوی اوست که پیش، حین و بعد از مصیبت‎ها دستخوش دگرگونی می شود. این دگرگونی در جوامع مختلف می تواند یا انحطاط یا بالندگی را به ارمغان آورد. به وقت گرفتاری، غفلت یا توجه هر کدام نتایج متفاوتی خواهند داشت. مشغول شدن به رتق وفتق امور مادی و غفلت از عمارت دل و جان لطمه جوامع دینی در هنگامه‌ی گرفتاری های همه گیر است. از منظر مؤمنینی که آبدیده‌ی محک آزمون های الهی بوده اند، بلایا و مصیبت می تواند چنان به جوش و خروششان بکشاند که باغ رضوان الهی در دسترس تر از همیشه باشد، چونکه رضوان من الله هو اکبر. در این چهارچوب معنایی، همزمانی بلای کرونا و ماه مبارک رمضان می تواند بازهم از دل تهدید فرصت بسازد. تهدید تعطیلی کسب وکارها و مناسک دینی می تواند در پرتو راهکارهای خلاقانه -که از دل آموزه های دینی و تجارب علمی برمی آید- به احیای قلوب و مناسبات اجتماعی بینجامد. اما آنچه از روح دستورات دینی در روزهای ماه مبارک برمی آید این است که ماه رمضان ماه نشاط مؤمنین است. نشاطی که از جد و جهد مؤمنین برمی خیزد حول محور استکمال آنچه رضایت خداوند را به بار می آورد می گردد. در ادبیات دینی، دستگیری از مستمندان، که عیال الله خوانده می شوند، شرط کسب رضایت خداوند است.
واقعیت این است که رمضان امسال می تواند به یک فرصت بزرگ و به تعبیر رهبر معظم انقلاب یک رزمایش گسترده برای کمک به فقرا تبدیل گردد، فقرایی که بیماری عالمگیر کرونا بیش و قبل از همه آنها را هدف قرار داده است و این یک حقیقت دینی است که مبارزه با فقر یک «مبارزه‌ی همگانی» است: «الّلهم اغن کلّ فقیر. الّلهم اشبع کلّ جائع. الّلهم اکس کلّ عریان.» در قرآن مجید نیز آمده است: یکی از علائم تکذیبِ دین این است که انسان در مقابل فقر فقیران و محرومان بی تفاوت باشد: «أرایت الّذی یکذّب بالدّین. فذلک الّذی یدعّ الیتیم و لایحضّ علی طعام المسکین» و می فرماید: و در اموال آنها حقّی برای سائل و محروم بود: «و فی اموالهم حق للسائل و المحروم».
در این چهارچوب، همه‌ی ظرفیت های اجرایی، مالی، هماهنگی، پشتیبانی و سیاستیِ وزارتخانه و شورای عالی رفاه، برای پشتیبانی از فقرا و لطمه دیدگان اجتماعی اقتصادی کرونا بسیج و تاکید گردیده است که همه‌ی شرکت های تابعه به صورت هدفمند مسئولیت اجتماعی خودرا در بالاترین سطح محقق سازند. در آستانه‌ی حلول ماه مبارک رمضان و همزمان با آغاز هفته‌ی کارگر مناسب دیدم بر این نکته تاکید کنم که برای مبارزه با اثرات ناشی از کرونا و پشتیبانی از فقرا باید همه با هم یک اقدام ملی و حماسه‌ی ماندگار را رقم بزنیم، و چه زمانی بهتر از ماه مبارک رمضان برای شروع این اقدام.»
منبع:

1399/02/06
22:07:06
5.0 / 5
2913
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ