نخستین رویداد ملی میزان معماری

نخستین رویداد ملی میزان معماری

پرسی بلاگ: رویداد ملی میزان معماری با هدف، شناسایی و تقدیر از كارفرمایان و سازندگان موثر در حوزه معماری و شهرسازی معاصر ایران انجام می شود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، رویداد «میزان معماری»، نگاهی نو در معماری و شهرسازی معاصر كشور است كه برای نخستین بار توسط فصلنامه معماری و ساختمان با سابقه ۱۸ سال نشر در حوزه معماری و شهرسازی، برگزاری ۱۲ دوره جایزه معماری و معماری داخلی ایران و ۹ دوره تقدیر از معمار معاصر ایران و حمایت ارگان های مهم و تأثیرگذار حوزه معماری و شهرسازی، ویژه كارفرمایان و سازندگان برگزار می گردد.
این رویداد ملی با دبیری محمود قاسمی معمار و طراح شهری و عضو هئیت تحریریه فصلنامه معماری و ساختمان درجهت ارتقا كیفی معماری و شهرسازی كشور برگزار می شود.
روند معماری و شهرسازی معاصر ایران، در چند دهه اخیر، ایجاب می كرد تا با بررسی، تحلیل و ارزیابی آن، رویدادی با نام "میزان معماری" در گستره ملی و به صورت سالانه اجرا شود. «میزان معماری» با بررسی و ارزیابی ابنیه راه اندازی شده از طرف كارفرمایان و سازندگان، توسط هیئت داوری از كارشناسان معماری و شهرسازی، مبادرت به درجه بندی و نصب پلاك "میزان معماری" بر روی ابنیه و معرفی آن در سطح جامعه خواهدنمود.
بر این باوریم كه كارفرما (سازنده حرفه ای - كارفرمای شخصی) نقش مهمی در شكل گیری یك پروژه موفق دارد كه در این سال ها از آنها غفلت شده و تنها نقش طراحان مورد توجه واقع شده است.
انتخاب درست طراح، برنامه ریزی و تبیین صحیح صورت مساله پروژه و در نظر گرفتن كیفیت فضاها در كنار توجه به مسائل كمی از عوامل ایجاد یك پروژه موفق است.
هدف این رویداد، شناسایی و تقدیر از كارفرمایان و سازندگان تأثیرگذار در حوزه معماری و شهرسازی معاصر ایران است.
این رویداد برای نخستین بار در كشور، در پاییز ۹۸ و با ستاندن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، منتشر گردید. در این رویداد رویكردهایی را جهت ارتقا سطح كیفی معماری و شهرسازی كشور دنبال می نماییم كه برخی از آنها عبارتند از: تأثیر كارفرمایان در شكل گیری پروژه های شاخص (تحلیلی بر عملكرد گروه های سازنده و فعال در پروژه)، تأثیر پروژه بر سیما و منظر شهری، تأثیر پروژه ها بر جامعه شناسی ایران، راهبرد طراحی و رابطه آن با ساختار جامعه، تأثیر متقابل سبك زندگی، فرهنگ و اجتماع بر معماری، نقش فرآورده های ساختمانی در نظام ساخت، بررسی سیر روند معماری و شهرسازی معاصر ایران.
همچنین برای نخستین بار، گروه های شركت كننده در این رویداد در حوزه های معماری (مسكونی، اداری، تجاری، عمومی) و شهرسازی (منظرشهری، طراحی شهری) خواهند بود كه در این رویداد، آثار راه یافته با حضور و بررسی كارشناسان و خبرگان حوزه معماری و شهرسازی كشور مورد ارزیابی و قضاوت قرار خواهند گرفت.
یكی دیگر از اهداف این رویداد، شناسایی و معرفی آثار فاخر معماری و شهرسازی معاصر ایران، به شهروندان است. بدین جهت رویداد "میزان معماری"، با اهدا پلاك میزان معماری و نصب نشان آن بر آثار منتخب، مبادرت به طراحی این پلاك كرده است كه این نشان از نماد سرو ایرانی بوده كه به صورت دست ساز با كاشی و خشت مخصوص، طراحی و ساخته شده و از آثار بی بدیل صنایع دستی ایران است.
آثار منتخب در یكی از چهار دسته برجسته، نوآور، پایدار و بوم گرا و در سه درجه ستاره دار طلایی، نقره ای و برنزی، بر طبق نظر هیئت داوران، دسته بندی و معرفی خواهند شد.
هر یك از این آثار دارای شناسنامه بوده كه به تأیید فصلنامه معماری و ساختمان برای آثار تهیه و درج خواهد شد.منبع:

1398/12/11
20:54:33
5.0 / 5
4119
تگهای خبر: آثار , شركت , طراحی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ