انتشار نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲ این هفته

انتشار نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲ این هفته

به گزارش پرسی بلاگ، سازمان سنجش ابتدا نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲ را تا ۲۰ مرداد اعلام و سپس همزمان با انتشار کارنامه نهایی، سوابق تحصیلی را در نتیجه کلی آزمون اعمال می کند؛ ازاین رو بین اطلاع رسانی اولیه نتایج و کارنامه نهایی برای مشخص شدن وضعیت داوطلبان آزمون سراسری فاصله وجود دارد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ هفته گذشته با رفتن به پنجره خدمات یکپارچه وزارت آموزش و پرورش به آدرس my.medu.ir سوابق تحصیلی خویش را تایید کردند و تا کنون سوابق تحصیلی این افراد جهت اعمال در نتیجه آزمون سراسری در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است.
در واقع سوابق تحصیلی داوطلبان در گذشته به صورت فیزیکی و در چارچوب حافظه جانبی به سازمان سنجش ارسال می شد اما حالا این کار از راه پنجره واحد خدمات دولت صورت می گیرد.
از آنجایی که برخی داوطلبان کنون در هر دو آزمون دی ۱۴۰۱ و تیر ۱۴۰۲ شرکت کرده بودند که گاها امکان دارد رشته آنها در آزمون دی و تیرماه یکسان نباشد و می خواهند نتیجه هر دو این آزمونها را ببینند تا در نهایت انتخاب کنند که سوابق تحصیلی آنها برای کدام یکی از نتایج اعمال شود، سازمان سنجش ابتدا نتایج اولیه را اعلام می کند و در مرحله بعد همزمان با انتشار کارنامه نهایی داوطلبان، سوابق تحصیلی آنها که توسط آموزش و پرورش تراز شده را در نتیجه کلی آزمون، اعمال می کند.
ازاین رو بین اطلاع رسانی اولیه نتایج و کارنامه نهایی برای مشخص شدن وضعیت داوطلبان آزمون سراسری فاصله وجود دارد.
بنابر اعلام سازمان سنجش نتایج اولیه نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ از ۱۵ تا ۲۰ مرداد اعلام خواهد شد و انتخاب رشته پذیرفته شدگان اولیه نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ اواخر مرداد انجام می گیرد.
همینطور لیست اسامی پذیرفته شدگان نهایی نوبت دوم کنکور هم نیمه دوم شهریور سالجاری اعلام می شود.
به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، سال جاری سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سهم ۴۰ درصدی و قطعی داشت و این سهم در سال آینده به ۵۰ درصد و بعد از آن به ۶۰ درصد می رسد.
منظور از سابقه تحصیلی همان نمرات امتحانات نهایی و تشریحی است که سهم سوابق تحصیلی برای کنکور سال جاری یعنی سال ۱۴۰۲ و کنکور سال بعد یعنی ۱۴۰۳ تنها معطوف به نمرات سال آخر متوسطه یعنی پایه دوازدهم می شود، اما در سال ۱۴۰۴ نمرات پایه­ های یازدهم و دوازدهم و از سال ۱۴۰۵ به بعد بر مبنای نمرات پایه­ های سه سال آخر (دهم، یازدهم و دوازدهم) محاسبه می شود.
در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ نمره کل سابقه تحصیلی فقط بر مبنای نمرات نهایی دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش ­آموزان محاسبه می شود و به میزان ۴۰ درصد در نمره کل داوطلب تاثیر قطعی خواهد داشت.
سال جاری از ۴۰ درصد سهم قطعی نمره کل سابقه تحصیلی دانش آموزان در کنکور سراسری، ۲۶ درصد معطوف به دروس عمومی و ۱۴ درصد معطوف به دروس تخصصی در پایه دوازدهم می شود. سال آینده هم سهم دروس عمومی در نمره کل سابقه تحصیلی دانش آموز به ۲۸ درصد و بعد از آن به ۳۰ درصد می رسد.
منبع:

1402/05/13
12:05:53
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ