در گفت وگو با پرسی بلاگ تشریح شد

تعدیل ۲۰۰۰ پرستار طرحی کرونا در تهران

تعدیل ۲۰۰۰ پرستار طرحی کرونا در تهران

به گزارش پرسی بلاگ، رییس سازمان نظام پرستاری استان تهران ضمن انتقاد از سرانجام نامشخص استخدام پرستاران تمدید طرحی دوران کرونا اظهار داشت: تنها در استان تهران حدود 2000 پرستار تمدید طرحی کرونا، تعدیل شدند.


امین کوهساریان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که در ۳ دانشگاه علوم پزشکی استان تهران مبالغ تعرفه گذاری خدمات پرستاری محاسبه شده و به شکل علی الحساب پرداخت شده است، اظهار داشت: البته این پرداخت در مراکز دولتی دانشگاهی بوده است و در مراکز خصوصی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح پرداختی صورت نگرفته است؛ هرچند که دستورالعمل های مربوطه ابلاغ گردیده اما ممکنست پروسه آن نسبت به مراکز دولتی زمان بر باشد. با توجه به این که پرداخت علی الحساب است اساسا مورد بازبینی قرار خواهد گرفت و ممکنست در آینده تغییراتی داشته باشد.
لزوم نگاه یکسان به پرستاران در تمام مراکز درمانیوی اضافه کرد: این که یک قانون در مرکزی اجرا شود اما در یک مرکز دیگر با تاخیر یا تعدیل صورت گیرد مورد گلایه پرستاران است. از طرفی خدماتی که پرستاران در بیمارستان های دولتی، خصوصی، تامین اجتماعی، شرکت نفت یا نیروهای مسلح ارائه می دهند، یکسان است اما گاها تفاوت دریافتی این پرستاران در بازه ۱۵ یا ۲۰ میلیون تومانی است و حتی در حوزه اجرای قوانین هم اختلافات وجود دارد که سبب کاهش انگیزه پرستاران می شود. خواهشمندیم نگاهی که در بعد کلان به پرستاران می شود، یکسان باشد.
او درباره ی ماه های مورد محاسبه مبلغ علی الحساب تعرفه های پرستاری، توضیح داد: برمبنای دستورالعمل ها اعلام شده است که سه ماه آخر کارانه محاسبه شود، اما چون قرار بود بطور کلی مبنای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از دی ماه ۱۴۰۰ باشد، برخی مراکز سه ماه آخر سال قبل و برخی دیگر هم از لحظه ای که ثبت خدمات پرستاری در HIS بیمارستانی را انجام دادند را محاسبه کرده اند، ولی در هر حال چون مبالغ علی الحساب است احتمالاً دستخوش تغییرات شود.
استخدام پرستاران تمدید طرحی کرونا همچنان بدون سرانجاموی درباب وضعیت استخدام پرستارانی که در زمان اوج شیوع ویروس کرونا تمدید طرح شدند، بیان کرد: برنامه رسمی تا حالا برای استخدام این افراد صورت نگرفته است. واقعیت این است که با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری که نباید به پرستار نگاه کارگر فصلی داشته باشیم اما برنامه رسمی و برگزاری آزمونی برای استخدام این پرستاران صورت نگرفته است و نه فقط جذبی صورت نگرفته است که حتی تعدیل هم انجام شده است.
تعدیل ۲۰۰۰ پرستار طرحی کرونا در تهرانوی اضافه کرد: جلسات و پیگیری های زیادی دراین زمینه از طرف نظام پرستاری و وزارت بهداشت انجام شده است اما لازم است که سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری استخدامی با قاطعیت بیشتری به این امر اهتمام ورزند. هنوز برای استخدم این پرستاران نه بودجه ای در نظر گرفته شده و نه مجوز استخدامی صادر گردیده است و این عزیزان در صورتیکه در اوج کرونا جان خودرا کف دست گرفتند و به مراکز بیمارستانی رفتند، اما حالا بلاتکلیف هستند. تنها در استان تهران حدود ۲۰۰۰ پرستار تمدید طرحی کرونا تعدیل شدند.
کمبود نیرو و افزایش فرسودگی شغلی پرستارانکوهساریان درباره ی نسبت پرستار به تخت در بیمارستان های پایتخت، اشاره کرد: نسبت پرستار به تخت در تهران حدودا یک است که عدد کمی است؛ درحالی که علاوه بر تعداد تخت های فعلی، با تاسیس مراکز درمانی جدید به تعداد تخت ها اضافه هم می شود و این کمبود وجود دارد. میانگین پرستار به تخت در دنیا حدود ۳ پرستار به ازای هر تخت است، اما در کشور ما حتی در بعضی نقاط نسبت پرستار به تخت از یک هم کمتر است. این حق بیمار است که وقتی وارد بیمارستان می شود خدمات با کیفیت دریافت کند و این درصورتی است که نسبت نیروی انسانی متناسب با تخت باشد؛ در غیر این صورت اساسا کیفیت ارائه خدمات افت خواهد کرد؛ هرچند که پرستاران می کوشند با شیفت های شغلی بیشتر این کمبود را پوشش دهند، اما این امر سبب فرسودگی شغلی آنها می شود. کمبود پرستار به تخت بیمارستانی حتی فشاری بر اقتصاد سلامت خواهد داشت؛ برای اینکه وقتی پرستار به تعداد برای ارائه خدمت نداشته باشیم، ممکنست طول مدت بستری بیماران افزایش یابد.
هزینه یک میلیاردی برای تربیت هر یک پرستاراو درباب مهاجرت پرستاران، بیان کرد: روند افزایشی مهاجرت ها طی سالیان اخیر کاملا مشهود است. بعد از شیوع ویروس کرونا کمبود کادر درمان به شکل جهانی در بسیاری از کشورها احساس شد و این کشورها با مشاهده این مشکل با شرایط و تسهیلات آسان تر از گذشته، مبادرت به جذب پرستاران کردند و این سبب افزایش مهاجرت ها شد. این مساله جای تاسف دارد چونکه برای تربیت یک پرستار حدود یک میلیارد تومان هزینه می شود اما باید بتوانیم از این افراد استفاده نمائیم.
تربیت پرستار برای مهاجرت به خارج از کشوروی اضافه کرد: طی سال قبل در مجموع حدود ۲۰۰۰ درخواست مهاجرت پرستاران درکل کشور ثبت شده است که این یعنی ماهی ۲۰۰ مورد مهاجرت در کل کشور و حدود ۲۵ مورد در هر ماه در تهران و این یعنی عملا برخی دانشکده های پرستاری ما، پرستار برای اعزام به خارج تربیت می کنند. نکته مهم دیگر این است که به جهت اینکه یک پرستار مهارت پیدا کند لازم است که چند سال کار کند و کشورهای خارجی هم دقیقا همین پرستاران باسابقه و مهارت بالا را جذب می کنند.
رئیس سازمان نظام پرستاری استان تهران در پاسخ به سوالی درباره ی این که مقصد مهاجرت پرستاران بطور معمول کدام کشورها است؟، اشاره کرد: قبلا مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی مطرح بود اما بتازگی کشورهای حاشیه خلیج فارس به مقاصد مهاجرت اضافه شدند.
۳۷ شهید پرستار مدافع سلامت در پایتختوی در ادامه با اشاره به این که یکی دیگر از مشکلات تعیین مصداق پرستارانی است که در زمان شیوع ویروس کرونا جان خودرا از دست دادند، اشاره کرد: این شهدا باید تعیین مصداق شوند. در سطح شهر تهران ۳۷ شهید پرستاری مدافع سلامت داریم و هنوز هم برخی از خانواده ها درگیر پرونده ها هستند که تعدادی به بنیاد شهید و تعدادی هم به وزارت بهداشت ارجاع داده شده است.
۸۰ مرکز فعال مراقبت در منزل او با اشاره به لزوم افزایش شمار مراکز مراقبت و پرستاری در منزل، اظهار داشت: در شهر تهران بیش از ۲۳۰ مرکز وجود دارد که به سبب مشکلات مختلف تنها ۸۰ مرکز فعال هستند؛ این درحالی است که باتوجه به افزایش سالمندی و افزایش بروز بیماریهای غیرواگیر نیاز به این مراکز و خدمات مراقبت پرستاری در منزل هر روز بیش از گذشته احساس می شود تا بار بستری مراکز بیمارستانی کم شود.1401/09/09
10:20:18
5.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ