تداوم کم بارشی در تهران طی دو ماه آینده

تداوم کم بارشی در تهران طی دو ماه آینده

به گزارش پرسی بلاگ، سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران ضمن اشاره به این که بارندگی های تهران نسبت به بلندمدت حدود 35 درصد کاهش داشته است، اظهار نمود: کاهش بارندگی ها باعث خشکی افزایش گرد و خاک می شود.مازیارغلامی در گفت و گو با ایسنا، با توجه گرد و غبارهایی که از شروع سال تا حالا تهران را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار داشت: این گرد و خاک ها از نظر منشا به دو دسته گرد و خاک های محلی و گرد و خاک های خارجی (کشورهای همجوار)، تقسیم می شوند. در گردوخاک های محلی، کانون گردوخاک در داخل استان یا استانهای همجوار نظیر قزوین، البرز، مرکزی، قم و سمنان قرار دارند. وزش بادهای شدید و گاهی خیلی شدید در استان و استانهای همجوار، سبب شکل گیری توده گردوخاک می شود و باتوجه به جهت و سرعت باد می تواند به تهران منتقل شود.

وی افزود: دسته دیگر گرد وخاک ها هم ناشی از کانون های گرد و خاک موجود در کشورهای همسایه همچون عراق، عربستان، سوریه، ترکمنستان است. سازوکار شکل گیری و انتقال این گردوخاک ها متفاوت می باشد و بطور معمول تحت تاثیر سامانه های جوی با ناپایداری شدید و وزش باد شدید شکل می گیرند و با جریانات غربی به کشور منتقل می شوند. مقیاس تاثیر این گردوخاک ها بطور مشخص، بزرگتر از مقیاس محلی است و بطور معمول نوار غربی کشور و استانهای واقع در این نواحی همچون آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه را تحت تاثیر قرار می دهند اما در صورتیکه الگوی باد مساعد و جهت باد غربی باشد می توانند به نواحی مرکزی ایران و حتی تهران نیز منتقل شوند.

به گفته سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران، طی دو سال قبل به سبب کاهش بارش شایان توجه و افزایش دما، پدیده خشکسالی درحال وقوع است که بطور مشخص و بارزی در افزایش فراوانی گردوخاک تاثیر گذاشته است.

وی اضافه کرد: بارندگی ها در استان تهران نسبت به بلندمدت حدود ۳۵ درصد و نسبت به سال قبل نیز حدود ۱۹.۵ درصد کم شده است. این وضعیت به همراه افزایش نسبی دما، سبب خشکی و افزایش گرد و خاک می شود. بر اثر کاهش بارندگی و از دست رفتن رطوبت خاک، تثبیت شدگی خاک از بین می رود و با کوچکترین وزش بادی کانون های گرد و خاک ایجاد و به مناطق دیگر منتقل می شود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران افزود: هم اکنون گرد و خاک عبوری از کشورهای همسایه برای تهران پیش بینی نمی گردد اما بطور محلی و بر اثر وزش باد شدید و خیلی شدید امکان خیزش گردوخاک در نواحی غربی و جنوبی استان و خصوصاً طی ساعات عصر و شب دور از انتظار نیست که می تواند موجب کاهش کیفیت هوا در برخی از ساعات شود.

غلامی در آخر با اشاره به این که برمبنای پیش بینی های فصلی، بنظر می رسد روند کم بارشی طی دو ماه آتی نیز ادامه داشته باشد، اظهار داشت: برمبنای بررسی نقشه های پیش بینی فصلی، در ابتدای فصل پاییز و تا اواسط آبان ماه متوسط دما هوا، حدود نیم درجه سلسیوس بالاتر از حد نرمال و بارش کمتر از حدنرمال پیش بینی می شود که در خوشبینانه ترین حالت این امکان وجود دارد که بارش ها در حد نرمال باشند.
1401/06/28
12:12:27
5.0 / 5
190
تگهای خبر: كیفیت , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ