معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان:

با نگاهی واقع بینانه از زوچ های نابارور حمایت شود

با نگاهی واقع بینانه از زوچ های نابارور حمایت شود

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان با اعلان اینکه اگر سیاست بر این باشد که هزینه برای زوجین نابارور موثر باشد، باید حمایت معقولی صورت گیرد، اظهار داشت: باید به شکلی سیاستگذاری شود که اصل برد_برد برقرار شود؛ یعنی هم مراکز و هم بیماران و در نهایت حاکمیت منفعت برند. صرف بخشنامه و دستوری کاری از پیش نمی رود.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، دکتر احمد وثوق _ معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان در نشست خبری کمپین پشتیبانی از زوجین نابارور که به مناسبت روز جمعیت برگزار شد، اظهار داشت: پشتیبانی از زوجین نابارور بعنوان سیاست افزایش جمعیت در جهان مطرح نیست، بلکه جهان با این مساله بعنوان معضل اجتماعی برخورد و تلاش می کند این معضل رفع گردد. کشورهای اروپایی که گاهی اوقات ۱۰۰ درصد درمان را در ۶ سیکل به شکل رایگان ارائه می دهند، اصلا مشکل جمعیتی ندارند و حتی از نظر جمعیتی برنامه کنترل جمعیتی هم دارند. در حوزه پشتیبانی از زوجین نابارور آنها اقدامات خوبی انجام دادند. در کشوری مثل دانمارک ۱۰۰ درصد هزینه درمان زوجین نابارور را دولت می دهد آنهم نه برای یک سیکل درمان بلکه برای ۳ تا ۶ سیکل و حتی برخی کشورها محدودیت سنی هم ندارند، سیاست آنها برای افزایش جمعیت نبوده است بلکه سیاست آنها پشتیبانی از زوجین نابارور بوده است.
وی ادامه داد: در کشور ما بنا بر این است که دست به دست هم دهیم تا موضوع جوانی جمعیت را مدیریت نماییم. اولویت هایی که باید برای پشتیبانی از زوجبن نابارور قائل باشیم، نسبت به کشورهای اروپایی باید جایگاه بهتری داشته باشد. انتظار داریم سیاست گذاران با نگاه واقع بینانه ای از زوجین حمایت کنند. یکی از معضلات این است که در برنامه های کلان اعتبارات لازم برای این حمایت ها منظور نکردیم. در بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اعتباراتی مجلس برای پشتیبانی از زوجین نابارور توسط بیمه های پایه منظور کرده است و کشورهای مختلف به جهت اینکه از این معضل بیرون آیند، سیاست های متفاوتی دارند. برخی کشورها فقط از منبع مالیات مردم و برخی با صندوق تامین اجتماعی از زوجین نابارور حمایت می کنند. باید در برنامه ریزی کلان پشتیبانی از این زوجین جزو برنامه های اصلی باشد.
او با اشاره به این که ۱۱۰ مرکز درمان ناباروری در کشور وجود دارد، اشاره کرد: ۵۵ مرکز متعلق به دولت است؛ ولی دو سوم درمان ناباروری در مراکز غیر دولتی انجام می شود؛ یعنی ۶۵ درصد درمان ناباروری در مراکز غیر دولتی است که اگر قرار باشد حمایتی صورت گیرد باید در سمت و سویی باشد که تشویق برای مراکز غیر دولتی باشد که این زوجین را پذیرش کنند.
وی با تاکید بر لزوم پرداخت بموقع تعهدات بیمه های پایه، اظهار نمود: بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از آن ۶۵ درصدی که ذکر کردم در ۱۱ مرکز جهاددانشگاهی خدمت می گیرند، یعنی ما بعنوان یک نهاد عمومی غیردولتی سهم خودرا با همه سختی ها به خوبی انجام دادیم. اگر نیت کمک به زوجین نابارور است، باید جایگاه یک نهاد عمومی غیردولتی مثل جهاددانشگاهی و پشتیبانی از آن مورد توجه باشد. ما مراکز ارجاع هستیم و زوجینی که درمان سختی دارند، به ما مراجعه می کنند و موفقیت ما انصافا قابل مقایسه با بهترین مراکز درمان ناباروری دنیا است
وثوق اظهار داشت: مجموعه هایی مانند رویان و یا ابن سینا از هیچ حمایت دولتی برخوردار نیستند، ما تمام خریدهایمان آزاد است و نیروی انسانی ما تماما افرادی هستند که تعهداتشان را انجام دادند و نیروهای آزاد هستند و ما باید توانایی نگه داری این متخصصان را داشته باشیم تا حفظ شوند. وقتی می خواهیم وسیله بخریم امروز باید پول را بپردازیم تا بعدا ملزومات را تحویل بگیریم، پس لازم است که سازمان های بیمه گر مطالبات ما را بموقع پرداخت کنند. وقتی بین سه تا ۶ ماه تاخیر پرداخت داریم، چگونه مراکزمان را اداره نماییم و وسیله بخریم؟ اگر سیاست بر این باشد که هزینه برای زوجین نابارور موثر باشد باید حمایت معقولی صورت گیرد، اما اگر دستوری و الزامی باشد طرح با شکست برخورد می کند. نتیجه این تعاملات مستقیم به زوجین بازمی گردد و خدایی نکرده کیفیت درمان افت می کند و رهاورد کافی نخواهیم دید.
او اشاره کرد: باید به شکلی سیاستگذاری شود که اصل برد_برد برقرار شود؛ یعنی هم مراکز و هم بیماران و در نهایت حاکمیت منفعت برند. صرف بخشنامه و دستوری کاری از پیش نمی بریم. کادر پزشکی کشور هیچ تمایلی ندارد که رابطه مالی مستقیم با ارباب رجوع داشته باشد ما خوشحال می شویم که سازمان های بیمه گر بیایند و قول و قرار خودرا با ما نهایی کنند و مراجعین بدون دغدغه خدمت گیرند. ثابت شده است آن دسته از زوجین نابارور که حمایت مالی دارند و خود مستقیم درگیر پرداخت ها نیستند، نتیجه درمانی بمراتب بهتری دارند.
ادامه دارد


1401/02/24
13:49:25
5.0 / 5
212
تگهای خبر: اجتماعی , انسانی , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ