خشکسالی با اهمیت ترین تهدید تالاب بزنگان سرخس

خشکسالی با اهمیت ترین تهدید تالاب بزنگان سرخس

خراسان رضوی رییس اداره حفاظت محیط زیست سرخس اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در شهرستان سرخس، دریاچه بزنگان است اما هم اکنون به سبب خشکسالی سطح آب دریاچه پایین افتاده است و اگر خشکسالی ادامه داشته باشد تا آستانه خشک شدن هم پیش خواهد رفت.حسن ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: دریاچه بزنگان، نقطه تلاقی مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر سیبری و سایر مناطق است بنا بر این این منطقه زیستگاه امنی برای پرندگان مهاجر است.

ابراهیمی خشکسالی را مخرب ترین عامل طبیعی ذکر کرد و اظهار داشت: خشکسالی با اهمیت ترین عامل طبیعی است که تخریب آن از سایر عوامل طبیعی دیگر بیشتر است و این عامل مخرب ترین آثار را بر زیستگاه های جانوری و گیاهی دارد.

وی با اشاره به این که هم اکنون با اهمیت ترین معضل و چالشی که تالاب های شهرستان و همچون تالاب بزنگان را تهدید می کند، خشکسالی است، توضیح داد: یکی از با اهمیت ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در شهرستان، تالاب بزنگان است اما به سبب خشکسالی بیشتر چشمه هایی که این تالاب را تغذیه می کردند خشک شده است.

وی تاکید کرد: سایت بزنگان یکی از سایت های شاخص پرنده نگاری در کشور است اما اگر خشکسالی به همین منوال ادامه داشته باشد و بارندگی نداشته باشیم، احتمال این هست که دریاچه به حالت بحرانی سال ۹۷ که در آستانه خشک شدن بود، برسد.

ابراهیمی اضافه کرد: بر اثر خشکسالی سطح آب دریاچه پایین افتاده است و اساسا این کاهش سطح آب، روی کیفیت آب، تأثیر گذاشته و شوری آن بیشتر می شود و همین عامل بر میزان ماندگاری پرندگان مهاجر هم تأثیر منفی دارد؛ چونکه با پایین بودن کیفیت آب، بحث تغذیه پرندگان هم تحت تاثیر قرار می گیرد و اگر کیفیت آب پایین باشد، پرندگان کمتری در دریاچه مستقر شده و پرندگان به مناطقی که آب کیفیت بهتری دارد خواهند رفت.

وی اشاره کرد: مدت ماندگاری پرندگان مهاجر در منطقه بستگی به آب و هوا دارد و اگر هوا خیلی زود گرم نشود تا اواخر فروردین هم پرندگان مهاجر حضور دارند، همین طور اگر وضعیت بارندگی ها مثل سال ۹۸ و ۹۹ خوب باشد، شاید تا اختتام اردیبهشت ماه هم پرندگان مهاجر در منطقه بمانند.

وی با اعلان اینکه تعداد پرندگان مهاجر ساکن در منطقه، نسبت به سال قبل کمتر شده است اظهار داشت: انواع اردک همچون اردک سرسبز، اردک سرحنایی، اردک سرسیاه و چنگر همچون با اهمیت ترین پرندگان مهاجر مستقر در منطقه هستند.

وی همین طور بیان کرد: همچون با اهمیت ترین پرندگان مهاجری که بصورت گذری در تالاب های سرخس مشاهده می شوند می توان به فلامینگو، پلیکان خاکستری، آنقوت، کشیم و... اشاره نمود.

تاکنون موردی از آنفلوآنزای حاد پرندگان در تالاب های سرخس گزارش نشده است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرخس در ادامه مطرح کرد: با توجه به این که کاهش دما از شهریور ماه آغاز می شود و شروع مهاجرت پرندگان از سمت سیبری را داریم، بمنظور جلوگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، رصد و پایش تالاب های شهرستان از شهریورماه شروع شده است.

ابراهیمی اعلام نمود: طبق پایش هایی که تا کنون در سطح تالاب های شهرستان انجام شده است تا حالا هیچ مورد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در منطقه دیده نشده و رصد و پایش همچنان ادامه دارد.

گفتنی است دریاچه بزنگان تنها دریاچه طبیعی کشور و از معروف ترین دریاچه های خراسان رضوی است که در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۷۰ کیلومتری سرخس پس از مزداوند و در جنوب رشته کوه های هزار مسجد واقع شده است و وسعت آن حدود ۸۰ هکتار است.
1400/09/07
14:30:39
5.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ