هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید، تلاطم دریا و خیزش گرد و خاك

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید، تلاطم دریا و خیزش گرد و خاك

پرسی بلاگ: سازمان هواشناسی با صدور هشداری، از وزش باد شدید و خیلی شدید و احتمال خیزش گرد و خاک در بعضی مناطق کشور و همین طور تلاطم و افزایش ارتفاع موج آگاهی داد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ هواشناسی آمده است که تلاطم و افزایش ارتفاع موج بین ۲ تا ۲.۵ متر، در فراساحل تا ۳ متر، وزش باد شدید و خیلی شدید، ایجاد گردوخاک و کاهش دید افقی از روز شنبه (۱۴ فروردین) در خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و غرب هرمزگان پیش بینی می شود.

این شرایط جوی روز یکشنبه (۱۵ فروردین) در خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان و دوشنبه (۱۶ فروردین) در شرق خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل غرب هرمزگان دور از انتظار نخواهد بود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که در چنین شرایطی احتمال غرق شدن شناگران و شناورهای سبک و نیمه سنگین، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در کارهای دریایی در ساحل و فراساحل وجود دارد، بدین سبب نسبت به ممنوعیت تفریحات آبی و غواصی، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و محدودیت در کارهای شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به ویژه در فراساحل سفارش می شود.

سازمان هواشناسی همین طور با صدور هشداری زرد رنگ از افزایش ارتفاع موج بین ۱ تا ۱.۵ متر و در سواحل تا ۲ متر آگاهی داد.

در این هشدار آمده است که دوشنبه (۱۶ فروردین) در نواحی مرکزی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و سه شنبه (۱۷ فروردین) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان افزایش ارتفاع موج رخ خواهد داد.

در چنین شرایطی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، لطمه دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در کارهای دریایی در ساحل و کارهای فراساحل وجود دارد. بدین جهت سفارش می شود در شنا و تفریحات آبی، تردد شناورهای تفریحی سبک و نیمه سبک و کارهای شیلاتی احتیاط شود.

به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. همین طور هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/01/12
15:44:40
5.0 / 5
1145
تگهای خبر: هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ