ترامپ با خروج از معاهده محیط زیستی پاریس، مصلحت جهانی را قربانی منافع اش كرد

ترامپ با خروج از معاهده محیط زیستی پاریس، مصلحت جهانی را قربانی منافع اش كرد

به گزارش پرسی بلاگ یك استاد دانشگاه ایالات متحده آمریكا اظهار داشت: بدعهدی آمریكا و خروج این كشور از معاهده محیط زیستی پاریس كه بیش از 195 كشور دنیا آنرا پذیرفته اند به روشنی نشان داد كه ایالات متحده آمریكا و ترامپ دراین زمینه نقش خودرا به درستی ایفا نكرده اند. درواقع ترامپ با خروج آمریكا از معاهده توافق آب و هوایی پاریس مصلحت جهانی را قربانی منافع نهادهای سرمایه داری كرد.



به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، پروفسور دونالد براون - از پیشگامان مطالعه درباب تغییرات اقلیم - در شانزدهمین نت گپ یونسکویی که با موضوع اخلاق و تغییرات اقلیم روز گذشته (۳۰ اردیبهشت) برگزار شد، درباره تاثیرات تغییر اقلیم بر زندگی انسان اظهار داشت: این مساله می تواند اثرات بسیار جدی بر زندگی مردم دنیا داشته باشد و موجب خشکسالی و یا سیل در آسیا و آفریقا شود.

وی با نگرانی از افزایش دمای زمین اظهار داشت: تغییر اقلیم یک تهدید بسیار جدی برای انسان ها است که می تواند به آواره شدن بیش از ۲۰۰ میلیون نفر بینجامد. درواقع این اتفاق کشورهای فقیر را نشانه خواهد گرفت چونکه لطمه پذیری آنها بیشتر است.

پروفسور براون افزود: چاره اندیشی درباره این مساله بسیار اضطراری است. آب شدن ذخایر یخی دنیا یک تهدید جدی است که موجب افزایش گاز متان و در نتیجه گرم شدن زمین می شود و ادامه این روند می تواند زمین را با مشکلات اساسی رو به رو کند بدین سبب باید تلاش شود که حداکثر ظرف ۲۵ سال آینده تولید گازهای گلخانه ای به صفر برسد تا زمین فرصت بازیابی خودرا پیدا کند.

وی درباره مقایسه خطرات ویروس کرونا و تغییرات اقلیم با اشاره به کمرنگ بودن بازتاب تهدیدهای اقلیمی اظهار داشت: امروزه در تمام دنیا روزانه رسانه های مختلف اخبار کرونا را پوشش می دهند اما از خطر تغییر اقلیم غافل شده اند؛ موضوعی که حتی احتمال می رود موجب اپیدمی هایی همچون ویروس کرونا و یا شیوع سایر ویروس ها باشد.

این استاد دانشگاه ایالات متحده آمریکا درباره راهکارهای مقابله با تغییرات اقلیمی اشاره کرد: دراین زمینه وجود یک نهاد بین المللی به شدت احساس می شود. ما در شرایط خطرناکی به سر می بریم که زندگی و آینده بشر را تهدید می کند. متاسفانه اخلاق در تغییرات اقلیم هنوز کاربردی نشده است. دانشمندان از دهه ۳۰ میلادی معتقد بودند که نگاه باید پیشرفت و توسعه به مسائل اقتصادیست اما امروزه با گذشت زمان، متوجه اثرات سوء تکنولوژی بر تغییرات اقلیم می شویم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مهمترین عامل برای ایجاد حساسیت اخلاقی در مورد تغییر اقلیم رسانه ها هستند و باید از ظرفیت آنها به بهترین شکل ممکن استفاده شود، اظهار داشت: یکی از اشکالات اساسی در این خصوص اثرگذاری بنگاه های مالی و اقتصادی در تصمیم گیری سیاستگذاران است. واقعیت امر این است که ایالات متحده آمریکا و ترامپ دراین زمینه نقش خودرا به درستی ایفا نکردند و با خروج آمریکا از معاهده توافق آب وهوایی پاریس، مصلحت جهانی قربانی منافع نهادهای سرمایه داری شد. اساسا اداره کشورهای سرمایه داری مانند آمریکا، استرالیا و کانادا بر اساس منافع کارتل های اقتصادیست. اسمیت - بیانگذار بازار آزاد - قبل از این آگهی داده بود که نباید دولت ها به دست سرمایه گذاران بیفتند، چونکه آنها تنها به منفعت خود می اندیشند.

پروفسور براون با اشاره به اینکه در سال ۱۹۹۲ جرج بوش پدر (جورج هربرت واکر بوش) موافقتنامه درباب تغییرات اقلیمی را عملیاتی نکرد، اظهار داشت: در این زمینه دو نکته اساسی همیشه باید مدنظر کشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه قرار گیرد؛ اول عدم لطمه رسانی به دنیا و دوم رعایت انصاف و یا عدالت است که در توضیح آن باید گفت کشورهای ثروتمند ملزم به جبران ضررهای احتمالی وارده بر کشورهای لطمه دیده هستند.

در ابتدای این جلسه دکتر احسان شمسی گوشکی - عضو کمیته ملی اخلاق زیستی و اخلاق در علم و فناوری کمیسیون ملی یونسکو ایران- درباب جایزه جهانی اخلاق در علم ابن سینا که در صد و شصد و ششمین شورای عمومی یونسکو که بالاترین نهاد تصمیم گیری در این سازمان است به تصویب رسید، اظهار داشت: جایزه اخلاق در علم تنها جایزه جهانی است که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی و آموزشی ملل متحد «یونسکو» از سال ۲۰۰۳، به نام دانشمند ایرانی شیخ الرئیس ابوعلی سینا نامگذاری شده است که موجب خوشی و افتخار ما ایرانیان است.

وی اضافه کرد: جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم و فناوری به پیشنهاد و توسط جمهوری اسلامی ایران هر دو سال یکبار به افراد یا گروه هایی که در زمینه اخلاق در علم و فناوری صاحب پژوهش های علمی باارزش هستند، بعد از رأی و نظر هیات داوران اهدا می شود.

بر اساس این گزارش، در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ در پاریس، قراردادی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و باز شدن گره ها برای اقدامات مقابل تغییر اقلیم و سرمایه گذاری در جهت اقتصادی کم کربن، مقاوم، انعطاف پذیر و پایدار توسط ۱۹۵ کشور مورد توافق قرارگرفت.

هدف اصلی این توافق جهانی جلوگیری از افزایش دمای کره زمین و ایجاد کوشش برای محدود کردن دما نسبت به سطح آن پیش از صنعتی شدن است. هدف بلندمدت توافق پاریس این است که دمای کره زمین تا اختتام قرن بجای دو درجه، ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش یابد. کشورهای جهان در نشست پاریس پذیرفتند که برای دستیابی به هدف بلندمدت پیمان پاریس، هر پنج سال هدف های مربوط به کاهش حجم آلایندگی صنایع خودرا بازبینی و اصلاح کنند.





منبع:

1399/02/31
16:12:19
5.0 / 5
3071
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ