مدیرعامل به نشر خبر داد؛

به نشر و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه 15 عنوان كتاب مشترك چاپ كردند

به نشر و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه 15 عنوان كتاب مشترك چاپ كردند

پرسی بلاگ: حسین سعیدی از همكاری انتشارات به نشر و مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تولید ۱۵ عنوان كتاب مبتنی بر اندیشه و پژوهش مطالعات فرهنگی و اجتماعی اطلاع داد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، حسین سعیدی مدیرعامل انتشارات به نشر (آستان قدس رضوی) با اشاره به رویکرد حمایتی آستان قدس رضوی اظهار داشت: انتشارات به نشر به منظور پشتیبانی از آثار پژوهشی و صیانت از هویت فرهنگی نسل جوان و استفاده از ظرفیت های عظیم آستان قدس رضوی با همکاری مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ۱۵ عنوان کتاب با محتوای سنت های حوزوی، اخلاق و تربیت، بینش و اندیشه، نظام ها و مطالعات انقلاب اسلامی، ادب و هنر و مطالعات فرهنگی اجتماعی را منتشر و راهی بازار نشر کرده است.
وی اضافه کرد: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بعنوان نهاد علمی، پژوهشی، آموزشی، دانشگاهی و حوزوی، تحقیقات منسجم و نوآورانه پیرامون زیرساخت های اندیشه دینی و نظامات اجتماعی را به اجرا رسانده است و این نهاد در چارچوب چهار پژوهشکده حکمت و دین پژوهی، نظام های اسلامی، فرهنگ و مطالعات اجتماعی و دانشنامه نگاری دینی و همینطور مرکز پژوهش های جوان به فعالیت می پردازد. مرکز پژوهش های جوان هم با فعالیت در چهار سطح جوان، دانشجویی، اندیشه و طلبه به تولید آثار در چارچوب ها و آرایه های گوناگون می پردازد.
مدیرعامل انتشارات به نشر با اشاره به عناوین آثار تولیدی با همکاری به نشر و مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: «همسو با حماسه»؛ سیری در ادبیات پایداری به قلم محسن سیفی در زمره «کتاب اندیشه» مرکز پژوهش های جوان پیرامون ادبیات دفاع مقدس و جانمایه های این ادبیات با مطالبی به قلم اساتیدی چون حمید سبزواری، احمد شاکری، محسن سیفی و... نگاشته شده است. «موانع فهم قرآن» تالیف مهین صدیق از زیر مجموعه «کتاب دانشجو» مرکز پژوهش های جوان عنوان دیگر اثر مشترکی است که با زبانی علمی و قلمی روان به مهم ترین موانع فهم در سه بخش شخصیتی، معرفتی و موانع روشی پرداخته است و از امتیازات این اثر ذکر مصداقی موانع و تبیین دقیق آن است.
سعیدی در ادامه با اشاره به کتاب «فیلم نامه»! تاریخ سینمای ایران به کوشش محمد حسن شاهنگی از زیر مجموعه «کتاب اندیشه» مرکز پژوهش های جوان اظهار داشت: این اثر با نگاه به دو جریان اصلی در سینمای پیش از انقلاب بعنوان جریان وارداتی از هند و جریان تقلیدی از سینمای اروپا، پژوهش های درخور توجهی عرضه کرده است. «آدرس را عوضی داده اند»؛ غرب و آخر تاریخ هم نوشته غلامعلی سلیمانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران که در زمره «کتاب دانشجو» مرکز پژوهش های جوان قرار دارد، مخاطب را با نظر یک دانشمند آمریکایی به نام فوکویاما درباره آخر تاریخ آشنا می کند. دیگر عنوان کتاب مشترک که با همکاری به نشر و مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از زیر مجموعه «کتاب دانشجو» انتشار یافته، «گلدان یا گلستان؟!»؛ آثار روان شناختی تعداد فرزندان در خانواده نام دارد که توسط سید عباس ساطوریان صدیق تالیف شده است و در این اثر به بیان ریشه های تک فرزندی و تعداد فرزندان با عرضه مباحث روان شناختی مطالب جالب توجهی ذکر شده است.
وی اظهار داشت: «جامه پیامبر» نوشته مهدی مسائلی محصول تلاش گروه سنت های حوزوی و آداب طلبگی مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در چهار فصل، ابعاد گوناگون لباس روحانیت را مورد بررسی قرار می دهد، «سایبر سواری با کلاه ایمنی»؛ اخلاق فضای مجازی هم عنوان دیگر محصولی است که به قلم محمد حسین قدیری به تعاریف فضای مجازی، فرصت های این حوزه و صدمه های فضای مجازی و... می پردازد و مخاطب با تهدیدهای این حوزه در کنار سیل انبوه اطلاعات آشنا می شود. این اثر در حوزه «کتاب دانشجو» مرکز پژوهش های جوان نگارش شده است. نام دیگر اثر تولیدی مشترک، «مدیرعامل زندگی»؛ مدیریت مرد در خانواده و کارآمدی آن است که به قلم محمد زارعی توپخانه در سه فصل با طرح مباحثی همچون تعریف مدیریت، دیدگاه های گوناگون درباره مدیریت خانواده، دیدگاه اسلام درباره مدیریت مرد در خانواده و الگوی مدیریتی آن، تأثیر تفاوت های جنسیتی بر مدیریت خانواده، آثار و مزایای مدیریت مرد در خانواده و... به تفصیل بیان شده است.
مدیرعامل انتشارات به نشر افزود: «زن و جایگاه ارزشی» به کوشش حسام رضایی بعنوان دفتری از مجموعه «زن و خانواده»، جایگاه ارزشی زن در ملل و دیدگاه های مختلف درباره آنرا مورد بررسی قرار می دهد و ضمن تبیین نقش الگوی مناسب در جامعه و اندیشه انسان، خصوصیت های زن اسوه را در فرهنگ غرب و اسلام معرفی می کند. مجموعه دفاتر «زن و خانواده» مسائل مختلف مربوط به زنان را در عرصه های اجتماعی، خانوادگی، حقوقی، سیاسی و فرهنگی بر اساس اندیشه و احکام اسلامی مورد بررسی قرار می دهد. عنوان دیگر اثر مشترک که از آثار سطح جوان مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است، «تو افسرده نیستی»؛ مهارت مبارزه با خلق منفی نام دارد که به قلم محمدعلی جمشیدی پیرامون آشنایی با خلق منفی، زمینه ها و صدمه ها، عوامل ایجادکننده خلق منفی، ضعف توکل، نپذیرفتن واقعیت و خیال پردازی، برآورده نشدن توقعات و نگرش منفی نسبت به اطرافیان، اهمیت نماز و یاد خدا، شناخت درمانی و رفتار درمانی، مثبت اندیشی و... می پردازد.
سعیدی اضافه کرد: «از حاجی واشنگتن تا حاج کاظم»؛ ژانرهای سینمای ایران تالیف سید ناصر هاشم زاده از خصوصیت های سینمای متعهد تا دراماتیزه کردن در ژانر دینی به روش ارسطویی و از پرداختن به ژانرهای مختلف در سینما تا وضعیت جشنواره های سینمایی بین المللی و کشوری و... مطالب مهمی را عرضه می دهد. «یادداشت های یک تروریست» به قلم مصطفی جشمیدی محصول تلاش گروه ادب و هنر جوان مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی روایتی داستانی پیرامون مبارزات فلسطینی ها در دهه هشتاد میلادی که چگونگی به وقوع پیوستن یک ماجرای گروگان گیری در هواپیمای متعلق به غربی ها را دستمایه روایت قرار می دهد. «شاعر هشت هزار ساله»؛ سیری در افکار و اشعار احمد عزیزی نوشته مرضیه دانیالی، اثری پژوهشی با نگاهی به زندگی احمد عزیزی از شاعران متعهد و آیینی، تاثیرپذیری ها و تاثیرگذاری های این شاعر فقید گرانقدر، اقدامات شاخص وی با نگاهی به شطحیات او همچون حس آمیزی، جان بخشی، اطناب و تکرار، سجع، بررسی تحلیلی اشعار دینی احمد عزیزی در دستور کار قرار گرفته است. این اثر که معطوف به آثار عزیزی در حوزه آیینی و انقلابی است توسط «گروه ادب هنر مرکز پژوهش های جوان» وابسته به «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»منتشر شده است.
وی به کتاب «رویای وارونگی»؛ نقد و بررسی سورئالیسم در ادبیات و هنر به کوشش بهروز اشرف سمنانی هم اشاره نمود که با نگاهی جریان شناسانه و با تاکید بر ذکر مصادیق و مثال ها در دو بخش مجزای غرب و ایران به مرور سرچشمه های ادبی، هنری، تاریخی و سیاسی سورئالیسم، از زایش تا افول این مکتب، دوران طلایی آن، اصول مکتب سورئالیسم و این مکتب در ایران می پردازد و اظهار داشت: «لبخندهای بی لهجه»؛ بررسی شادی در اسلام و روانشناسی تالیف عبدالوحید داوودی به بررسی ماهیت شادی و عوامل و موانع شادی از منظر روانشناسی و مقایسه تطبیقی با دیدگاه اسلام، عوامل ایجاد شادی از منظر اسلام و... با همکاری به نشر و مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انتشار یافته است.

1399/02/27
15:22:24
5.0 / 5
2432
تگهای خبر: آثار , آموزش , اجتماعی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ