به بهانه چاپ چهارم؛

مرور شیوه های عمل تهیدستان برابر شوك درمانی دولتمردان نولیبرال

مرور شیوه های عمل تهیدستان برابر شوك درمانی دولتمردان نولیبرال

پرسی بلاگ: چهارمین چاپ كتاب زندگی روزمره ی تهی دستان شهری 1390 - 1392 نوشته علیرضا صادقی توسط نشر آگاه منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، چاپ چهارمین كتاب «زندگی روزمره ی تهی دستان شهری ۱۳۹۰ – ۱۳۹۲» نوشته علیرضا صادقی اخیرا توسط نشر آگاه با شمارگان ۲۲۰ نسخه، ۲۸۴ صفحه و بهای ۴۵ هزار تومان منتشر و راهی بازار نشر شده است.
نخستین چاپ این كتاب در سال ۱۳۹۷ با شمارگان ۵۵۰ نسخه و بهای ۳۵ هزار تومان و سومین چاپ آن نیز در بهار امسال با شمارگان ۲۲۰ نسخه و بهای ۴۰ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. نویسنده در این كتاب كندوكاوی درباره زندگی روزمره تهیدستان شهری در سال های بعد از انقلاب اقتصادی در ایران عموما سال ۱۳۹۰ - ۱۳۹۲ انجام داده است.
یك كار مهم نویسنده این كتاب، تحلیل پدیده شوك درمانی است كه توسط دولتمردان نولیبرال برای جراحی اقتصاد ایران پیگیری می شود. طرحی كه در یك موج جدید پوپولیستی در سطح ملی به مثابه رخدادی ناگزیر و زیر و رو كننده و به نفع توده ها تبلیغ شد. شیوه های امرار معاش ایرانیان، بحثی درباره مسكن مهر، مساله ریاضت اقتصادی و... همچون تحلیل های درخشان نویسنده در این كتاب است.
كتاب پیش رو 7 فصل دارد كه عناوین آنها به ترتیب از این قرار است: «نظریه و روش»، «پوپولیسم نولیبرال»، «خیریه ای شدن بقا»، «دفاع از روشنایی خانه ها»، «خودمانی سازی بازار»، «پیشروی در ایام سخت» و «موتورسواران معیشتی: شورشیان جدید خیابان». بحث پایانی كتاب نیز «بازاری شدن فزاینده قلمروهای غیررسمی».
در نخستین فصل، مفاهیم نولیبرالیسم، مطالعات تهی دستان، سیاست تهی دستان شهری، غیر رسمی سازی و پیشروی آرام تعریف می شود. در فصل دوم مباحثی چون گذار به پوپولیسم نو، انقلاب اقتصادی و بسیج تهی دستان، مبارزات آرام در حاشیه ها و... طرح شده اند.
در ادامه مطالب كتاب، به فعالیت خیریه ها و سازمان های مردم نهاد و مناسب شأن تهیدستان پرداخته می شود و كاركردهای آنها برای حكومت بندی، تشریح می شود. چگونگی مقاومت مشترك اقشار تهیدست در مقابل گران شدن بهای خدمات شهری، بررسی می شود و درانتها اثبات می شود كه زندگی تهیدستان با «ترمینولوژی دو وجهی تسلیم / خیزش اعتراضی»، نمی تواند تحلیل و داوری شود.
مقدمه این كتاب با نامه یك كارگر تهیدست از اكبرآباد به رئیس جمهور وقت ایران، محمود احمدی نژاد شروع می شود كه نویسنده در قسمتی از این متن نوشته است:
«گروه های فاقد امتیاز بااینكه از حق چانه زنی سازمان یافته و نمایندگی سیاسی راستین برای دفاع از منافعشان محروم شده اند، پذیرندگان سربه راه و منفعل فرامین فرادستان هم نیستند، بلكه به نحوی متناسب و منعطف با شرایط سیاسی و اجتماعی زمانه در مقابل "سیه روزی برنامه ریزی شده" مقاومت می كنند.
بر این مبنا كوشیده ام تا با روش رخدادنگاری از پایین، استراتژی ها و شیوه های عمل تهی دستان را برای ادامه ی بقا و بهبود بخشیدن به زندگی شان روایت كنم و نشان دهم كه اجتماعات و جمعیت های پراكنده تهی دستان با كوشش های معمولی و پیش پا افتاده روزمره نقش خودرا بر تغییرات اجتماعی وسیع تر حك كرده اند.»


منبع:

1398/11/20
23:42:25
5.0 / 5
4758
تگهای خبر: اجتماعی , بازار , خدمات , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ