در گفت وگو با پرسی بلاگ اعلام شد

افزایش ۴۰ درصدی مبتلایان سرپایی کرونا در تهران

افزایش ۴۰ درصدی مبتلایان سرپایی کرونا در تهران

به گزارش پرسی بلاگ معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به افزایش 30 تا 40 درصدی مراجعات سرپایی در تهران نسبت به سه هفته گذشته، اظهار داشت: امیکرون در تهران هم به سمت غالب شدن می رود و طبق الگویی که بررسی نموده ایم، نزدیک به 45 تا 50 درصد موارد مبتلاشدن در تهران اُمیکرون است.دکتر نادر توکلی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در تهران، اظهار داشت: در وضعیت بستری ناشی از کرونا تغییر قابل توجهی نداشته ایم. اصل موضوع این است که اُمیکرونی که در تهران و ایران در گردش است، حدودا دارد به سوش غالب بدل می شود.

وی با اعلان اینکه امیکرون در تهران هم به سمت غالب شدن می رود، اضافه کرد: طبق الگویی که بررسی نموده ایم، نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد مبتلاشدن در تهران اُمیکرون است. در عین حال طبق الگوی هر ساله که در این فصل افزایش تعداد بیماران تنفسی و عفونت های ویروسی را داشتیم، امسال هم به همین صورت است. در عین حال افزایش آماری هم که در کودکان خصوصاً کودکان زیر ۱۰ سال داریم، همین موضوع را نشان میدهد. در کودکان هم مبتلاشدن به آنفلوآنزا و اُمیکرون حدودا برابر است. البته ما از نظر صرفه اقتصادی نمی توانیم برای همه تست انجام دهیم و بر این اساس نمی توان آمار دقیقی داد.

توکلی با اعلان اینکه اساسا بیشتر افزایش مبتلاشدن به کرونا در زمینه سرپایی خواهد بود، افزود: بطوریکه بیماران، بیمارانی هستند که عمدتاً بیماران بدحالی نیستند. منتها نکته ای که وجود دارد و منجر به امیدواری شده، این است که بالای ۸۰ درصد جمعیت مان واکسینه شدند. در عین حال آنچه واکسیناسیون را برای مقابله با سوش اُمیکرون تقویت می کند، انجام واکسیناسیون دز بوستر یا دز سوم است.

وی اظهار داشت: هم اکنون خوشبختانه وضعیت مان بحرانی نیست و افزایشی هم که وجود دارد، عمدتاً در بخش سرپایی است که شامل اُمیکرون و آنفلوآنزای فصلی است که عمدتاً آنفلوآنزای فصلی نوع A است که البته علایم شان هم مشابه هم بوده و تفاوتی ندارد.

توکلی اظهار نمود: در کل مراجعات سرپایی نسبت به دو تا سه هفته گذشته بین ۳۰ تا ۴۰ درصد مراجعات سرپایی مان بالا رفته است، اما آمار بستری مان کماکان زیر ۱۰۰۰ مورد است. بیماران بدحال هم خیلی کم است و میزان بستری آی سی یو در تهران کمی بیش از ۲۰ نفر است.

وی با اعلان اینکه عمدتاً بخش های سرپایی بیمارستان ها آماده باشند، اظهار داشت: سفارش اساسی ما به مردم خودمراقبتی است. ترجیح این است که اگر بیمار علایم خفیفی مانند سردرد، تب مختصر و... دارد، اقدامات حمایتی مانند مصرف مسکن ها و داروهای سرپایی و خوردن مایعات، استراحت و خودقرنطینگی انجام دهد. در عین حال اگر فرد پرخطری در خانواده است، مانند زنان حامله یا افراد مبتلا به بیماریهای زمینه ای، مراقب باشند و حتما تست دهند تا اگر به کرونا مبتلا هستند، قرنطینه را رعایت نمایند. اگر هم علایم شدید شد مانند سرفه های بسیار شدید، تب زیاد، بدحالی شدید و... به پزشک مراجعه کنند.

توکلی در ادامه درباره الزامات بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، اظهار داشت: بازگشایی قاعدتا باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی همراه باشد. تهویه مناسب باید در مراکز صورت گیرد، زمان کلاس ها تا حد امکان کوتاه باشد. ضمن این که افرادی که سر کلاس حاضر می شوند، باید پروتکل هایی مانند استفاده از ماسک و فاصله گذاری را رعایت نمایند. در عین حال همچنان باید ظرفیت برگزاری مجازی کلاس ها نگه داشته شود تا اگر با پیکی مواجه شدیم، بتوانیم شرایط را برگردانیم.

وی درباره بروز پیک ششم با اُمیکرون نیز اظهار داشت: بنظر می رسد باتوجه به واکسیناسیون و در صورت همراهی مردم در رعایت پروتکلهای بهداشتی، اگر پیکی با اُمیکرون داشته باشیم، خفیف و سرپایی خواهد بود.

منبع:

1400/10/29
09:23:20
5.0 / 5
264
تگهای خبر: بیمارستان , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ