توسط خانه كتاب و ادبیات ایران؛

برگزیدگان جایزه جهانی داستان ما و کرونا عرضه شدند

برگزیدگان جایزه جهانی داستان ما و کرونا عرضه شدند

پرسی بلاگ: هیات داوران جایزه جهانی داستان ما و کرونا برگزیدگان این جایزه را معرفی کردند.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، هیات داوران جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» در دبیرخانه این رویداد واقع در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، اسامی برگزیدگان این جایزه را معرفی کردند.
بیانیه دبیرخانه و هیات داوران جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» بدین سان است:
«حوادث، اتفاق ها و بیماریهای همه گیر بر ابعاد مختلف زندگی ما تاثیرگذارند. داستان نیز بازآفرینی تجربه زیستن است و با نوشتن داستان، بار دیگر آنچه بر ما گذشته بازآفرینی می نماییم تا در آینده با رنج ها و مواهب زیستن بهتر مواجه شویم.
همه گیری کووید ۱۹ نیز همچون تجربه های شخصی و اجتماعی انسان در آستانه ورود به دوره ای تازه از جهان است. این بیماری بر بسیاری مناسبت های بشری موثر بوده و رنج های فراوانی برای انسان امروز داشته است که در صورتیکه ابعاد فراوانی از این تجربه دردآلود ثبت نشده است.
جایزه جهانی «داستان ما و کرونا»، تلاشی برای گردآوری آثار ادبی در زمینه داستان دراین زمینه است، خانه کتاب و ادبیات ایران کوشیده است قسمتی از روایت های مربوط به این ماجرا را گردآوری کند. به ویژه در بخش ویژه این جایزه، تجربه های مدافعان سلامت و کسانی که در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار داشته اند، مدنظر برگزار کنندگان بوده است.
مفتخریم که جایزه جهانی داستان ما و کرونا با اقبال نویسندگان خیلی از ایران و سایر کشورهای جهان رو به رو شد و بیش از هزار داستان قابل قبول به این جایزه راه پیدا کرد. نکته دیگر اینکه، طیف وسیعی از نویسندگان از هشت ساله تا هشتاد ساله در این جشنواره شرکت کردند که نشان دهنده تاثیرگذاری بیماری کرونا بر نسل های مختلف جامعه است.
تنوع در موضوع، شخصیت ها، مکان های وقوع و روایت ها، خاصیت دیگر داستان ها بود بطوریکه می توان گفت حتی دو داستان مشابه در میان داستان های رسیده به دبیرخانه وجود نداشت.
البته از آنجائیکه موضوع بیماری کرونا هنوز تازگی دارد و نویسندگان نیز مانند سایر قشرهای جامعه همچنان با آن دست به گریبان هستند، بیشتر داستان ها نیازمند پرداخت دقیق تر فنی و ساختاری است که این مساله از نظر داوران این جشنواره طبیعی به نظر می رسید.
جایزه جهانی «داستان ما و کرونا» دروازه ای برای پرداختن به این مسئله انسان در جهان امروز است. ضمن قدردانی از جناب آقای دکتر صالحی وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و جناب دکتر محسن جوادی، معاون محترم امور فرهنگی که بانی این جشنواره بوده اند، از کلیه کسانی که با ارسال داستان در این جشنواره شرکت کردند سپاسگزاریم و همه آنها را برنده این کارزار می دانیم.»
اسامی برندگان بخش عمومی و ویژه این جایزه نیز به ترتیب زیر است:
«کاش لبخندت را می دیدم» نوشته زینب فیروزنیا، «آیین آهک پاشی» نوشته محبوبه حاجی مرتضایی، «ترس خوردن» نوشته عباس عظیمی، «باقیمانده ی من» نوشته مهین سارانی راد، «سردخانه ی شلوغ» نوشته مجتبی بنی اسدی، «زرنگ بازی» نوشته اسماعیل اله دادی، «عزیز صدایش بزن» نوشته عماد عبادی، «آوازی برای پری دریایی» نوشته نجمه مولوی، «سمفونی حیات» نوشته حسن مختارزاده، «دور تو می چرخیدم» نوشته ارمغان بهداروند، «خاطرات آخرین مبارز» نوشته ستایش السادات صلواتیان، «بیست سال و چهارده روز در کرونا» نوشته زینب رضایی، «اشک ها برای که به صدا درمی آیند» نوشته زهرا رضاقلیزاده عمران، «من و کرونا» نوشته فرحناز شیخ بهاالدین زادا، «ملای چابهاری» نوشته مهدی چگین و «ماجراهای من و کرونا» نوشته طاها ملااحمدی.


منبع:

1400/05/11
12:12:54
5.0 / 5
1040
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ