مهدی اسماعیلی:

لازمه ورود به قرن جدید و گام دوم انقلاب تحول است

لازمه ورود به قرن جدید و گام دوم انقلاب تحول است

به گزارش پرسی بلاگ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: تحول، لازمه گام دوم انقلاب و ورود به قرن جدید است و به عقیده بنده  ابتدای سال ۱۴۰۰ یک تحول عمده در حوزه حکمرانی اجرایی کشور  اتفاق خواهد افتاد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، برنامه اینترنتی قرن جدید با شعار «ایران فردا در گفت وگوهای چالشی با متفکران امروز» چندی قبل با حضور مهدی اسماعیلی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفتگو نمود.
وی در ابتدا در مورد قرنی که پشت سرگذاشتیم و قرن پیش رو اظهار داشت: در قرن ۱۴ به لحاظ سیاسی تقریباً ۳ نوع نظام سیاسی در ایران حیات داشته است؛ سه، چهار سال اول قاجار بوده، بعد از آن نظام سیاسی پهلوی وبعد هم نظام سیاسی انقلاب اسلامی. اگر به این مسیر نگاه نماییم می بینیم که در شاخصه های اصلی حکمرانی مسیر رو به رشد و تکاملی داشتیم و آخر قرن این فرصت را به ما میدهد که با یک نگاه کلی مسیر را نگاه نماییم چون نگاه های جزئی امکان دارد انسان را گرفتار تحلیل نادرست بکند. جزئی نگری، خوب است ولی در مسائل کلان و تاریخی باید نگاه بلند داشت. ما وقتی به قرنی که پشت سر گذاشتیم و روزهای پایانی اش که داریم پشت سر می گذاریم نگاه میکنیم می بینیم که اگر ذلت یا وابستگی بوده با آگاهی های عمومی تغییر اتفاق رخ داد و به نتایج درخشانی رسیده است و امروز کسی نمیتواند پیشرفت هایی نظام اسلامی در نیمه دوم قرن پایانی برای ایران و ایرانی را کتمان کند. امروز ما گردنه های دشوار را تقریباً پشت سر گذاشتیم و به یک فضای باز از نظر پیشرفت و عدالت رسیدیم. به صورت کلی من فکر می کنم این دوره ورود به قرن جدید جمهوری اسلامی آخرین دوره با مشکلات حوزه حکمرانی بخصوص در حوزه حکمرانی اقتصادی می باشد. باید همپای پیشرفتی که در حوزه های سیاست داخلی اتفاق می افتد، سیاست خارجی حوزه های فرهنگی و اجتماعی هم توسعه بدهد.
اسماعیلی در مورد ضرورت تغییر و تحول برای رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی توضیح داد: من فکر می کنم از مقطع صدور بیانیه ی گام دوم به بعد کلمه تحول و مفهوم تحول در ادبیات انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب یک بازتاب جدیدی پیدا کرد. خاطرم هست که در همین دو سال پیش که اطلاعیه ای صادر شد و نخستین تغییر در حوزه های حکمرانی جمهوری اسلامی حوزه حکمرانی قضایی و آمدن رئیس جدید در قوه قضاییه بود. یکی از مهم ترین مطالبات رهبر انقلاب از ریاست جدید دستگاه قضایی تحول بود. اتفاقا ایشان چند وقت پیش هم سند تحول قضایی را رونمایی نمود. این حوزه جدا از اشکالاتی که در حوزه درونی داشت در افکار عمومی هم صورت خوشی نداشت اما نتیجه این تحول را می بینیم که هنوز به دو سال نرسیده تحولی در یک بخش مهم حکمرانی رخ داده است و نتیجه ش این که در افکار سنجی هایی که به صورت مرتب اتفاق می افتد هم جایگاه دستگاه قضایی و رئیس این دستگاه ارتقا پیدا کرده هم جایگاه نظام اسلامی. ضمن این که گفتمانی شکل گرفته به نام گفتمان مبارزه با فساد تبعیض و عدالت، چیزی که ما خیلی وقت ها دنبالش بودیم.
این استاد دانشگاه افزود: من فکر می کنم سیستم هیچگاه نباید خودش را از ایده های تحول محروم کند چه این ایده ها در حوزه ساختاری باشد چه در حوزه کارکردی. یک سیستم پویا و با نشاط همیشه در حال اصلاح رویه های خودش هست. من فکر می کنم که ما در همه حوزه ها خصوصا در حوزه گرفتار یکسری انسداد ساختاری در انواع مدیریت همچون مدیریت اجرایی هستیم.
اسماعیلی اظهار داشت: تحول، لازمه گام دوم انقلاب و ورود به قرن جدید استو به عقیده بنده ابتدای سال ۱۴۰۰ یک تحول عمده در حوزه حکمرانی اجرایی کشور اتفاق خواهد افتاد و این حلقه تحول در جمهوری اسلامی تکمیل خواهد شد. ازاین رو شما نگاه کنید در ادبیات سیاسی رهبر انقلاب در این چهار سال گذشته بخصوص در بیانیه و پس از بیانیه کلید واژه دولت جوان آمده چرا دولت جوان؟ چون جوانی اقتضایش تحرک، نشاط و پویایی است؛ تحول خواهی اقتضای پیشرفت است
اسماعیلی در مورد بحث راجع به پیشرفت و توسعه اشاره کرد: ما کلید واژه توسعه را از ادبیات غرب که مبتنی بر مکتب نو سازی است گرفتیم. این کلیدواژه از جنگ جهانی دوم به بعد در کشورهای پیرامونی آمریکا به شدت دنبال شد و بعد درکشور خود ما با تاسیس سازمان برنامه و بودجه در ۱۳۲۷ و با اجرای اصل چهار ترومن در همان ایام دوره مصدق آغاز شد و تا زمان جمهوری اسلامی ایران ادامه یافت. من معتقدم که در حوزه مدیریت برنامه ریزی و مدیریت پیشرف هنوز تفکر نوسازی آمریکایی که نسخه ای شکست خورده حاکم است و لازم است که این نسخه بزودی عوض شود چون مدل فعلی یک مدل وارداتی شکست خورده است که اتفاقا نسخه اصلی ش هم شکست خورده است. برپایه این نسخه، منظور از پیشرفت، تحولات پیشرفت مادی است که در بسیاری از بخش ها هم زمین گیر شده است. به نظر من رهبرانقلاب به دنبال تغییرنرم افزار مدیریت کشور و خواستار اجرای برنامه ای مبتنی بر نیازهای بومی هستند. فهم عمیق از ظرفیت های داخلی و توجه به شاخصه هایی مثل عدالت در برنامه ریزی ها می توانند در کنار هم منجر به پیشرفت شوند. مثلا هم اکنون نزدیک هفتاد سال برنامه های توسعه در ایران اجرا می شود و شما می بینید که هر آنچه که اتفاق افتاده نقص و محرومیت است. این محرومیت و نقش در حوزه های پیرامونی کشور بیشتر است در صورتی که هر چه به مرکز کشور نزدیک تر می شویم تراکم امکانات بیشتر می شود.


منبع:

1400/02/26
19:25:39
5.0 / 5
1230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ