یك هفته با كتاب؛

درگذشت سه چهره ادبی و انتشار سه فراخوان در سومین هفته اردیبهشت

درگذشت سه چهره ادبی و انتشار سه فراخوان در سومین هفته اردیبهشت

درگذشت سه چهره ادبی کشور و انتشار فراخوان سه رویداد ادبی ازجمله مهم ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در این هفته بودند.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: گزارش اخبار برگزیده کتاب و ادبیات در سومین هفته اردیبهشت ماه، دربرگیرنده 9 خبر از رویدادهای داخلی است و 3 خبر از گزارش هفته پیش بیشتر دارد.
نکته تاسف برانگیز گزارش این هفته افزایش شمار درگذشتگان حوزه ادبیات نسبت به هفته گذشت است. در هفته پیش، قاسم آهنین جان شاعر آیینی و دفاع مقدس درگذشت و این هفته سه چهره ادبی از دنیا رفتند. بدین سان گزارش را با سه خبر درگذشت منصور اوجی، محمدرضا باطنی و حجت الاسلام علی شیخ الاسلامی شروع می نماییم. در ادامه سه خبر از موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران را مرور می نماییم و سه خبر پایانی گزارش هم درباره دو جایزه ادبی ارغوان و جمالزاده و همین طور جایزه شهید اندرزگو است که مجمع ناشران انقلاب اسلامی آنرا برگزار می نماید.
در ادامه مشروح گزارش این هفته را از نظر می گذرانیم؛
درگذشت منصور اوجی
منصور اوجی، شاعر پیشکسوت شامگاه شنبه ۱۸ اردیبهشت در منزل خود در شیراز از دنیا رفت. این شاعر متولد سال ۱۳۱۶ در شیراز بود.
درگذشت محمدرضا باطنی
محمدرضا باطنی زبان شناس، مترجم و فرهنگ نویس سرشناس کشور هم سه شنبه ۲۱ اردیبهشت در سن ۸۷ سالگی از دنیا رفت. وی سال ۱۳۱۳ به دنیا آمده و فارغ التحصیل رشته زبان شناسی همگانی بود.
درگذشت حجت الاسلام شیخ الاسلامی
حجت الاسلام والمسلمین علی شیخ الاسلامی چهره ماندگار ادبیات هم بامداد روز پنجشنبه 23 اردیبهشت، بعد از مدتی بستری در بیمارستان از دنیا رفت. وی متولد سال 1315 در فارس و نخستین رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بود.
بازدید دهقانکار از موزه و مرکز اسناد یک انتشارات
ایوب دهقانکار مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران این هفته در شرکت انتشارات علمی و فرهنگی حضور یافت و از پروژه رو به انتها موزه و مرکز اسناد این انتشارات بازدید نمود.
انتشار فراخوان حضور ناشران در نمایشگاه فرانکفورت
فراخوان حضور در غرفه ایران در هفتادوسومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت ۲۰۲۱ روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران منتشر گردید.
انتشار فراخوان بیست ونهمین جایزه جهانی کتاب سال
روز یکشنبه این هفته هم، دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، فراخوان بیست ونهمین دوره این جایزه را با هدف شناسایی و معرفی کتاب های باارزش در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی منتشر نمود.
انتشار فراخوان سومین دوره جایزه جمالزاده
فراخوان سومین دوره جایزه ملی جمالزاده روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت توسط دبیرخانه این جایزه در سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان منتشر گردید.
تمدید مهلت ارسال اثر به جایزه شهید اندرزگو
روز شنبه این هفته بود که دبیرخانه دومین دوره جایزه شهید اندرزگو مهلت ارسال اثر به این رویداد را تا آخر اردیبهشت تمدید کرد.
معرفی داستان های راه یافته به داوری جایزه ارغوان
هیئت انتخاب چهارمین دوره جایزه ارغوان، با بررسی بیش از ۶۰۰ داستان رسیده به دبیرخانه با موضوع «آخرین سال قرن» روز شنبه ۱۸ اردیبهشت، داستان های شایسته برای مرحله داوری را معرفی نمود.

1400/02/24
14:40:51
5.0 / 5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ