در نامه به وزیر ارشاد مطرح شد؛

تصمیم به تعطیلی كتابفروشی ها، غیر كارشناسی و دور از مصلحت است

تصمیم به تعطیلی كتابفروشی ها، غیر كارشناسی و دور از مصلحت است

پرسی بلاگ: مدیرعامل انتشارات به نشر در نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم به تعطیلی کتابفروشی ها را غیرکارشناسی و دور از مصلحت دانست.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از روابط عمومی انتشارات به نشر، حسین سعیدی مدیرعامل انتشارات به نشر (آستان قدس رضوی) بتازگی نامه سرگشاده ای به سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته و در آن تصمیم به تعطیلی کتابفروشی ها را، تصمیمی غیرکارشناسی و دور از مصلحت عنوان کرده است.
مشروح متن این نامه بدین سان است:
بسمه تعالی
بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید. همان خدایی که انسان را از خون بسته به وجود آورد. بخوان که پروردگارت از همه بزرگوارتر است. همان پروردگاری که به وسیله قلم تعلیم داد.
جناب آقای دکتر سید عباس صالحی وزیر معزّز و فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی
با تقدیم سلام و احترام
در لحظه تلاقی پیامبر و جبرئیل، نقطه شروع رسالت حضرت ختمی مرتبت برمبنای خواندن شکل گرفت و اعجاز او در سراسر قرون و اعصار، کتاب بود که مردمان بخوانند و در آیات آن اندیشه کنند و کیست که امروزه مطالعه و افزایش آگاهی ناشی از خواندن را به حال جوامع و احوالات شخصی و اجتماعی انسان ها مفید نداند؟
در شرایطی که ویروس همه گیر کرونا، ارتباطات انسانی و احوالات شخصی، اجتماعی و اقتصادی همه جوامع را تحت تاثیر اثرات مرگبار خود قرار داده است و در کنار آن بی تدبیری ها و سوءمدیریت های تعدادی از مدیران، مهار این بلیّه را سخت تر می نماید، باید به دنبال راهی بود تا به آرامش و رشد افراد جامعه در این وضعیت به ویژه یاری رساند.
استقبال خیره کننده و غافلگیرکننده ایرانیان از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، اقبال زیاد مردمی به طرح های فصلی فروش کتاب، مراجعات فراوان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی به کتابفروشی ها و نیز رشد بی سابقه اقبال به کتاب های الکترونیک در یکسال اخیر در سال قبل نشان داد که مردم کشور عزیزمان، باوجود همه فشار های اقتصادی و تنگناهای مالی، در این شرایط کتاب را برای پر کردن اوقات خود و راهی بی خطر برای سلامت روح و روان برگزیده اند و طبیعی است که زیرساخت های موجود در فضای مجازی، هیچ گاه نمیتواند جایگزین فروشگاه های کتاب باشد.
در مقابل این چنین پیام های روشنی که استقبال از کتاب و نیاز به مطالعه را فریاد میزند، تصمیم به تعطیلی کتاب فروشی ها، غیر کارشناسی و به دور از مصلحت تلقی میشود. برای اینکه همچنان که گوشت و نان و سبزی، مورد نیاز مردم است و کالای ضروری محسوب میشوند، کتاب نیز که نقشی راهبردی و اساسی در سلامت روح و رشد معنوی افراد دارد، ضروری و بدیهی تلقی می شود.
کتاب ها و کتابفروشی ها، خونِ فرهنگ و آگاهی در رگ های اجتماع است و تعطیل کردن کتابفروشی ها با صادر کردن چند بخشنامه شتاب زده و غیر کارشناسی، مرگ جریان پویا و با نشاط فرهنگ و آگاهی را به دنبال خواهد داشت.
صرف نظر از لطمات اقتصادی جبران ناپذیر ناشرین که همانند همه صنوف در یکسال گذشته متضرر شده اند، به نظر میرسد عدم توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی و کتاب فروشی در وضعیت فعلی، به حال هیچ کس مفید و مطلوب نباشد. در چنین شرایطی از حضرتعالی که همیشه دغدغه فرهنگ این مرز و بوم را داشته اید و از هیچ تلاش و کوششی در جهت خدمت به اهداف و آرمان های جمهوری اسلامی ایران دریغ نکرده اید، خواهشمندم اینبار نیز چون همیشه در کنار اصحاب نشر و کتاب از ستاد ملی کرونا پیگیر بازگشائی کتاب فروشی ها در این روزهای ابتدائی سال باشید.
بدیهی است که مخاطبان کتاب و کتابفروشی ها، افراد فرهیخته و آگاهی هستند که با رعایت پروتکلهای بهداشتی می توانند خریدی امن و مطمئن در فضاهای بهداشتی و ضدعفونی شده کتاب فروشی ها داشته باشند.
در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا مقابل السلام، از خداوند بزرگ مسالت مینمایم که بلا و بیماری را از آحاد مردمان شریف کشورم دور و این ویروس را ریشه کن کند و مسئولین و خدمتگزاران به مردم را در پناه خود سلامت بدارد و به ایشان توفیقات بیش از پیش عنایت کند.
حسین سعیدی مدیر عامل به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)


منبع:

1400/01/22
21:06:50
5.0 / 5
991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ