افزایش ۷۰ درصدی عوارض ساخت و ساز در بودجه ۱۴۰۰

افزایش ۷۰ درصدی عوارض ساخت و ساز در بودجه ۱۴۰۰

پرسی بلاگ: برآوردها از سند دخل و خرج پایتخت در سال آینده نشان می دهد، مدیران شهری کسب درآمد 20 هزار میلیارد تومانی را از بخش عوارض ساخت و ساز پیش بینی کرده اند، رقمی که نسبت به بودجه مصوب امسال چیزی در حدود 70 درصد رشد دارد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا و بنابر اعلام سایت شهر، شهرداری تهران در لایحه پیشنهادی خود برای بودجه ۱۴۰۰، نگاه ویژه ای به درآمدهای حاصل از عوارض یا همان شارژ شهری کرده است. برآوردها از سند دخل و خرج پایتخت در سال آینده نشان می دهد، مدیران شهری کسب درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی را از بخش عوارض ساخت و ساز پیش بینی کرده اند، رقمی که نسبت به بودجه مصوب امسال چیزی در حدود ۷۰ درصد رشد دارد. درواقع شهرداری برای عوارض ساختمانی ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان، تراکم ۱۱ هزار میلیارد تومان و تغییر کاربری بهینه معادل ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته است.
این در شرایطی است که خیلی از ناظران شهری براین باورند که مدیران شهری نگاه خوشبینانه ای نسبت به روند ساخت و ساز در تهران دارند و به همین دلیل این اعداد و ارقام را در بودجه گنجانده اند؛ چونکه به عقیده آنان پروانه های صادر شده در سال ۱۳۹۸ به تعداد ۹۴۰۰، کاهش ۱۵ درصدی نسبت به پروانه های ساختمانی سال ۱۳۹۷دارد.
از جانب دیگر تعداد پروانه های صادر شده در ۱۰ ماه سال ۱۳۹۹، پنج هزار و ۵۰۰ بوده که آن هم نسبت به ۹ هزار و ۴۰۰ پروانه سال ۱۳۹۸ کاهش ۳۰ درصدی داشته است. آنان پیش بینی کرده اند که برآورد پروانه های صادر شده در سال ۱۴۰۰ باتوجه به روند گذشته، رکود ساخت و ساز و سال انتخابات، در خوش بینانه ترین حالت همان عدد ۶ هزار و ۵۰۰ خواهد بود.
با این وجود اما؛ مدیران شهری شرایط خوبی را برای بخش مسکن متصور هستند، پیشترعبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از تحقق ۷۰ درصدی درآمدهای حوزه شهرسازی باتوجه به شرایط کرونا آگاهی داده بود. اما تفاوت عمده و البته آن چیزی که بیش از همه مدیران شهری از آن درباره بودجه ۱۴۰۰ صحبت می کنند، دریافت عوارض از کسانی است که درآمد بیشتری از بخش ساخت و ساز دارند و با افزایش قیمت مسکن، سود زیادی نصیبشان می شود. آنطور که گلپایگانی هم گفته است «عدد عوارض در نقاط مختلف تهران عادلانه نیست، در تهران برای جایی که قیمت آپارتمان متری بیش از ۱۰۰ میلیون تومان است، باید رقم بالاتری عوارض دریافت شود؛ در صورتیکه حالا شهرداری در جای گرانقیمت اگر عوارض را خیلی بالا بگیرد، متری ۳ تا ۴ میلیون تومان است که عادلانه نیست.»
اما در بخش عوارض نوسازی، شهرداری تهران درآمد یک هزار میلیارد تومانی را پیش بینی کرده که نسبت به بودجه مصوب امسال چیزی در حدود ۳۰ درصد رشد را نشان می دهد، همین طور در سال آینده و در صورت موافقت اعضای شورای شهر تهران مقرر است از فروش ملک، ۲ هزار و ۲۲۳ میلیارد تومان درآمد کسب شود که این میزان نسبت به بودجه ۱۳۹۹، ۳۲ درصد رشد دارد.
بتازگی و در ۱۱ بهمن امسال هم اعضای شورای شهر تهران، به افزایش ۵۰ درصدی میانگین نرخ عوارض ساختمانی در سال آینده رای مثبت دادند. در حقیقت مقرر است نحوه محاسبه و دریافت عوارض ساختمانی مبتنی بر تعیین ارزش املاک در شهر تهران با تاکید بر موقعیت مکانی و اصلاح مصوبات نحوه محاسبه و دریافت عواض صدور پروانه ساختمانی، نظارت فنی و عوارض استفاده موقت در شهر تهران صورت گیرد.
روز یکشنبه ۵ بهمن امسال، شهرداری تهران لایحه بودجه ۱۴۰۰ این نهاد را به شورای شهر ارائه کرد، بودجه ای که در دو سطح و با سقف ۴۹ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان تدوین شده است.
منبع:

1399/11/17
13:58:52
0.0 / 5
1045
تگهای خبر: شهرداری , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ