بروجردی در آیین افتتاح گنجینه اسناد تاریخی وكیل الرعایا مطرح كرد؛

تسلط بیگانگان بر مبنای تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی قابل پذیرش نمی باشد

تسلط بیگانگان بر مبنای تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی قابل پذیرش نمی باشد

به گزارش پرسی بلاگ اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در آیین گشایش گنجینه اسناد وکیل الرعایا اظهار داشت که تسلط بیگانگان بر مبنای تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی قابل پذیرش نمی باشد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در آئین گشایش گنجینه اسناد وکیل الرعایا در بیرم فارس ضمن اشاره به دغدغه مندی اهالی فرهنگ نسبت به آینده کشور اظهار داشت: امام خمینی (ره) در پیش از انقلاب اسلامی به ما یادآوری می کند که مردم باید خودشان آقا و سرپرست خودشان باشند و الان در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی باید این جمله امام عظیم الشان را بار دیگر مورد توجه قرار دهیم چون که آینده با مشارکت و به دست شما مردم عزیز ساخته شود.
وی با تاکید بر اینکه آینده از آن مردم است، اظهار داشت: طبق آیه قرآنی «ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیرو ما بانفسهم»، مردم اگر نسبت به آنچه در کشور رخ می دهد بی تفاوت باشند دیگران بر شما حکومت می کنند، ازاین رو تلاش ملت و حرکت جمعی مردم می تواند کمک بزرگی به کشور کنند و جوانان باید با گفتگو و ایجاد حلقه های مباحث علمی به توسعه فضای گفتگو و تحول در جامعه کمک کنند.
مردم باید سازنده فرهنگ اصیل سرزمینی باشند
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در ادامه ضمن اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آثار ثبت شده در سطح جهانی دارد، اظهار داشت: تعلق خاطر به سرزمین و تعلق خاطر به فرهنگ و تاریخ به ما یادآوری می کند که تسلط بیگانگان بر مبنای تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی قابل پذیرش نمی باشد و به خصوص نسل جوان با مطالعه این اسناد تاریخی باید به این نکته توجه داشته باشند که خودشان سازنده فرهنگ سرزمین شان باشند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در ادامه ضمن اشاره به گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی اظهار داشت: بر همه ما واجب است که در این عصر سازنده فرهنگ اصیل و غنی ایرانی اسلامی باشیم. جوانان کشور از طریف قدمت تاریخی و فرهنگ اصیل ایرانی است که می توانند هویت خودشان را اثبات کنند.
بروجردی با پرداختن به تاریخ سرزمینی بعنوان یکی از شاخصهای فرهنگی سرزمینی اضافه کرد: تعلق خاطر سرزمینی باید از طریق علم آموزی و دانش اندوزی شکل گیرد و جوانان کشور ما باید خودشان را به زینت علم مزین کنند. هدایت و رشد یک جامعه با دانش و علم و دوری از جهل و خرافه محقق می شود چون که علم یک مسیر هدایت و تعالی است.
وی با طرح این پرسش که چه چیزی می تواند علم را برای ما معنا کند، به ارزش میراث مکتوب اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از نکات بسیار مهم همین بحث اسناد و کتاب است یعنی دانشی که از گذشته در اختیار ما قرار گرفته است و ما در دوره معاصر می توانیم جامعه را در پرتو همین علم و دانش و تجربیات تاریخی رشد دهیم.
فرهنگ بیشترین کاربرد را در بین ملت ها دارد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به راه اندازی گنجینه اسناد وکیل الرعایا (اسناد حاج سیدعلی تاجر، وکیل الرعایای بیرمی و مشاهیر بیرم) در مرکز اسناد و مطالعات راهبردی شاه زندو (ع) اظهار داشت: اسناد به ما قدرت شناخت بیشتری می دهد و اصالت و دیرینه و فرهنگ را هم می توانیم از راه همین اسناد دنبال نماییم.
وی اضافه کرد: این سرزمین برای مردم مهم می باشد و مهم تر از قدمت و دیرینه فرهنگی و باستانی، حفظ و نگهداری و انتقال میراث تاریخی است که جا دارد از عزیزانی که در این خطه، اسناد ماندگار این سرزمین را حفظ و نگهداری کردند تشکر کنم. باید به جوانان تلاشکر و غیوری که این اسناد را جمع آوری کرده اند و این مجموعه اسناد تاریخی را شکل داده اند ارج نهاد.
بروجردی افزود: همت دوستداران فرهنگی در این مجموعه اسنادی سبب شده است که انتقال میراث فرهنگی به مثابه یک چراغ راه برای نسل های آینده باشد. حافظه ملی در خانه هر ایرانی که شعار کتابخانه ملی است از خلال همین اسناد و مدارکی که جنبه سندی دارد بدست می آید. اعتقادم بر این است که فرهنگ بیشترین کاربرد را در بین بین ملت ها دارد و دیپلماسی فرهنگی از ارزش بالایی برخوردارست.
طبق این گزارش، این مرکز اسنادی با نام گنجینه اسناد وکیل الرعایا (اسناد حاج سیدعلی تاجر، وکیل الرعایای بیرمی و مشاهیر بیرم) در شهر بیرم لارستان در استان فارس واقع شده است و شامل گونه های مختلف اسناد تاریخی شامل سیاسی، تجاری و اجتماعی از دوره قاجار است. این گنجینه اسناد تاریخی بعنوان یک کار فرهنگی مردم نهاد در محل مرکز اسناد و مطالعات راهبردی حضرت شاه زندو (ع) به صورت رسمی افتتاح شده است و علاوه بر اسناد تاریخی شامل بخش های دیگری همانند نمایشگاه کتاب، نمایشگاه صنایع دستی، مردم شناسی، موزه شهدا و… است.

1399/11/15
13:23:44
0.0 / 5
1109
تگهای خبر: آثار , اجتماعی , كتاب , هدایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ