مراسم نكوداشت مهدی محقق

مراسم نكوداشت مهدی محقق

پرسی بلاگ: تماشای خورشید؛ مراسم نكوداشت بنیان گذار دایرةالمعارف تشیع، مهدی محقق انجام می شود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، این نکوداشت در امتداد وظایف کمیسیون ملی یونسکو- ایران در بزرگداشت مروجان علم و فرهنگ و آموزش، صورت می پذیرد.
کمیسیون ملی یونسکو- ایران طی سالهای گذشته با راه اندازی برنامه ای به نام تماشای خورشید، ثابت قدمی و تلاش نام آوران حوزه فکر، قلم، اندیشه و هنر را همیشه گرامی داشته است.
در سال ۱۳۹۷ در مراسمی باشکوه، استاد محمدعلی موحد مولوی پژوه در اولین برنامه تماشای خورشید تجلیل و نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو- ایران در دانشگاه تهران به این استاد اهدا شد. در تیر ۱۳۹۸، استاد یدالله کابلی خوانساری اسطوره خط شکسته ایران از طرف کمیسیون ملی یونسکو در دومین مراسم تماشای خورشید در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مورد تجلیل قرار گرفت.
آبان امسال نیز در سومین مراسم تماشای خورشید با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دکتر منصور غلامی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران دکتر حجت الله ایوبی و رئیس دانشگاه تهران دکتر محمود نیلی احمدآبادی از استاد مهدی محقق چهره نامدار علم و فرهنگ ایران، تجلیل خواهد شد. همین طور در این رویداد از نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو- ایران ویژه استاد محقق و تمبر یادمان نکوداشت هفت دهه خدمات فرهنگی و ادبی استاد رونمایی می شود.
همچنین در این مراسم از مجموعه داستان های الهام گرفته از آثار و اندیشه فیلسوف بزرگ ایرانی- اسلامی شیخ شهاب الدین سهروردی، تألیف فریدون عموزاده خلیلی نویسنده و پژوهشگر، رونمایی و تندیس این اندیشمند بزرگ به شهر سهرورد تقدیم می شود.
بزرگداشت این استاد، ساعت ۱۰ روز یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ به شکل بسیار محدود و با رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی در تالار وحدت تهران برگزار می گردد و اساتید درباره مهدی محقق سخن می گویند.
مهدی محقق متولد ۱۰ بهمن ۱۳۰۸ خورشیدی، بنیان گذار دایره المعارف تشیع و عضو سابق هیئت امنای بنیاد دایره المعارف اسلامی، نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشکی اسلامی، مصحح و شارح کتب ادبی و فلسفی و فقهی و استاد دانشگاه تهران است که جوایز و افتخارات خیلی از جمله درجه استاد ممتاز فلسفه اسلامی از طرف مؤسسه بین المللی اندیشه و تمدن اسلامی کوالالامپور مالزی در سال ۱۹۹۳، نشان درجه یک ادب فارسی در سال ۱۳۸۲ و جایزه بنیاد البرز بعنوان دانشمند برتر در سال ۱۳۹۳ را کسب و دریافت کرده است.
در این مراسم تنی چند از بزرگان و اساتید همچون محمدعلی موحد (به شکل مجازی) حضور دارند.


منبع:

1399/08/20
12:30:02
5.0 / 5
1500
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ