مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت اعلام كرد

علاقه برزیل برای همكاری بیشتر با ایران در حوزه تجهیزات پزشكی

علاقه برزیل برای همكاری بیشتر با ایران در حوزه تجهیزات پزشكی

پرسی بلاگ: مشاور وزیر و مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت با اشاره به تفاهم نامه همكاری بین ایران و برزیل در حوزه تجهیزات پزشكی، اظهار داشت: این تفاهم نامه فروردین ماه امسال، امضا و مقرر شد كه همكاری های مشترك بین وزارت بهداشت ایران و آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل (ANVISA) گسترش یابد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، دكتر رضا مسائلی در تشریح سفر اخیر دو روزه خود به كشور برزیل گفت: مفاد تفاهم نامه، تقویت همكاری های دو كشور در حوزه محصولات سلامت محور با تعامل بیشتر دو سازمان ایران و برزیل بود.

وی با اشاره به سابقه 100 ساله تولید تجهیزات پزشكی در برزیل تصریح كرد: این كشور 220 میلیون نفر جمعیت دارد و هشتمین اقتصاد قدرتمند دنیا است و با عنایت به جغرافیای این كشور و قرار گرفتن در منطقه آمریكای لاتین، خیلی از محصولات تولید شده توسط شركت های برزیلی، دارای تاییدیه FDA آمریكا است و این كشور از آغازین كشورهای تولیدكننده مواد اولیه استیل های ضد زنگ پزشكی در دنیا شمرده می شود.

مشاور وزیر و مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت اشاره كرد: پس از انعقاد تفاهم نامه دو كشور، هیاتی از برزیل به كشورمان سفر كردند تا توسعه صادرات تجهیزات پزشكی و سرمایه گذاری مشترك در ایران مورد بحث و بررسی قرار گیرد. خوشبختانه این هیات برزیلی، از نزدیك توانمندی های تولید تجهیزات پزشكی در ایران را مشاهده نمودند و با روندها و فرآیندهای رگولاتوری تجهیزات پزشكی در ایران آشنا شدند كه تاثیر مثبتی در سطح روابط مشترك داشت.

دكتر مسائلی اشاره كرد: در سفر دو روزه ای كه به برزیل داشتیم، علاوه بر دیدار و گفتگو با مقامات این كشور، در بزرگترین نمایشگاه تجهیزات پزشكی آمریكای لاتین كه در برزیل در حال برگزاری بود حضور پیدا كردیم. همین طور با پیگیری های سفیر برزیل در ایران، نشستی در سائوپائولو برگزار گردید كه در آن فرصت های سرمایه گذاری در برزیل مطرح شدند.

وی اضافه كرد: در نشستی كه در سائوپائولو داشتیم علاوه بر سفیر برزیل در ایران و مقامات این كشور، نمایندگانی از آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل و همین طور موسسات پولی و بانكی برای تسهیل امكان انتقال مالی حضور داشتند و خوشبختانه مذاكرات بسیار خوبی انجام شد و فرآیندهای رگولاتوری برزیل و ایران در مورد ایمنی و عملكرد تجهیزات پزشكی، هدفگذاری برای صادرات 240 میلیون دلاری تجهیزات پزشكی در سال جاری، ظرفیت تولید 100 تولید كننده تجهیزات پزشكی در ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مشاور وزیر و مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت از علاقه برزیل برای همكاری بیشتر با ایران در حوزه تجهیزات پزشكی آگاهی داد و اظهار داشت: آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل (ANVISA) علاقه مند به همكاری با ایران در زمینه توسعه صادرات ایران و رسیدن به هدف 240 میلیون دلار صادرات تجهیزات پزشكی توسط ایران و همین طور احداث و تقویت سرمایه گذاری مشترك در ایران و برزیل است.

دكتر مسائلی با اشاره به اینكه سیاست های برزیل در حوزه پشتیبانی از تولید داخلی تا حد زیادی شبیه به سیاست های ایران است، اضافه كرد: اگر محصولی در برزیل تولید شود واردات قطع میگردد و خرید محصولات داخلی در اولویت مراكز درمانی قرار می گیرد. در عین حال، توان علمی و فنی ایران و برزیل به همدیگر نزدیك است.

وی اشاره كرد: در مذاكراتی كه داشتیم به این نتیجه رسیدیم كه اگر ما و آژانس نظارت بر محصولات سلامت محور برزیل پروانه های ساخت محصولات هر یك از دو كشور را در كشور دیگر اعتباربخشی نماییم توانسته ایم زیرساخت های مورد نیاز را برای تقویت همكاری های بخش خصوصی ایران و برزیل و همین طور سرمایه گذاری مشترك در حوزه تجهیزات پزشكی فراهم نماییم.

مشاور وزیر و مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت اشاره كرد: دولت برزیل برای توسعه صادرات تولیدات این كشور به ایران یك میلیارد و 200 میلیون دلار تسهیلات برای تولیدكنندگان برزیلی در نظر گرفته است و سفیر برزیل در ایران و سفارت ایران در برزیل تاكید داشتند كه سهم حوزه تجهیزات پزشكی از این تسهیلات مشخص شود و از وزارت اقتصاد برزیل پیگیری های جدی صورت گیرد تا شاهد سرمایه گذاری شركت های برزیلی در ایران باشیم.

براساس گزارش وبدا، دكتر مسائلی تصریح كرد: شركت های برزیلی در انتقال تكنولوژی بسیار توانمند هستند و ظرفیت های خوبی دارند كه می توانیم از آن برای ارتقای توانمندی های لازم در كشور استفاده نمائیم. همین طور كشور برزیل با 220 میلیون نفر جمعیت و قرار گرفتن در منطقه آمریكای لاتین، ظرفیت مناسبی برای توسعه صادرات تجهیزات پزشكی ایران شمرده می شود.


1397/09/16
21:22:22
5.0 / 5
4777
تگهای خبر: تولید , وزارت بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ