مدیركل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت مطرح كرد

چهار بیماری غیرواگیر علت ۷۵ درصد مرگ های كشور

چهار بیماری غیرواگیر علت ۷۵ درصد مرگ های كشور

به گزارش پرسی بلاگ مدیركل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه هم اكنون 80 درصد مرگ و میرهای كشور به سبب بیماری های غیرواگیر است، اظهار داشت: 75 درصد از مرگ و میرهای كشور به سبب چهار بیماری غیرواگیر قلبی و عروقی، دیابت، سرطان ها و بیماری های تنفسی است.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، دكتر افشین استوار در نخستین سمپوزیوم ژنتیك پزشكی ایران با اشاره به اینكه كشور در دهه های اخیر پیشرفت های شایان توجهی در حوزه سلامت و بهداشت عمومی داشته است، اضافه كرد: این پیشرفت در حوزه بهداشت عمومی مدیون چند عامل همچون گسترش شبكه های بهداشت و درمان و دسترسی مردم به خدمات بهداشتی در اقصی نقاط كشور بوده است.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون هیچ روستای ۵۰۰ نفر جمعیت به بالا در كشور وجود ندارد كه فاقد خانه بهداشت باشد، اضافه كرد: علاوه بر آن ادغام آموزش پزشكی در خدمات بهداشتی و درمانی و تشكیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از دیگر عوامل پیشرفت سلامت عمومی بوده است؛ چونكه با تشكیل وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشكی در همه استان های كشور راه اندازی شدند و ماموریت های آنها ارائه آموزش های پزشكی و حفظ، تامین و ارتقای سلامت جمعیت تحت پوشش آنها بوده است.
استوار با اشاره به فعالیت سه دانشگاه علوم پزشكی تهران، شهید بهشتی و ایران در تهران، افزود: این عوامل سبب شده است كه ما در حوزه بهداشت عمومی توفیق های ارزشمندی در كشور داشته باشیم و یكی از فاكتورهای این موفقیت، ارتقای امید به زندگی بوده است؛ به شكلی كه میزان امید به زندگی از ۵۰ سال به ۷۵ سال افزایش یافته است.
مدیركل بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت موفقیت در این عرصه را منوط به استفاده از فناوری های ارزان و در دسترس و همین طور اجرای مداخلات هزینه اثربخش دانست و تصریح كرد: استفاده از فناوری هایی چون واكسن و فناوری هایی برای درمان اسهال كه در زمانی بیشتر مرگ و میر كودكان ناشی از این بیماری بوده است، استفاده شد.
بگفته وی، پوشش بالای واكسیناسیون توانست بروز بیماری هایی چون سرخك، سرخجه و فلج اطفال را در كشور كنترل كند و مطابق آن مرگ و میر نوزادان، مادران و كودكان نیز كم شد. بعد از كنترل بیماری های واگیردار در كشور، هم اكنون در حوزه بیماری های نوپدید مانند HIV و ایدز یكی از چالش های كشور به حساب می آید.
استوار با تاكید بر اینكه هم اكنون ۸۰ درصد مرگ و میرهای كشور به سبب بیماری های غیرواگیر است، اشاره كرد: ۷۵ درصد از مرگ و میرهای كشور به سبب چهار بیماری غیرواگیر قلبی و عروقی، دیابت، سرطان ها و بیماری های تنفسی است و بر این اساس می توان ادعا كرد كه مهم ترین عامل تهدید سلامت كشور بیماری های غیرواگیر است كه در این حوزه نیاز به مداخلات هزینه اثربخش و فناوری های ارزان هستیم.
وی با اشاره به اینكه سالانه مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا به میزان ۱۰۰ هزار نفر ثبت می شود، اظهار داشت: اندازه گیری فشار خون توسط دستگاه های ساده ای انجام می شود كه می توان در مراحل اولیه این بیماری را تشخیص و درمان كرد.
وی با تاكید بر اینكه استفاده از فناوری های در دسترس برای تشخیص بیماری دیابت نیز در كشور وجود دارد، اضافه كرد: علاوه بر آن خیلی از سرطان ها در مراحل اولیه قابل تشخیص، درمان و كنترل هستند و بعنوان نمونه می توان به سرطان دهانه رحم اشاره نمود. با انجام برنامه غربالگری، امكان تشخیص اولیه این بیماری وجود دارد كه در این راستا وزارت بهداشت برنامه غربالگری را در دستور كار دارد.
مدیركل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه در راه توسعه نظام سلامت كشور در گام بعدی ژنتیك نقش جدی و پررنگی خواهد داشت، تصریح كرد: ما با كاربردهای ژنتیك پزشكی آشنا هستیم و نیاز است تا این علم برای بهبود سلامت عمومی كشور به كار گرفته شود كه در این راستا از همان منطقی كه برای كنترل بیماری های واگیر و غیرواگیر استفاده می شود، برای توسعه این علم بهره خواهیم برد.
وی با اشاره به اینكه ما در زمینه كاهش مرگ و میر نوزادان بیشتر از این كار جدی دیگری نمی توانیم انجام دهیم، در این زمینه توضیح داد: به منظور كاهش مرگ و میر نوزادان نیاز است تا با استفاده از علوم ژنتیك و فناوری های در دسترس، از بروز بیماری های مادرزادی جلوگیری نماییم.
وی برنامه پیش گیری از بروز بیماری تالاسمی را از دیگر برنامه های وزارت بهداشت ذكر كرد و تصریح كرد: در عصر آینده پیشرفت دانش و فناوری ژنتیك این امكان را می دهد كه بتوانیم ابزارهای ساده برای استقرار در نظام سلامت داشته باشیم. بدین جهت در وزارت بهداشت یك برنامه كلی در دست اجرا داریم.
استوار غربالگری بیماری های متابولیك را از دیگر برنامه های این وزارتخانه نام برد و تصریح كرد هم اكنون ۵۲ بیماری متابولیك در این برنامه گنجانده شده است.
وی افزود: ژنتیك یك عرصه جدید است كه توجه جدی را می طلبد و ما از پژوهشگران درخواست می نماییم كه به این حوزه توجه ویژه داشته باشند.
منبع:

1398/08/18
14:54:14
5.0 / 5
5275
تگهای خبر: آموزش , بیماری , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ