در مالزی صورت گرفت؛

انتشار اسلام در چین، گردآوری همه دانستنی ها درباره مسلمانان چینی

انتشار اسلام در چین، گردآوری همه دانستنی ها درباره مسلمانان چینی

به گزارش پرسی بلاگ اسلام در چین؛ تاریخ، گسترش و فرهنگ(تصویری)  هفته گذشته توسط انتشارات اسلامیك بوك تراست مالزی (IBT) بمناسبت چهل و پنجمین سال آغاز روابط سیاسی چین و مالزی منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، «اسلام در چین؛ تاریخ، گسترش و فرهنگ (تصویری)» ISLAM IN CHINA، History، Spread and Culture، A PICTORIAL BOOK اثر P.K. Koya در ۱۹۶ صفحه توسط انتشارات Islamic Book Trust یا (IBT) منتشر گردید. این كتاب حاوی مجموعه مقالاتی است در مورد معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی و مسلمانان در چین كه توسط آقای حاجی كویا مدیر انتشارات (IBT) گردآوری و به صورت زیبایی همراه با تصاویر رنگی مختلف از آداب و رسوم، مساجد، فرهنگ و هنر، تنوع غذایی مسلمانان و... انتشار یافته است.
مطالب كتاب اسلام در چین در سه فصل تنظیم شده است. نویسنده در فصل اول با عنوان: «چین و دروازه آن» به معرفی مختصر كشور چین، جاده ابریشم بعنوان دروازه ورود اسلام به چین و جاده دریایی ابریشم پرداخته است.
در فصل دوم با عنوان «اسلام در چین» به معرفی تاریخ ورود اسلام به چین، مردم مسلمان چین، گروه های اسلامی در چین، فرهنگ و میراث فرهنگی مسلمانان، معرفی بعضی از مساجد مهم در چین، خوشنویسی اسلامی چینی، مساجد ویژه زنان، آموزش اسلامی در چین، مشاهیر مسلمان در چین، تاریخچه تولید ادبیات اسلامی به زبان چینی و معرفی دریا سالار مسلمان دوران سلسله مینگ جِنگ خِه اختصاص یافته است.
فصل سوم كتاب اختصاص دارد به معرفی حضور بعضی از مسلمانان چینی در جنوب شرق آسیا (نوسانترا) شامل كشورهای مالزی، اندونزی و برونئی و تأثیر این حضور در توسعه روابط بین مالزی و چین. همینطور در این فصل به صورت تصویری روابط سیاسی معاصر مالزی و چین مورد بررسی قرار گرفته است.
در مراسم رونمایی این كتاب كه در سالن ابن خلدون مؤسسه بین المللی اندیشه و تمدن اسلامی (ISTAC) وابسته به دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی برگزار شد، آقای سیف الدین عبدالله وزیر امورخارجه مالزی و پروفسور عثمان باكر رئیس مؤسسه ایستك سخنرانی كرد. وی در این سخنرانی ضمن اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی بین مالزی و چین، بر لزوم آشنایی هرچه بیشتر مسلمانان مالزی با مسلمانان چین تاكید كرد.
بعد از رونمایی از كتاب اسلام در چین، سمیناری تحت عنوان «اسلام و تمدن چینی» برگزار و 3 نفر از اساتید ایستك پیرامون «میراث ادبی اسلامی در چین، دكتر عمر مینكه چین»، «روابط تاریخی اسلام چینی با جهان مالایی، دكتر الكساندر وین» و «دوران طلایی اسلام در چین، پروفسور عثمان بكر» سخنرانی كردند.
رایزنی فرهنگی ایران در مالزی این خبر را برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر گذاشته است.

1398/07/17
21:49:53
5.0 / 5
4569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ