رئیس مركز تحقیقات ارزشیابی، اعتبارسنجی و تضمین كیفیت آموزش عالی خبر داد

تدوین آیین نامه جداسازی سنجش و پذیرش، ۱۲ درصد ظرفیت پذیرش روزانه بدون آزمون بود

تدوین آیین نامه جداسازی سنجش و پذیرش، ۱۲ درصد ظرفیت پذیرش روزانه بدون آزمون بود

به گزارش پرسی بلاگ رئیس مركز تحقیقات ارزشیابی، اعتبارسنجی و تضمین كیفیت آموزش عالی از تدوین آیین نامه جداسازی سنجش و پذیرش و تعیین تكلیف آن در مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در هفته جاری اطلاع داد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، دكتر محمدی در نشست تخصصی كنكور، چالش ها و راهبردها كه امروز در ساختمان مركزی شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، مبحث بحث كنكور را یكی از داغ ترین و رسانه ای ترین موضوعات امروز جامعه دانست و اظهار نمود: هم اكنون واقعیت این است كه ما مساله ای یا چالشی با عنوان كنكور نداریم. ما هم اكنون با موضوعی بعنوان حواشی كنكور درگیریم كه از آن بعنوان مساله چالش یاد می شود. ما در مركز پژوهش های مجلس و همینطور هیات دولت كارگروه هایی تشكیل دادیم كه در مورد كنكور بحث هایی می شود. امروز هم شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان مرجع ترین مركز در بحث كنكور به این بحث ورود كرده و در حال بررسی این مورد است.
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: ما تا كنون لایحه چندان زیادی از جانب هیات دولت در مورد بحث كنكور نداشتیم و اغلب مصوبات مجلس و شورای سنجش و پذیرش در این زمینه مطرح است، اما هفته گذشته دكتر سیمایی صراف، دبیر هیات دولت نامه ای را به وزیر علوم ارسال كردند و در آن نامه خواهان تهیه لایحه سهمیه بندی در آزمون سراسری شدند.
تدوین آیین نامه جداسازی سنجش و پذیرش
رئیس مركز تحقیقات سازمان سنجش آموزش كشور تصریح كرد: كمیته تحقیقات هیات دولت و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی یك جمع بندی در مورد آزمون تحصیلات تكمیلی كارشناسی ارشد و دكتری داشتند و بر این اساس آیین نامه ای را تهیه و تدوین كردیم كه بر طبق این آیین نامه نظام سنجش از پذیرش باید با یكدیگر جدا باشد و ما باید یك سنجش علمی داشته باشیم و یك پذیرش جداگانه دیگر هم داشته باشیم. در واقع این دو حوزه باید تفكیك باشد كه البته آیین نامه آن آماده و به مركز پژوهش های مجلس ارسال شده است كه فكر می كنم در هفته جاری در دستور كار این مركز قرار بگیرد.
دكتر محمدی همینطور تصریح كرد: در حوزه آزمون سراسری ما قانونی بعنوان سنجش و پذیرش داریم كه حذف كنكور هم در این قانون آورده شده است، اما به نظر من باید به یك جمع بندی برسیم كه به جای حذف كنكور و اصطلاحات آن مطمئنا هر روشی كه به دانشگاه ها به منظور پذیرش دانشجو پیشنهاد شود، نوعی كنكور به حساب می آید. در واقع آن روش هم نوعی سنجش علمی دانسته های متقاضیان آموزش عالی به حساب می آید. ازاین رو بهتر است به جای این اصطلاحات به دنبال بهینه سازی امر سنجش و پذیرش باشیم. باآنكه ما بعنوان سازمان سنجش در همه شرایط پذیرای نظرات حوزه های مختلف بوده و قانون را اجرا كرده ایم.
دخالت بیش از اندازه نهادهای قانون گذار در امر پذیرش علمی
به قول وی، متاسفانه یكی از چالش های مهمی كه در امر كنكور وجود دارد، مبحث ورود نهادهای قانون گذار به این امر است كه این ورود بیش از اندازه صورت می گیرد. این در شرایطی است كه در كجای دنیا یك نهاد سیاست گذاری به این مباحث ورود پیدا می كند و با تعیین درصد شیوه های پذیرش و سنجش علمی را تعیین تكلیف می كند.
عضو هیات علمی سازمان سنجش تصریح كرد: بر مبنای قانون سنجش و پذیرش ۸۵ درصد ظرفیت های پذیرش در دانشگاه ها باید بر مبنای سوابق تحصیلی صورت بگیرد و تنها برای ۱۵ درصد متقاضیان آزمون برگزار گردد كه حدودا این روند در آزمون سراسری ۹۸ اجرا شد كه حدودا از ۱۷۶ هزار و ۸۲۶ ظرفیتی كه داشتیم پذیرش های با آزمون تنها به ۱۵ درصد داوطلبان تعلق گرفت.
دكتر محمدی تصریح كرد: انتقادات به شیوه پذیرش در دانشگاه ها در حالی اتفاق می افتد كه ما یك دوره هفت ماهه یعنی از اسفند ۹۷ تا شهریور ۹۸ را بعنوان فرصت برای ثبت نام بدون آزمون در اختیار داوطلبان قرار دادیم و در صورتی كه ۲۱۸ هزار و ۲۱۷ نفر در این دوره ثبت نام كردند، از این تعداد، ۲۴۷ هزار و ۴۱۶ نفر در این دوره پذیرفته شدند. ازاین رو تنها ۱۵ درصد دانشجویان به شیوه آزمون وارد دانشگاه شدند.
او همینطور تصریح كرد: در حوزه رشته های علوم تجربی علیرغم اینكه ما حدود ۱۰۰ كد رشته داریم، اما سه رشته دندانپزشكی، داروسازی و پزشكی سه رشته مورد توجه داوطلبان و در رشته های علوم انسانی هم حقوق، روانشناسی و حسابداری هم جزو سه رشته پرمتقاضی داوطلبان قرار گرفته و اغلب داوطلبان مایل هستند در این رشته ها تحصیل كنند كه البته این مورد جای بررسی و تحلیل دارد.
رئیس مركز تحقیقات سازمان سنجش تصریح كرد: ما در حوزه پذیرش بر مبنای سوابق تحصیلی حدود ۲۲ هزار و ۴۶۶ نفر ظرفیت تعیین كردیم و ۱۲ درصد از ظرفیت روزانه دانشگاه ها بر مبنای سوابق تحصیلی اتفاق افتاده و این ظرفیت در همه دانشگاه ها همچون دانشگاه تهران وجود دارد، اما مبحث این است كه حتی ظرفیت پذیرش در دوره های روزانه خالی می ماند.
۱۲ درصد ظرفیت پذیرش دوره های روزانه بدون كنكور است
وی تصریح كرد: ما پژوهشی را در مركز تحقیقات انجام دادیم كه بررسی نماییم آیا فقط ما هستیم كه با برگزاری كنكور كار خارق العاده ای را انجام می دهیم یا نظام های آموزش عالی دیگر هم به این شیوه پذیرش دانشجو می كنند و چرا كنكور در كشور ما به این اندازه بزرگنمایی می شود. به نظر من مبحث اصلی ارتباط موسسات كنكوری با صدا و سیما است و این مورد یكی از اشكالات و مسائل ما در این حوزه می باشد. مثلا ما برنامه ای مشترك با صدا و سیما در مورد اصول انتخاب رشته صحیح برگزار كردیم و حدود ۱۴ هزار نفر متقاضی كمك از سازمان سنجش در بحث انتخاب رشته شدند، اما زد و بندها و ارتباطاتی بین صدا و سیما و موسسات كنكور وجود دارد. به نظر من این از چالش های مهم كنكور است.
دكتر محمدی از مبحث سهمیه ها و بومی گزینی بعنوان یكی دیگر از چالش های كنكور یاد كرد و اظهار داشت: یكی از انتقاداتی كه به آزمون سراسری می شود، همین مبحث است و تمامی درخواست ها این است كه داوطلبان معتقد هستند چرا با این رتبه و نمره در رشته مورد نظر پذیرفته نشده اند.
بومی گزینی و سهمیه ها مهمترین چالش های كنكور
وی همچنین عدم یكپارچگی در میان نظام های آموزشی در كشور را از دیگر چالش های این حوزه عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه هر نظام آموزشی در كشور ما برای خود سیستم مجزای سنجش و پذیرش دارد كه مستقل عمل می كنند. در صورتیكه در نقشه جامع علمی ایجاد یك نهاد بالادستی در حوزه سنجش و پذیرش تصویب شده است و تمامی مسائل آموزش عالی كشور باید بر مبنای آن تصمیم گیری شود و یك نهاد یكپارچه در حوزه سیاست گذاری باید وجود داشته باشد. این در حالیست كه اینگونه عمل نمی گردد و چندپارگی نظام آموزش و سنجش از چالش های ما است.
او در آخر از تعدد نظام های نهادهای سیاست گذار بعنوان یكی دیگر از چالش های آموزش عالی یاد كرد و اظهار داشت: واقعیت این است كه هر نهادی یك مصوبه جداگانه تدوین می كند. در صورتیكه شورایعالی انقلاب فرهنگی می تواند در این زمینه بعنوان مرجع باشد، اما اینگونه عمل نمی شود؛ مثلا كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مصوبات زیادی در این حوزه تدوین می كند و نهادهای دیگر هم اینگونه عمل می كنند.1398/07/13
21:50:03
5.0 / 5
4660
تگهای خبر: آموزش , انسانی , سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پرسی بلاگ