ژاپن تنها كشور در صید تجاری نهنگ ها نیست

ژاپن تنها كشور در صید تجاری نهنگ ها نیست

به گزارش پرسی بلاگ ژاپن در اوایل این هفته صید تجاری نهنگ ها را پس از خروج از كمیته بین المللی صید نهنگ (IWC) كه سازمانی جهانی متعهد به حفاظت از نهنگ ها است از سر گرفت اما نكته آن است كه ژاپن تنها كشوری نیست كه با وجود ممنوعیت این كار از سال ۱۹۸۶ میلادی به صید نهنگ ها می پردازد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، طبق اعلام كمیته بین المللی صید نهنگ (IWC)، نروژ و ایسلند علیرغم این كه هنوز عضو این كمیته اند، همچنان به صید تجاری نهنگ ها می پردازند، هرچند به "مهلت ۱۰ ساله قانونی برای توقف صید نهنگ ها به منظور احیای جمعیت آنها" اعتراض كرده یا آنرا كتمان می كنند.
با این وجود این كشورها باید تنها در داخل مناطق اقتصادی انحصاری خود شكار كنند و داده های علمی و اطلاعاتی را درباره صیدهای خود به كمیته بین المللی صید نهنگ عرضه كنند.
طبق اعلام IWC، روسیه هم به مهلت قانونی مقرر اعتراض كرده اما روند صید تجاری نهنگ ها را از سر نگرفته است.
ژاپن در دسامبر ۲۰۱۸ میلادی اعلام نمود كه این كشور سه گونه از نهنگ ها را شكار می كند كه شامل نهنگ های مینكی، براید و سئی است. در حالیكه نهنگ های مینكی و براید فراوانی زیادی دارند، نهنگ های سئی بر مبنای "فهرست قرمز گونه های در معرض تهدید اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت" در گروه گونه های "در معرض خطر" قرار گرفته اند.
كارشناسان اعلام نموده اند كه این حیوانات عمر زیادی داشته و به آهستگی تولید مثل می كنند و اضافه شدن فشار صید تجاری آنها در كنار عوامل خطری هم چون تغییرات اقلیمی و آلودگی آب ها برای آنها بسیار خطرناك می باشد.
گزارش ها از آن حكایت می كند كه پنج كشتی ماهیگیری ژاپنی در روز دوشنبه دو نهنگ مینكی را صید كرده و به ژاپن برده اند.
كمیته بین المللی صید نهنگ، محدودیت هایی را برای صید تجاری نهنگ ها در آب های بین المللی تنظیم كرده است. این سازمان هم اكنون ۸۸ كشور عضو همچون استرالیا، برزیل، چین، گرینلند، هند، ایالات متحده و روسیه دارد.
در حالیكه بعضی از كشورها از زمان تاسیس IWC در سال ۱۹۴۶ میلادی عضو آن بوده اند، خیلی از این اعضا مانند مغولستان، مراكش، لهستان و اروگوئه طی ۲۰ سال قبل به آن پیوسته اند.
ژاپن مدت ها متهم به سوءاستفاده از معافیت IWC برای "صید علمی" نهنگ ها بود كه به كشورها اجازه می دهد تا برای مقاصد علمی به صید نهنگ ها بپردازند، هر چند در نهایت بیشتر گوشت این حیوانات برای مصارف انسانی به فروش می رسد.
بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیك، تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی ژاپن بیشتر از ۳۰۰ نهنگ همچون بیشتر از ۲۰۰ قطعه نهنگ ماده آبستن را كشته است.
با خروج ژاپن از كمیته بین المللی صید نهنگ آنها از معافیت صید علمی در آب های بین المللی محروم می شوند و این بدان معناست كه باید تنها در آب های كشور خود به صید نهنگ ها بپردازند.
بنا بر گزارش یواِس نیوز، آژانس شیلات ژاپن اعلام نموده كه سهمیه ماهیگیری ژاپن برای بقیه این سال ۲۲۷ نهنگ است، كه نسبت به زمانی كه به "صید علمی" می پرداخت بسیار كمتر است.1398/04/15
18:33:07
5.0 / 5
4869
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ