در كنگره ملی شعر و داستان امر به معروف و نهی از منكر مطرح شد؛

مسیر ورود کودکان به عرصه ادب و شعر را هموار کنیم

مسیر ورود کودکان به عرصه ادب و شعر را هموار کنیم

به گزارش پرسی بلاگ، نشست بخش کودک و نوجوان کنگره ملی شعر و داستان امر به معروف و نهی از منکر با حضور رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه برگزار گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، نشست بخش کودک و نوجوان کنگره ملی شعر و داستان امر به معروف و نهی از منکر روز دوشنبه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۳ با حضور حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در سالن جلسات شورای سیاست گذاری ائمه جمعه برگزار گردید.
مسیر ورود کودکان به عرصه ادب و شعر را هموار کنیم
حجت الاسلام حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست با حضور شاعران و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان این جلسه را شیرین و باصفا توصیف کرد و اظهار داشت: این کنگره که در آن فریضه امر به معروف گرامی داشته می شود و شعر و ادبیات کودک و نوجوان عرضه می شود، نوعی مجاهدت است. برای کار در این حیطه باید خیلی بیشتر از این ها درنگ کرد و اهتمام و سرمایه گذاری و مجاهدت می خواهد.

وی اظهار داشت: با توجه به این که به اقتضا توفیق الهی سالهای طولانی است که با نوجوانان و جوانان ارتباط نزدیک دارم و به قیمتی بودن این مورد و عرضه واقف هستم. درک عالم کودکی و نوجوانی لزوم ها و اقتضائات و فوریت های خاص خویش را دارد، باید مسیرهایی را هموار نماییم که بچه ها از دوران کودکی وارد حوزه ادب، هنر و شعر شوند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه افزود: لازم است به صورت ملی و فراگیر و با یک پشتوانه قوی و دقیق علمی از اساتید حاذق در جهت استعدادیابی کودکان استفاده گردد. اگر بموقع این مسیر را مهیا نماییم، آینده خیلی روشنی را نوید خواهد داد. در این میان رسالت بزرگی بر دوش اهالی فرهنگ و اهل قلم است و سرمایه گذاری اصل ماجراست.
در ادامه حجت الاسلام مختاری رئیس کنگره شعر و داستان امر به معروف و نهی از منکر اظهار نمود: چهارمین سالی است که کنگره ملی شعر و ادب امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده و احساس ما این بود که در حوزه امر به معروف و نهی از منکر یک گارد اجتماعی وجود دارد که ریشه آن علاوه بر کار عمیق دشمن، درک نکردن درست امر به معروف و ترویج درست آن است. متأسفانه در مصداق سراغ حداقلی ها رفتیم و خوب اجرا نکردیم.

وی با اعلان اینکه هدف ما این بود که یک آشتی بین مردم و حقیقت ناب، مترقی، جامعه ساز و تمدن ساز امر به معروف و نهی از منکر اتفاق بیفتد، اضافه کرد: سعی کردیم از ظرفیت شعر و ادب استفاده نمائیم. در ایران اسلامی شعر و ادب بهترین ظرفیت برای انتقال مفاهیم و معارف خاندان (ع) است و در میان مردم کشورمان و شعر و ادب علقه عمیقی وجود دارد.

رئیس کنگره شعر و داستان امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: در سال اول بیشتر از ۲۳۰۰ اثر به دبیرخانه کنگره رسید و این روند در سالهای بعد با قوت ادامه پیدا کرد و با ارتباطی که با کشورهای حوزه مقاومت اسلامی و جهان اسلام گرفته شده ظرفیت بین المللی شدن آن تحقق پیدا خواهد نمود. در چند سالی که کنگره برگزار شده ذخیره بسیار برجسته ای و گنجینه ای از ادب، هنر و ذوق اهل قلم فراهم شده که در اختیار مجموعه های مختلف همچون صداوسیما و رادیو معارف قرار گرفته است تا از این ظرفیت بعنوان پایه اتفاقات بعدی بهره گیرند.

رئیس کنگره شعر و داستان امر به معروف و نهی از منکر ضمن اشاره به تقارن روز امر به معروف و روز ملی ادبیات کودک و نوجوان و همینطور تاکید ویژه رهبر انقلاب در پرداختن به ادبیات کودک و نوجوان، اظهار داشت: دستور ویژه آقای حاج علی اکبری به ائمه جمعه این بوده که از همه ظرفیت ها برای ایجاد ارتباط بین نسل جوان و انقلاب و نهاد امامت جمعه و شبکه گسترده امامت استفاده نمائیم. سال جاری تمرکز کنگره را بر ادبیات کودک و نوجوان گذشته ایم و امیدواریم در این عرصه اتفاق مبارکی رخ دهد تا جهش ویژه ای داشته باشیم.

وی افزود: استقبال آقای حجت الاسلام حاج علی اکبری سبب شد ما انگیزه پیدا نماییم و با جدیت سراغ نویسنده ها و شعرای نوجوان برویم. متأسفانه این گروه در کشور از حمایت و هدایت جدی برخوردار نیستند. نهاد امامت جمعه با عنایت به گستردگی که در سرتاسر کشور دارد و بعنوان نماینده حاکمیت معرفی شده است، بهترین ظرفیت برای حمایت و هدایت این مجموعه است تا یک کار جدی اتفاق بیفتد و با جهت دهی مناسب، بستر استعدادیابی و رشد آنان را فراهم نماییم و خروجی آن رشد و شکوفایی استعدادهای کودک و نوجوان در زمینه نویسندگی باشد. سازمان دانش آموزی کشور برای استعدادیابی محکم و قوی پای این کار آمده و ظرفیت خوبی با نهاد امامت جمعه و سازمان دانش آموزی اتفاق خواهد افتاد تا علاوه بر استعدادیابی، حمایت و هدایت شکل بگیرد.
ادبیات کودک نوجوان بعد از انقلاب اسلامی به جریانی تأثیرگذار تبدیل شد
حمید هنرجو پژوهشگر و مؤلف در این جلسه با تسلیت آغاز ایام تعزیت اباعبدالله الحسین (ع) و گرامیداشت روز ملی کودک و نوجوان اظهار داشت: با پیدایش انقلاب اسلامی وادی ادبیات کودک نوجوان چه به لحاظ کمی و کیفی به رشد مطلوبی رسیده و به جریان تأثیرگذار تبدیل شد. برگزاری جشنواره ها و کنگره ها یک موضوعی است که همیشه بوده و هست، اما آن چه حائز اهمیت می باشد مسئله تأثیرگذاری این هاست. امر به معروف و نهی از منکر بعنوان یک فریضه مطرح است، اما ما مخاطبانی داریم که فقط مواجه آنها با ما نیست، بلکه با هزار و یک رسانه دیگر و سم پاشی هایی است که به این فریضه می شود.

هنرجو با تقدیر از برگزاری کنگره ملی شعر و داستان امر به معروف و نهی از منکر، اظهار امیدواری کرد که ادبیات کودک و نوجوان جدی گرفته شود و فقط در یک قدم خلاصه نشود. تشکل ها و انجمن ها در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به راهی غیر از ادبیات و فرهنگ رفته اند و به وادی های روشنفکری مبتلا شدند و یا این که دستمایه اهداف دیگری شدند. سازمان ها و نهادهایی که در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می نمایند، وظیفه شان خدمت به ادبیات کودک و نوجوان است، اما متصدیان و مدیرانی در آن مجموعه ها حضور دارند که گرفتار گمنامی خیلی شدیدی هستند و یک نفر از وادی ادبیات کودک و نوجوان آنها را نمی شناسد.

وی تصریح کرد: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ما که نگاهمان و چشم اندازمان تولید کار مؤثر و تربیتی است به آن هدف نمی رسیم. نسبت به امر به معروف به معروف و نهی از منکر در جامعه مقاومتی در سطح اجتماعی دیده می شود که امیدوارم این کاری که شروع شده بتواند تاثیر خودش را بیشتر از پیش بگذارد.
حدود ۱۲ سال است که هیچ شاعر و نویسنده کودک و نوجوانی وارد این عرصه نشده است
حامد محقق شاعر و فعال عرصه ادبی و معاون شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران در این جلسه اظهار داشت: شکاف نسلی بین نویسندگان کودک و نوجوان افتاده است و حدود ۱۲ سال است که هیچ شاعر و نویسنده کودک و نوجوانی وارد این عرصه نشده که اتفاق خطرناکی شمرده می شود. در خانه کتاب و ادبیات ایران دوره های قاصدک طراحی شد که به پرورش و آموزش نیروهای نویسنده و شاعر در حوزه کودک و نوجوان پرداخته است.

محقق اظهار داشت: حدود ۱۸۰ نفر را آموزش داده ایم که درصد کمی از آنها به نویسنده و شاعر این حوزه تبدیل می شوند. در استانهای مختلف هم فراخوان هایی را منتشر نموده ایم و جلسات به صورت نسبتاً منظم و مجازی و حضور برگزار می گردد.

شاعر و فعال عرصه ادبی با اعلان اینکه متأسفانه بعضی از ناشرین دولتی که موظف به چاپ کتاب هایی برای کودکان و نوجوانان هستند از این مهم گذشته اند که باید کتابی برای نوجوانان داشته باشند، خاطرنشان کرد: طبق آماری که خانه کتاب منتشر نموده در ۳۱ سال گذشته حدود هفت دهم درصد کتاب هایی برای نوجوانان ساخته شده است. ما از امکان کتاب برای آموزش وپرورش کودکان و نوجوانان دست برداشته ایم. همین بحران در حوزه نشریات کودک و نوجوان هم رخ داده است. نشریات، کتاب و … امکاناتی برای پرورش کودکان و نوجوانان هستند که هم اکنون نشریات ما تقریبا نشریات مرده ای هستند که این اتفاق مبارکی نیست.

محقق اظهار امیدواری کرد که روزنامه هایی مثل ایران، همشهری و دیگر روزنامه ها که صفحات و ویژه نامه های کودک و نوجوان به صورت هفتگی داشتند، باردیگر فعال شوند و به چرخه نشریات کودک و نوجوان بازگردیم.

اهمیت و ظرفیت حوزه ادبیات کودک از سایر حوزه های بیشتر است

کبری بابایی شاعر و نویسنده در حوزه کودک و نوجوان در این جلسه با ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد و تقارن روز ملی ادبیات کودک و نوجوان با روز امر به معروف و نهی از منکر، اظهار داشت: اهمیت ظرفیتی که حوزه ادبیات کودک وجود دارد به سبب تأثیرگذاری از دیگر حوزه های ادبیات دارد بیشتر است.

وی با استقبال از حضور شاعران نوجوان در این نشست اظهار داشت: بخش مخاطب گاهی اوقات در تصمیم گیری ها دیده نمی شود و این مسئله سبب می شود که آنقدر که باید برای مخاطب تأثیرگذار نباشد. تعریف جامعی که باید در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم در میان عموم مردم فراموش شده و ما فکر می نماییم امر به معروف تذکر دادن برای انجام عملی است. این اتفاق در حوزه کودک و نوجوان نمی افتد، چون که اینجا تفاوتی که با حوزه بزرگسال دارد، نقش مربی است. ما بیشتر از آنکه به بچه ها پیامی منتقل نماییم باید به این مسئله دقت کنیم که بچه ها صرفا با پیام روبرو نیستند و واسطه ای بعنوان مربی، پدر و مادر و … وجود دارد. آن نقش اگر نقش مؤثری باشد و به درستی تعریف شده باشد ما از آن نتیجه درست می گیریم در غیر این صورت نتیجه معکوس می گیریم.

شاعر و نویسنده حوزه کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: اگر در ادبیات بزرگسال نتیجه افکار شاعر و نویسنده را در آثار می بینیم، در ادبیات کودک و نوجوان با یک فرآیند روبرو می باشیم. از زمان تولید اثر این فرآیند آغاز می شود و نحوه عرضه آن به بچه ها اهمیت دارد و به جهت اینکه از انتقال محتوا نتیجه بگیریم، به زمان نیاز داریم. در قسمت کودک و نوجوان باید قائل به زمان باشیم و زمان کافی دهیم تا اندیشه و محتوا در ذهن مخاطب ته نشین شود. اگر گاردی نسبت بعنوان امر به معروف بوجود آمده شاید به سبب مسیری است که نادرست طی کردیم.

رهبر معظم انقلاب یکی از شگفتی های روزگار ماست

افشین علا نویسنده و شاعر برجسته کشورمان در این جلسه برگزاری این رویداد را با حضور امام جمعه محترم تهران را اتفاق زیبایی عنوان نمود و اظهار امیدواری کرد شاهد رقم خوردن رویدادهایی مشابه در سایر نهادها و مراجع فرهنگی و اعتقادی نظام باشیم. مقام معظم رهبری یکی از شگفتی های روزگار ماست که از میان مسؤلان حوزه شعر را رصد می کنند و من هیچگاه نتوانستم محاسبه کنم با این همه دغدغه و مشغله چطور در حوصله ایشان می گنجد.

افشین علا با اعلان اینکه برخی این را نمی پسندند که اتفاقات سیاسی نمی تواند منشأ سرایش شعر باشد، درحالی که من اعتقاد دارم برخی از این وقایع بسیار تأثیرگذار است و می تواند تاثیر تمدنی و فکری برای یک نسل و نسل های آینده داشته باشد.

این شاعر برجسته اشاره کرد: در دوره مشروطه هم شاهد پیدایش نسلی از شاعران بودیم که وقایع سیاسی روز را در ادبیات به تصویر می کشیدند و حتی کار به جایی کشیده بود که برخی از نطق ها و ماجراهایی که در مجلس آن زمان می گذشت مضمون آثارشان می کردند. شعرای عصر مشروطه گرایش های متناقضی داشتند، ولی در برابر تحولی که با آن مواجه بودند، احساس وظیفه می کردند. مشروطه تحول بزرگی بود و ما ایرانیان آنرا پذیرفته ایم و گرامی می داریم، اما مشروطه کجا و انقلاب اسلامی کجا؟ آیا شاعر معاصر می تواند در مقابل وقایع انقلاب بی تفاوت باشد؟ انقلاب اسلامی یک جریان سیال است و تمام نشده است. حکومت حاکمیت اسلامی در جمهوری اسلامی تحقق یافته، اما نهضت جهانی اسلام همچنان ادامه دارد.

افشین علا با تکیه بر این که ما نمی توانیم به بهانه تلخ کامی ها و نابسامانی ها و ضعف هایی که در زمینه اجرا و تصمیم گیری می بینیم حیطه انقلاب را تنها بگذاریم، ابراز کرد: من از شاعران، نویسندگان و اصحاب قلم می خواهم نهضت مترقی ۵۷ به رهبری امام خمینی را فراموش نکنند. پس از امام هم این پرچم به دست کسی است که بیشتر از هر کس دیگری با ادبیات و فرهنگ است و چطور ما می توانیم در برابر وقایع بسیار مهمی که پشت سر هم می افتد، بی تفاوت باشیم.

شاعر و نویسنده مطرح کشورمان در قسمت دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در ادبیات کودک دو نظریه بیشتر عام و فراگیر است: برخی قائل به این هستند که در ادبیات کودک ما نباید وجه تعلیمی را مدنظر قرار دهیم، بلکه باید صرفا کودک بود. باید شاعر کودک قد خویش را پایین بیاورد و هم افق با نگاه بچه ها به وقایع نگاه کند و یک مضامین بکر، زیبا و شاد برای بچه ها به منصه ظهور بگذارد. این از جهتی خوب است و سبب می شود ما بچه ها را با جلوه های زیبای زندگی آشنا نماییم که از زندگی بتوانند لذت ببرند. نگاه دیگری هم وجود دارد که ضمن پایبندی به آن نگاه، به وجه تعلیمی ادبیات کودک اعتقاد دارد و آثار فرهنگی و ادبی را بدون وجه تعلیمی به مشروعیت نمی شناسد. من طرفدار این نگرش هستم.

افشین علا با اعلان اینکه شعر کودک در روزگار ما پس از پیروزی انقلاب خوش درخشید و تعداد زیادی از شاعران برای کودک و نوجوان وارد میدان شدند. در دهه ۶۰ و دهه ۷۰ این درخشش از نظر محتوایی بسیار بالا بود و هر چه گذشت باآنکه تعداد شاعرانی که به این جرگه بیشتر شد و ما شاهد ده ها و صدها شاعر جوان هستیم، اما یک مقدار سهل انگاری دیده می شود. محصولی که ما بعنوان شعر کودک عرضه می دهیم برای ماندگاری و اثرگذاری اول از هر چیز باید به معنای واقعی کلمه شعر باشد و در تمام خصوصیت هایی که به معنای عام در شعر وجود دارد نباید از دایره واژگانی و زبان استوار و آموزه ها غافل باشیم.

وی با اعلان اینکه در شعر کودک گرفتار آفتی شده ایم و عده ای از شاعران بسیار شعاری کار می کنند، اظهار داشت: این شاعران وقتی می خواهند مفاهیم اعتقادی و انقلابی را به بچه ها عرضه کنند از مضامینی بزرگسالانه و شعاری استفاده می نمایند که این روش اثر نخواهد کرد.
عرصه شعر کودک و نوجوان دست جریان انقلاب اسلامی نیست

مجتبی حاذق نیکرو مدیر کل آفرینش های ادبی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در ادامه اظهار داشت: بمناسبت آغاز ایام محرم و روز ادبیات کودک و نوجوان از مجموعه شعر "گل کم تحمل است" رونمایی کردیم. در این کتاب از ۴۰ شاعر کودک و نوجوان ۷۲ اثر عاشورایی جمع آوری شده که اثری کم نظیر در حوزه شعر کودک است.

وی اظهار نمود: رهبر معظم انقلاب در دهه ۷۰ از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان مطالبه کردند که در حوزه ادبیات ورود جدی داشته باشند. من ندیدم که از آموزش وپرورش چنین مطالبه ای داشته باشند. در همین راستا مبادرت به راه اندازی باشگاه های شاعران و نویسندگان نوجوان از ۱۱ تا ۱۶ سال کردیم. طی دو مرحله در آذرماه سال قبل و اردیبهشت ماه سال جاری در ۱۰۳۰ مرکز کانون ثابت و سیار استعدادسنجی کردیم و موفق شدیم ۶۲ شاعر و ۵۴ نویسنده نوجوان دختر و پسر معرفی نماییم که قالب آنها دختر هستند.

مدیر کل آفرینش های ادبی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان با ابراز تأسف از این که عرصه شعر کودک و نوجوان دست جریان انقلاب اسلامی نیست، اظهار داشت: ما چاره ای نداریم جز این که برای تربیت نسل جدیدی در این عرصه سرمایه گذاری نماییم. کانون در این عرصه هزینه می کند و امیدواریم آنچه که در پیش رو است مایه خیری برای مملکت باشد و این مسیری که در کانون شروع شده دستخوش سیاست ورزی ها نشده و ادامه پیدا کند.


منبع:

1403/04/19
14:45:18
5.0 / 5
65
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ