توسط انتشارات اندیشه مولانا؛

انتشار کتاب رام الله

انتشار کتاب رام الله

به گزارش پرسی بلاگ، ترجمه کتاب رام الله برگزیده جایزه قلم انگلیسی توسط انتشارات اندیشه مولانا منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب رام الله نوشته مایا ابوالحیات بتازگی با ترجمه سمانه کدخدایی مرغزار توسط انتشارات اندیشه مولانا منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب یکی از عناوین مجموعه یک شهر در داستان های کوتاه و برگزیده جایزه قلم انگلیسی است. «یادداشت مترجم»، «درباره مجموعه داستان های یک شهر در داستان های کوتاه»، «و دبیران این کتاب ها»، «پیش گفتار»، «عشق در رام الله»، «پایان تلخ»، «سرگرمی رایگان»، «یک رابطه مبهم»، «جلسه در باران»، «آغاز یک فاجعه»، «سوگند زن»، «رازهای جاری در خیابان های شهر»، «از خانه ام برو بیرون»، «باغی که فقط از آسمان می نوشد»، «زن اسب»، «آب شفابخش بدیعه»، «سرده، سرده! رام الله، رام الله»، «دریا»، «در ایست و بازرسی قلندیا» از بخش های مختلف این کتاب محسوب می شود.
شهرها آشکارترین نشانه های تمدن بشری هستند که در هر کنج آنها می توان رنگی از خواسته ها، هدف ها، پیشرفت و کاستی و به یک عبارت، تجلی زندگی بشر را در روزگار نو دید. از این چشم انداز شاید دور نیست اگر بگوییم شهرهای داستان های نویسندگان خود یکی از شخصیت های بنیادی پیشرو در قصه اند. مجموعه ای که یکی از آنها را پیش رو داریم، با در نظر گرفتن همین نکته گرد هم آمده و کوشیده شده که در هر مجلد آن یکی از شهرها را که پاشنه گردش داستان است، به چشم ببینیم؛ تا به یاری ناشر این مجموعه کتاب ها در آن شهر بگردیم و دلتنگی ها و شادی هایی که آدم ها در هر گوشه اش پنهان کرده اند، لمس نماییم.
شهرهای مجموعه یک شهر در داستان های کوتاه شامل رام الله، غزه، خارطوم، تفلیس، هاوانا، قاهره، نیوکاسل، جاکارتا، لیورپول، ریودوژانیرو، بارسلونا، استانبول، توکیو، داکا، ریگا، بیرمنگام، شفیلد، شانگهای، ونیز، لیدز، ریکیاویک و بریستول است.
مترجم کتاب هم در یادداشت ابتدایی خود بر اثر نوشته است:
من نمی دانم رام الله کجاست. شما می دانید؟ ویکی پدیا گفته شهری است در کرانه باختری رود اردن که مرکز تشکیلات خودگردان فلسطین است. این کتاب به من اظهار داشت که این شهر پایتخت نیست، ولی همه وزارتخانه های مهم در این شهر قرار دارند و یاسر عرفات چندین سال در همین شهر پناه گرفته بود و ارتش اشغالگر روز و شب بر سرش می کوبیده است.
این کتاب به من گفت مردم این شهر همه روزه عین راه بندان های تهران با ایست و بازرسی دست به گریبان اند. این کتاب به من اظهار داشت که مردم این شهر هم گاهی راه خانه شان را اشتباه می گیرند و از سر از جاهای عوضی در می آورند.....
در قسمتی از متن این کتاب می خوانیم:
برخی شهرها را از یک تراشه، از یک زمین خالی، بر می آیند و ساخته می شوند؛ برخی دیگر انگار از اولش هم همانجا بوده اند و اهمیت خودرا از همان مکان ویژه گرفته اند؛ ولی برخی دیگر تنها در خیالات وجود دارند و از آن دست شهرهای افسانه ها و قصه های مادربزرگ هستند. رام الله شبیه هیچ کدام از این ها نیست؛ شهری است با تاریخچه ای کوتاه، آرام و ساده که آدم های ساده ای در آن حضور داشته اند و نه اسطوره ها و قهرمانان بزرگ.
برای آنها که از بیرون می آیند شهری است که می شود در آن پاها را دراز کرد و تابستانی را گذراند، ولی برای مردمان خودش تنها یک معنا دارد: خانه. رام الله از دید مورخان دست بالا یک دهکده در نزدیکی جفنا است و زیر سایه دیگر شهرهای تاریخ دار و مهم فلسطینی چون قدس، نابلس، اریحا، الخلیل و غزه. با توجه به این رام الله همچنان صبور و خاموش مانده و جایی است که دیگران را به زندگی در خود می خواند.
این کتاب با ۹۵ صفحه و بهای ۵۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1403/03/18
01:20:35
5.0 / 5
147
تگهای خبر: بازار , ترجمه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ