ادبیات دیگران؛

گرامیداشت کافکا در صدمین سالگرد درگذشتش

گرامیداشت کافکا در صدمین سالگرد درگذشتش

به گزارش پرسی بلاگ، فرانتس کافکا ۳ ژوئن ۱۹۲۴ در کیرلینگ دارفانی را وداع گفت. ۱۰۰ سال بعد، او بیشتر از هر زمان دیگری در کانون توجه ادبی قرار دارد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، در صدمین سالگرد درگذشت فرانتس کافکا، این نویسنده بیشتر از هر زمان دیگری در کانون توجه است و حتی به یک چهره روز تیک تاک بدل شده است.
کافکا سال ها از سل رنج می برد، اما سال ۱۹۲۳ وضعیت سلامتی اش آنقدر بد شد که در آسایشگاهی در کییرلینگ نزدیک کلسترنوبورگ بستری شد. در اینجا بود که او داستان «هنرمند گرسنگی» را به پایان رساند. داستانی که راینر استاچ، کارشناس کافکا و نویسنده زندگی نامه وی از آن بعنوان یک «پارادوکس بی رحمانه» یاد می کند و می نویسد: داستان مردی که دیگر نمی خواهد غذا بخورد، ضبط شده توسط مردی که دیگر نمی تواند غذا بخورد.
در بستر مرگ کافکا، شریک زندگی او دورا دیامانت و دوستش رابرت کلوپستاک پزشکی مشتاق به صورت خستگی ناپذیر از او مراقبت می کردند. همینجا بود که وی در بستر مرگ خطاب به دوستش ماکس برود نوشت: هر نوشته ای از من بدون استثنا سوزانده می شود و از تو می خواهم که این کار را هر چه زودتر انجام دهی. اما برود برای حفظ آثار کافکا از این درخواست آخر وی سرپیچی کرد.
فرانتس کافکا ۳ ژوئن ۱۹۲۴ در ۴۰ سالگی درگذشت و تقریبا فراموش شد. این حقیقت که امروز، صد سال بعد از مرگ او به چنین چهره مشهوری بدل شده، به لطف دوستش ماکس برود است.
رمان «محاکمه»، «قلعه» و «مردی که ناپدید شد» مانند بسیاری دیگر از آثار کافکا، در زمان حیات وی منتشر نشدند. فقط «حکم» و «مسخ» آثاری بودند که وی به انتشارشان رضایت داد. و این آثار هنوز تاثیرگذارند و حتی بسیار فراتر از دنیای آلمانی زبان خوانده می شوند. وی در جهان کافکایی خود زبانی یافت که برای همه قابل درک باشد. این احساس غم انگیز بودن در رحمت دیگران، ناتوانی در مقابل قدرت های برتر، درد تضادهای درونی؛ همه و همه احساساتی هستند که برای دنیای امروز هم مناسب هستند و همین سبب شده تا جوانان هم فرانتس کافکا را بعنوان یک ستاره پاپ ادبی درتیک تاک کشف کنند.
کافکا زمانی در مورد کار خود نوشت: «من پایان یا آغاز هستم». آیندگان مدتهاست که به این سؤال او پاسخ داده اند.
برنامه های چک به یاد نویسنده
یک تراموای خاص که با پرتره نویسنده و نقل قول هایی از آثار او تزیین شده مدتی است در خیابان های پراگ درحال گردش است.
این ابتکار منحصر به فرد با هدف جذب بازدیدکنندگان به پایتخت چک در سرتاسر سال ۲۰۲۴ حدودا از اوایل بهار کارش را آغاز کرد. تراموای یادبود، که در مسیرهای مختلف حرکت می کند، تصاویری از کافکا را با نقل قول های فلسفی - به زبان انگلیسی و چکی - در سطح خارجی آن به نمایش می گذارد. در یک طرف تراموا می خوانیم: «کتاب باید تبر دریای یخ زده درون ما باشد». در سمت دیگر نوشته شده: «زمان را به دنبال مانعی هدر ندهید، شاید هیچ مانعی وجود نداشته باشد». همچنین: «کسی که می بیند نیازی به سوال ندارد».
داخل تراموا هم نقل قول ها و اطلاعات بیشتری در رابطه با زندگی کافکا ارائه می شود.
تراموا تنها برنامه ای نیست که برای ادای احترام در نظر گرفته شد و پراگ با همراهی وزارت فرهنگ، برنامه های گوناگونی را برای بزرگداشت این غول ادبی ترتیب داده که شامل نمایش های «کافکا ساختمان را ترک کرد» در تئاتر نازابرادلی و «علت کافکا» توسط باله مجلسی پراگ همچون آنهاست. برگزاری نمایشگاه ها و انتشار نشریات هم بخشی از برنامه غنی را می سازند.
برنامه ای با عنوان «جشن زندگی و کار کافکا» در مرکز هنرهای معاصر DOX با نمایشگاهی از تفاسیر هنری معاصر با الهام از آثار نویسنده هم مدتی استکه شروع شده و تا سپتامبر ادامه دارد.
برگزاری چند رویداد در همین ماه در کتابخانه شهرداری پراگ و بررسی آثار وی در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب و جشنواره ادبی دنیای کتاب همچون آنهاست.
انتشار کتاب به یاد نویسنده
کرون می نویسد: دنیای آلمانی زبان با انتشار کتاب های جدیدی در صدمین سالگرد درگذشت کافکا به وی ادامه احترام کرده است.
بیوگرافی کافکا در سه جلد: این کتاب اثری استاندارد برای افرادی است که می خواهند به بررسی جدی زندگی و کار کافکا بپردازند. راینر استاچ ۱۸ سال برای خلق این پانورامای فراگیر از زندگی نویسنده پراگ کار کرد.
دنیای هیولایی در سر من: افکار کافکایی وارد سر یک راننده تاکسی از وین می شود. وقتی او یک هنرمند و چهره رویایی از دفتر خاطراتش را سوار ماشینش می بیند، یک سفر واقعاً کافکایی شروع می شود. ادای احترام فوق العاده هانس پلاتزگومر به صدمین سالگرد مرگ کافکا.
آقای کافکا و عروسک گمشده: در این کتاب مصور عاشقانه برای کودکان، افسانه مسحورکننده کافکا روایت می شود. کافکا کمی پیش از مرگش در پارکی با ایرما کوچولو ملاقات می کند. او غمگین است چونکه عروسک خود سوپسی را از دست داده است. برای دلداری او، وی آغاز به نوشتن نامه های وی از سفر ساختگی سوپسی به دور دنیا می کند.
کاملاً کافکا: نیکلاس مالر زندگی فرانتس کافکا را با نقاشی های جذاب، هوشمندانه و طنزآمیز خود در یک کتاب گردآورده و یک کتاب خواندنی تا حدودی سبک تر برای ورود به حال و هوای کافکایی فراهم آورده است.
زندگی بعد از مرگ بسیار آنلاین نویسنده
نیویورک تایمز هم از زاویه ای دیگر به کافکا پرداخته است و می نویسد: صد سال بعد از مرگش، نویسنده چک بعنوان یک بت بیگانگی دیجیتالی در گردش است.
در تیک تاک فیلمی هست از یک علاقه مند کافکا؛ دستی که انبوهی از کتاب ها را کنار می زند. «سال استراحت و آرامش من» اثر اوتسا مشفق و «کوزه زنگ» سیلویا پلات و «مسخ» اثر فرانتس کافکا که یک حشره سیاه چاق روی جلد آن ظاهر می شود.
خالق این ویدیو یک جوان ۲۵ ساله است که اغلب در مورد کافکا پست می گذارد و آثار، شباهت و داستان زندگی اش را در شخصیت آنلاین روشنفکری رمانتیک خود ادغام می کند.
تیتر یک دیلی میل هم حاکی از اینست که فرانتس کافکا به یک قلب بعید بدل می شود و مجموعه هایی به سبک فن کم که از تصاویر کافکا و همینطور خوانش ملودراماتیک از نامه های وی استفاده می نمایند به کرات یادآور وی می شوند.


منبع:

1403/03/17
00:57:00
5.0 / 5
134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ