بعداز ظهر امروز در نمایشگاه كتاب؛

ترجمه فارسی برنده بوكر عربی رونمایی می شود

ترجمه فارسی برنده بوكر عربی رونمایی می شود

پرسی بلاگ: مراسم رونمایی از كتاب جنگ دوم سگ و بررسی ادبیات عرب پس از ظهر امروز شنبه ۷ اردیبهشت در نمایشگاه كتاب تهران انجام می شود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، مراسم رونمایی از كتاب «جنگ دوم سگ» نوشته ابراهیم نصرالله و بررسی ادبیات عرب پس از ظهر امروز شنبه ۷ اردیبهشت در نمایشگاه كتاب تهران انجام می شود.
ترجمه فارسی این رمان به قلم ستار جلیل زاده، زمستان سال قبل توسط انتشارات گل آذین منتشر گردید. كتاب مذكور در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه بوكر عربی شد.
رمان «جنگ دوم سگ» پنجمین رمان این نویسنده اردنی فلسطینی تبار است. این نویسنده هم اكنون ۶۵ سال دارد و قبل از رمان هایش، ۱۸ دفتر شعر منتشر نموده است. او قبل از «جنگ دوم سگ» با رمان های «روزگار اسب های سفید» و «قندیل های پادشاه الجلیل» در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۵ توانست به لیست كوتاه جایزه جهانی رمان عرب راه پیدا كند. رمان دیگرش هم با عنوان «ارواح كلیمانجارو» در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه ادبی كاتارا (یكی از جوایز معتبر ادبیات عرب) شد.
نویسنده در رمان پیش رو، با واسازی زمان و مكان و شخصیت ها شكل جدیدی از مفاهیمی چون حق، وطن، اشغال گر، خودی و دیگری را به تصویر كشیده است. در گفتمان او، ایستادگی مقابل قانون و خشونت شكل دیگری دارد. بعنوان مثال، قانون دولت یهود كه چندی قبل در پارلمان اسرائیل تصویب گردید، عرصه مبارزه را از نقض قانون به خشونت قانونی منتقل كرده است. در اصل جنایت و خشونت اسرائیلی ها مقابل فلسطینی ها تابع قسمی وضعیت پست مدرن شده كه با مفاهیمی چون قانون و خودقربانی انگاری و نامتمركز بودن خشونت و … گره خورده است.
در رمان «جنگ دوم سگ» امكان بازشناسی قاتل و شبیه قاتل شدن وجود ندارد. مخاطب این رمان با جامعه ای استبدادزده و عقب مانده روبروست كه نمی تواند آزادی اش را به دست آورد. این رمان روایت اختلاف های درون یك جامعه در حال فروپاشی و اشغال شده است كه شخصیت اصلی اش از یك معارض تحت شكنجه به یك جنایتكار مخوف تبدیل می شود.
در نشست رونمایی از این كتاب، رضا عامری، رضا عابد و ستار جلیل زاده مترجم اثر حضور داشته و درباره این كتاب سخنرانی خواهند كرد.
این برنامه پس از ظهر امروز شنبه ۷ اردیبهشت از ساعت ۱۵: ۳۰ تا ۱۶: ۳۰ در سالن جلال آل احمد نمایشگاه كتاب تهران واقع در نیم طبقه اول شبستان مصلی امام خمینی (ره) انجام می شود.


منبع:

1398/02/07
15:09:51
5.0 / 5
4825
تگهای خبر: ترجمه , كتاب , مراسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ