توسط نشر مركز؛

مجموعه هنرهای شوپنهاور با هنر همدردی تکمیل شد

مجموعه هنرهای شوپنهاور با هنر همدردی تکمیل شد

پرسی بلاگ: کتاب هنر همدردی اثر آرتور شوپنهاور با ترجمه علی عبداللهی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب «هنر همدردی» اثر آرتور شوپنهاور بتازگی با ترجمه علی عبداللهی توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب هشتمین عنوان از مجموعه هنرهای شوپنهاور است که مرکز ترجمه شان را چاپ می کند.
آرتور شوپنهاور فیلسوف مهم و شکاک آلمانی متولد ۱۷۸۸ و درگذشته به سال ۱۸۶۰ است. اندیشه های این اندیشمند سبب دگرگونی های مهمی در تاریخ فلسفه شده و او را به عنوان فیلسوفی صریح و داوری بی تعارف می شناسند. شوپنهاور در بیان نظریاتش حتی از ناسزاگویی، فحش و رنجاندن دیگران ابایی نداشت و گاهی طرف ناسزاهایش فلاسفه ای چون هگل، فیشته و کانت بودند.
فرانکو وولپی تدوین گر آثار شوپنهاور است و به عنوان پروفسور فلسفه در دانشگاه پادوای ایتالیا مشغول به کار است. این شوپنهاورشناس با کمک انتشارات آدلفی، همه آثار گردآوری شده فیلسوف آلمانی را منتشر نموده که میان شان مجموعه ۸ جلدی هنرها هم قرار دارد. «هنر رفتار با زنان»، «هنر خوشبختی»، «هنر رنجاندن»، «هنر خودشناسی»، «هنر زنده ماندن»، «هنر حفظ آبرو» و «هنر حفظ آبرو» عناوین هفت کتاب این مجموعه هستند که قبل تر با ترجمه علی عبداللهی توسط این ناشر چاپ شدند و با چاپ «هنر همدردی» ترجمه فارسی مجموعه یاد شده تکمیل شده است.
«هنر همدردی» علاوه بر تمرکز بر مفهوم همدردی و تبیین آن، یک موزاییک موضوعی از شناخت مفاهیم مشابهی چون دلسوزی، همدلی، شفقت، مهرورزی، عدالت، خیرخواهی، توانایی عشق ورزی و نسبت آن با قوه تخیل انسان است. استدلال های کتاب پیش رو نه فقط در راستای تأیید مفاهیم مورد اشاره قوام پیدا می کنند، بلکه شوپنهاور تقابل های آنها، مثل بی رحمی، سنگدلی، بی عدالتی، بی انصافی، ستمگری، زور ورزی، حیله گری، دروغ و... را هم در نظر می گیرد و علل و حتی تفاوت آن در اطلاق بیرونی و انگیزه های بروز آنها را از نظر دور نمی دارد. شوپنهاور در این کتاب هم خاستگاه همدردی را فراتر از عقل محاسبه گر و تکلیف و وظیفه، و حتی اراده ی آزاد می داند و هم ضمن واکاوی شالوده اخلاق و کردارهای اخلاقی، افزون بر فراروی از کانت، سنگ بنای علوم جدید در بررسی سرچشمه انگیزه های انسان را نیز پی ریزی می کند.
نگاه جزیی نگر شوپنهاور در موضوع همدردی و اراده آزاد، موجب بازشدن راهی برای دستاوردهای بعدی در علوم طبیعی و عصب شناسی (نوروساینس) در دو قرن بیستم و بیست ویکم شد که امروز مسیری متفاوت از اخلاق کانتی دارد.
شوپنهاور در نوشته های این کتاب، با بررسی انگیزه های همدردی و سرشت آن، به این نتیجه می رسد که فقط خودخواهی از نظر انگیزه و تعاریف رفتار انگیزشی به همدردی بسیار شبیه است ولی درست در نقطه مقابل آن قرار دارد و شکل وارونه آنست. در ادامه، سروکله دوستی و خیرخواهی هم در بررسی های این فیلسوف پیدا می شود و نسبت خودشان را با همدردی گوشزد می کنند.
فیلسوف شکاک آلمانی از نظر همسانی محرک های پشت کردارهای انسان، جای دو تکلیف از دو فضیلت عدالت و فضیلت مهرورزی و شفقت انسانی نام می برد و آنها را فضایل والا نامگذاری می کند. برای اینکه به باور او تمام فضایل دیگر عملا از آنها برمی آیند و می توانند از نظر تئوریک نیز از آنها منتج شوند.
کتاب پیش رو ۵ فصل اصلی دارد که به ترتیب عبارت اند از: «با همدیگر کنار آمدن: اخلاقِ مدارا و همبستگیِ شوپنهاور بر شالوده همدردی»، «در باب نیستی و رنج زندگانی»، «آری گویی و انکار اراده معطوف به زندگی»، «درباره بنیان اخلاق» و «درباره اخلاق».
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
البته حتی در مقابل برهان های سوفسطایی دم دست لایبنیتس که می فرماید این جهان، بهترین جهان موجود در بین جهان های امکان دارد، می شود به جد و صادقانه این برهان را اقامه کرد که از قضا همین جهان، بدترین (جهان) در بین جهان های امکان دارد. برای اینکه ممکن به مفهوم چیزی نیست که می شود تخیلش کرد، بلکه چیزی است که می تواند واقعا وجود داشته باشد. حال آن که این جهان همان جوری تنظیم شده که باید می بود، تا بتواند در تنگنا و با دشواری تمام به وجودش ادامه دهد: اما اگر همین هم فقط کمی بدتر می بود، دیگر نمی توانست به وجود خود ادامه دهد. نتیجتا چون وجود جهان بدتری که نمی توانست به وجود خود ادامه بدهد ابدا ناممکن است، پس خود همین جهان هم بدترین جهان میان جهان های امکان دارد. برای اینکه نه فقط اگر فرض بگیریم سیارات با هم شاخ به شاخ شوند بلکه حتی اگر یکی از اختلالاتی که اکنون گاهی در مدارشان رخ می دهد بجای جبران تدریجی با سایر اختلالات هم چنان بر روند صعودی اصرار بورزد، آن وقت جهان خیلی زود به انتها راه خود می رسد: ستاره شناسان نیک واقف اند که تمام این چرخش ها تحت چه شرایط و چه ملاحظاتی اتفاقی رخ می دهد و مشخصا به رابطه غیرمعقول ادوار چرخشی با همدیگر بستگی تام دارد، و البته به سختی محاسبه کرده اند که اگر همه چیز هم چنان به خوبی جلو برود، جهان هم می تواند مثل همیشه وجود داشته باشد و در همین مدار بچرخد.
این کتاب با ۱۵۲ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۹۷ هزار و ۷۰۰ تومان انتشار یافته است.


منبع:

1402/01/01
14:44:15
5.0 / 5
153
تگهای خبر: آثار , انسانی , بازار , ترجمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ