میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

كاهش مسافرتهای پروازی در عید، ضرر میلیاردی سیل به گردشگری و میراث

كاهش مسافرتهای پروازی در عید، ضرر میلیاردی سیل به گردشگری و میراث

به گزارش پرسی بلاگ كاهش سفر در روزهای نوروز، تكمیل ظرفیت موزه های تهران، خسارت میلیاردی سیل به میراث فرهنگی و گردشگری كشور همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، سیل و بارش باران زیاد در روزهای نوروز سبب شد تا صنعت گردشگری در این ایام برای فعالان این حوزه به ضرر ختم شود. جدا از مسائل انسانی و مالی برای مردم كشور، می توان گفت بیشتر استان ها با مشكل بارش باران های سیل اسا مواجه گشتند و بنابراین كسی نمی توانست به سفر برود. در روزهای نوروز اگر كسی هم به سفر رفت گرفتار مشكل شد. بعضی از هتلداران مجبور شدند تا به میهمانان نوروزی اسكان بدهند. بعضی از مردم هم مجبور بودند تا در اماكن اقامتی اضطراری اسكان پیدا كنند.
در این ایام بار دیگر به وجود كلاس های درس برای اسكان مسافران نیاز شد. خیلی از مردم گرفتار سردرگمی برای سفر به استان هایی شدند كه بارش باران برای آنها پیش بینی نمی شد اما سبب شد تا خیلی از مسافران قید سفر را در طول نوروز به علت این بارش های باران زیاد بزنند.
خسارتی كه سیل به اثار تاریخی كشور وارد كرد حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان است. خسارتی كه باید همه آنها صرف مرمت بناهای تاریخی شود. مرمتی كه اضطراری است.
كاهش ۲۰ درصدی پروازهای داخلی
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شركت های هواپیمایی، از كاهش ۲۰ درصدی پروازهای داخلی و ۵۰ درصدی پروازهای خارجی در تعطیلات نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد.
سامانی تصریح كرد: در تعطیلات نوروز با عنایت به شرایط اقتصادی مردم و بروز بحران سیل، با كاهش قابل توجه تعداد مسافر و پرواز رو به رو شدیم؛ به نحوی كه تعداد پروازهای داخلی در تعطیلات سال نو ۲۰ درصد و پروازهای خارجی ۵۰ درصد كاهش پیدا كرد.
وی اضافه كرد: بحران سیل و اخطار درباره عدم سفر به استان های سیل زده و سیل خیز از میانه تعطیلات، به لغو خیلی از سفرهای هوایی انجامید. بر مبنای مقررات اگر مسافر به هر دلیلی از سفر منصرف شود، باید به شركت های هواپیمایی جریمه بپردازد اما با همراهی این شركت ها در تعطیلات با مردم، همه مبلغ بلیت به خریداران بازگشت داده شد و جریمه نقدی دریافت نشد. بروز این مشكل از پنجم تا نهم فروردین ماه زیان قابل توجهی را برای شركت های هواپیمایی به بار آورد كه همان خسارت سیل برای شركت های هواپیمایی است.
اسعدی سامانی اظهار داشت: نرخ بلیت پروازها در تعطیلات نوروز افزایش نیافت و بلیت ها بر مبنای دامنه نرخ تعیین شده در آذرماه ۹۷ فروخته شد. سعی كردیم با تقویت نظارت جلوی بروز تخلف درباره قیمت را بگیریم و خوشبختانه جز تخلف بعضی واسطه ها، همه شركت های هواپیمایی در همراهی با مردم و سیاست های دولت نرخ بلیت را افزایش ندادند. در آغاز تعطیلات به صورت محدود شاهد خرید بلیت از سایت های غیرمجاز بودیم اما در ادامه با اطلاع رسانی و تاكید بیشتر بر استفاده از لینك اعتبارسنجی كه در سایت انجمن شركت های هواپیمایی بوجود آمده بود، تخلفی ثبت نشده است.
هتلداران هم ادعا كردند كه افزایش نرخی نداشته اند درصورتی كه مشاهده می شد در استان های جنوبی هتلداران نرخ ها را بیشتر هم اعلام می كردند. چون مردم مجبور بودند در هتل اسكان داشته باشند.
در این ایام میزان بازدید از موزه های تهران افزایش داشت چون خیلی از تهرانی ها به سفر نرفتند.
شمار بازدیدكنندگان كاخ نیاوران به مرز ۸۱ هزار نفر رسید روابط عمومی كاخ نیاوران اعلام نمود: این كاخ به ترتیب در تاریخ های چهارم، سوم، دوم و نهم فروردین ماه سال جاری شاهد حضور حداكثری گردشگران بود و با ورود ۹ هزار و ۲۰۸ توریست به این مجموعه در روز چهارم فروردین ماه، ركورد بازدیدهای نوروزی مجموعه نیاوران امسال و همینطور نسبت به زمان مشابه آن در ۵ سال اخیر شكسته شد.
همچنین با ثبت ۳۴ هزار و ۲۷۳ نفر- بازدید در این تاریخ، شاهد افزایش ۲۱ درصدی آمار بازدید از پنج موزه فعال این مجموعه نسبت به زمان مشابه آن پارسال بوده ایم.
آمادگی واگذاری آثار تاریخی به غیر از بناهای تاریخی سطح یك و نفیس
رئیس سازمان میراث فرهنگی، این هفته خبر مهمی داد و اظهار داشت: آمادگی داریم همه ابنیه تاریخی به غیر از بناهای سطح یك و نفیس را واگذار نماییم.
علی اصغر مونسان در جلسه كارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و ستاد خدمات سفر این استان، در پاسخ به درخواست استاندار در خصوص واگذاری ابنیه تاریخی با بیان این مطلب اضافه كرد: در دولت تدبیر و امید به اندازه تمام دولت های گذشته مرمت و بهره برداری بناهای تاریخی واگذار شده است.
مونسان تصریح كرد: آمادگی داریم به غیر از بناهای تاریخی سطح یك و نفیس مانند برج نجومی رادكان، قلعه فلك الافلاك و… كه غیر قابل واگذاری است بقیه را واگذار نماییم.
وی اضافه كرد: در آرامگاه فردوسی ساماندهی جلوخان را به شهرداری واگذار كردیم و در فاز بعدی هم با شهرداری همراهی می نماییم كه ورودی آرامگاه فردوسی ساماندهی گردد.

ظرفیت موزه ها تكمیل است
مدیركل امور موزه های كشور اظهار داشت: تعداد بازدیدكنندگان از موزه های تهران بیشتر از ظرفیت و گنجایش موزه ها شده اند بنابراین تصمیم داریم برخی محدودیت ها را ایجاد نماییم.
محمدرضا كارگر به خبرنگار مهر اظهار داشت: بازدیدكنندگان زیادی از آثار تاریخی شهر تهران دیدن كردند. جایی مانند كاخ سعدآباد تا قبل اتفاقات مربوط به سیل و بارندگی، روزی بیشتر از ۱۶ هزار بازدیدكننده داشت كاخ گلستان هم روزی حدود ۱۲ هزار بازدیدكننده و موزه ملی ایران بیشتر از چهار هزار بازدیدكننده در هر روز داشته است. كاخ نیاوران هم حدود هشت هزار نفر در روز میزبان بازدیدكنندگان بود.
وی با بیان اینكه بازدیدكنندگان خارجی موزه ها هم افزایش پیدا كرده اند اضافه كرد: این استقبال خوب از موزه های تهران چند عامل داشته است یكی اینكه تهران كه همیشه محل گذر گردشگران بوده، حالا به مقصد گردشگران تبدیل گشته است. از نظر اجتماعی هم تحولی در جامعه رخ داده است چون می بینیم كه توجه به مسائل فرهنگی در بین خانواده ها نمود بیشتری پیدا كرده است و مردم دیدن اماكن تاریخی و موزه ها را در سبد بازدیدهای عید خود قرار می دهند.
ساعت كاری موزه های سازمان میراث فرهنگی در سال ۹۸ اعلام شد
ساعت كاری موزه ها، بناها، محوطه ها و اماكن فرهنگی-تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۹۸ اعلام گردید. بنا بر اطلاعیه اداره كل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی، ساعت بازدید از موزه ها، بناها، محوطه ها و اماكن تاریخی-فرهنگی تحت پوشش سازمان در ۶ ماه اول سال از ساعت ۹ بامداد تا ۱۹ بعدازظهر است. این اماكن در ۶ ماه دوم سال از ساعت ۸ بامداد تا ۱۷ بعدازظهر میزبان بازدیدكنندگان خواهند بود.
شب گردی در تهران در ماه رمضان
مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران در نخستین نشست خبری سال ۹۸ گزارشی از عملكرد این ستاد در نوروز عرضه كرد و اظهار داشت: هنوز آمار بازدید از تهران مشخص نشده اما به نظر می آید امسال میزان بازدید از شهر تهران نسبت به سال قبل بیشتر شده است. ما طبیعتاً بخشی از این استقبال را به علت فعالیت های گردشگری شهرداری می دانیم.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران در ادامه بیان كرد: طرح اتوبوس گردشگری كه از تجریش شروع می شد و در ۱۲ نقطه شهر تهران توقف داشت با ۴ دستگاه اتوبوس كه هر كدام دارای راهنمای گردشگری بودند اجرا شد. مسیر این اتوبوس های گردشگری مصوبه شورای عالی ترافیك را داشت، طبق آمار بیشتر از ۵ هزار نفر از طرح اتوبوس گردشگری كه از اول تا ۱۵ فروردین اجرا شد استفاده كردند. این طرح مقرر است در ایام جمعه ادامه پیدا كند. البته مجانی بودن این طرح در ایام جمعه هنوز مشخص نمی باشد.
سیف درباره طرح پرسه در شهر هم كه در ۱۸ مسیر اجرا شد بیان كرد: در این بازدیدهای پیرامونی زمانی كه گردشگران به اماكن تاریخی و فرهنگی می رسیدند با تاریخچه ای از آنها آشنا می شدند كه در صورت تمایل می توانستند بعضی از آنها را بازدید نمایند. در این طرح پیاده گردی ۳۴ هزار نفر شركت كردند كه بخشی از آنها توریستهای خارجی بودند چون راهنمایان هم به زبان های انگلیسی مسلط بوده و می توانستند آنها را راهنمایی كنند، قرار شده روزهای پنجشنبه با هماهنگی شهرداری تهران روزهای گردشگری بدون خودرو نام گذاری و این طرح در ایام پنجشنبه ادامه پیدا كند.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران افزود: مصوبه ای در شورای شهر وجود دارد كه طبق آن در بازه زمانی آخر فروردین و اردیبهشت برنامه هایی برای زیست شبانه داشته باشیم چون فرصت ماه مبارك رمضان زمان مناسبی برای تهران گردی خواهد بود امیدوارم در روزهای ماه مبارك رمضان طرح پرسه در شهر در هنگام شب برگزار گردد.

1398/01/22
23:27:25
5.0 / 5
4360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان پرسی بلاگ
پرسی بلاگ