تاریخچه میرزا كوچك خان بازنشر شد؛

روایتی متفاوت از قیام جنگل به روایت شاهد عینی

روایتی متفاوت از قیام جنگل به روایت شاهد عینی

به گزارش پرسی بلاگ، چاپ دوم کتاب تاریخچه میرزا کوچک خان؛ روایتی نو و متفاوت از قیام جنگل تألیف مرحوم آیت الله سید محمد بحرالعلوم قزوینی به مهدی نورمحمدی توسط نشر نامک منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، چاپ دوم کتاب «تاریخچه میرزا کوچک خان؛ روایتی نو و متفاوت از قیام جنگل» تألیف مرحوم آیت الله سید محمد بحرالعلوم قزوینی با تصحیح و کوشش مهدی نورمحمدی با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۱۰۴ صفحه و بهای ۴۵ هزار تومان توسط نشر نامک منتشر گردید. چاپ نخست این کتاب سال ۱۳۹۶ با شمارگان ۷۰۰ نسخه و بهای ۹ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود. پیوست کتاب زندگینامه خودنوشت آیت الله بحرالعلوم است.
کتاب تاریخچه میرزا کوچک خان نوشته ای است مختصر اما جدید و متفاوت در رابطه با نهضت جنگل و میرزا کوچک خان جنگلی که به نثری ساده و روان، توسط سید محمد بحرالعلوم قزوینی، از فضلای قرن حاضر (۱۲۵۷ – ۱۳۳۲ خورشیدی) به رشته تحریر درآمده است.
مؤلف با ذکر این نکته که از هنگام ورود میرزا کوچک خان به جنگل تا پایان کار وی در انزلی، کسما و آبادی های اطراف انزلی حضور داشته، بر این اعتقاد است که این تاریخ را بدون دخالت دادن اغراض شخصی و بر مبنای شنیده و مشاهدات خود به رشته تحریر درآورده است.
به طوری که از مطالعه این تاریخچه برمی آید، مؤلف نظر مثبتی نسبت به میرزا کوچک خان نداشته که این دیدگاه در جای جای نوشته او منعکس شده است. بدیهی است با عنایت به اینکه باب تحقیق و اظهار نظر همواره باز است، چاپ این یادداشت ها می تواند زمینه ساز تحقیقات بعدی توسط محققان و صاحبنظران در رابطه با صحت نظرات مؤلف آن شده و زوایای پنهان این واقعه تاریخی را بیشتر از پیش روشن سازد. بهرحال در رابطه با قیام جنگل نظرات بسیار متفاوتی وجود دارد و چنین منابعی می توانند در رابطه با حرکت میرزا کوچک خان و گروهش روشنگر باشند.
یکی از نکات مهم و در خور تأمل این تاریخچه، اینست که اطلاعات مهمی در رابطه با پدر، مادر و تبار میرزا کوچک خان به دست می دهد که تا پیش از این، در این خصوص اطلاعات واضح و روشنی بدین تفصیل وجود نداشته است. همینطور در این کتاب در رابطه با احسان الله خان و مارکسیست های همراه میرزا کوچک خان و سرنوشت آنها هم توضیحات جالب و مهمی درج شده است.

1401/09/06
12:19:05
5.0 / 5
270
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ