توسط انتشارات میراث ماندگار؛

زندگی و ترجمه گزیده آثار شاعر شیعی دربار حمدانیان کتاب شد

زندگی و ترجمه گزیده آثار شاعر شیعی دربار حمدانیان کتاب شد

پرسی بلاگ: کتاب بررسی زندگانی ابوفراس حمدانی و تأملی بر اشعارش نوشته محمدجواد گودینی، توسط انتشارات میراث ماندگار منتشر گردید.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، انتشارات میراث ماندگار کتاب «بررسی زندگانی ابوفراس حمدانی و تأملی بر اشعارش» نوشته محمدجواد گودینی و ویرایش سریه جهانبین را منتشر نمود. کتاب در دو فصل انتشار یافته است. نویسنده در فصل نخست این اثر به بررسی زندگی و عصر سیاسی- اجتماعی شاعر پرداخته و نگاهی به روزگار خلافت عباسی و استقلال دولت هایی همچون طاهریان، صفاریان، آل بویه، سلجوقیان و حمدانیان از دستگاه خلافت داشته و در ادامه به شرح مختصری از حکومت شیعی حمدانیان و دوران اوج اقتدار آن در عصر سیف الدوله حمدانی (پسر عموی ابوفراس) می پردازد.
حمدانیان از حکومت های شیعه دوازده امامی بودند که در عصر خلافت عباسی از سال ۳۱۷ هجری تا سال ۱۳۹۲ ادامه داشته و بر بخش هایی از عراق، سوریه و ترکیه امروزی حکومت داشتند. این دولت شیعی به سال ۳۹۲ هجری / ۱۰۰۲ میلادی توسط حکومت فاطمیان برچیده شد و به انتها رسید. فصل دوم این اثر نیز به بررسی گلچینی از سروده های ابوفراس حمدانی و ترجمه و شرح آن اختصاص دارد.
ابوفراس از مشهورترین شاعران عصر عباسی و دربار حمدانیان بوده و در ستایش دوده رسالت (ع) نیز اشعاری از او برجای مانده است که مشهورترین آن، قصیده زیبا و مانای «شافیه» محسوب می شود. وی مدتی را در اسارت رومیان روزگار گذراند و اشعار سوزناکی در هنگام حبس از وی برجای مانده که بیشتر شِکوه از روزگار و درخواست از سیف الدوله برای تلاش جهت رهایی او از زندان است. این اشعار که به اَسریات یا رومیات معروف شده، با سروده های مسعود سعد سلمان (سراینده دوره غزنویان) در ادب پارسی قابل هماوردی و قیاس است.
سرانجام شاعر نامدار شیعی ابوفراس حمدانی به سال ۳۵۷ هجری به قتل رسید. وی سراینده ای نامی در ادب عربی به شمار می رود؛ تا جاییکه گفته شده: شعر با پادشاهی شروع شد (امروء القیس) و با امیر و پادشاهی دیگر (ابوفراس) به انتها رسید.

1401/08/03
08:43:34
5.0 / 5
196
تگهای خبر: آثار , اجتماعی , ترجمه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ