گزارش پرسی بلاگ؛

سودای اقناع افکار عمومی بدون اراده برای ایجاد شفافیت

سودای اقناع افکار عمومی بدون اراده برای ایجاد شفافیت

پرسی بلاگ: فقدان شفافیت و کنشگری مسئولان در طرح پیشنهاد واگذاری کتابخانه های کانون، جریان رسانه ای را در موضعی متفاوت قرار داد که مدیریت فرهنگی هنوز استراتژی مناسبی در قبال آن اتخاذ نکرده است.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و ادب _فاطمه ترکاشوند: برخی اعتقاد دارند یکی از علل در اولویت قرار گرفتن مسائل سیاسی در کشور نسبت مسائل فرهنگی، توجه نسبی رسانه ها به این موضوعات است. اما زمان هایی وجود دارد که این نظر را می توان به محک آزمون گذاشت.
یکی از این آزمون ها در ایام اخیر و در ماجرای طرح مسئله واگذاری کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه های عمومی کشور صورت گرفت. رسانه ها تا چه اندازه به این مورد پرچالش و پربازتاب فرهنگی پرداختند؟
این بازخوردهای رسانه ای، تصمیم گیری های مدیریتی را به نحوی مطلوب تحت تأثیر قرار می دهند یا به نحو نامطلوب؟ چه تضمینی وجود دارد که پروسه یک تصمیم با گسترش ابعاد رسانه ای آن در بین افکار عمومی نامطلع از پس زمینه و عوامل دیگر به مسیر اشتباه نیفتد؟
* مرور روند توسعه ابعاد رسانه ای یک سوژه فرهنگی
شنبه ۱۹ شهریور، حوالی ساعت ۱۷ عصر، پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیأت دولت، خبری را درج کرد که از بررسی یک پیشنهاد در هیئت دولت اطلاع می داد. پیشنهادی که ۲۷ مردادماه ارائه و یکم شهریورماه به ثبت رسیده بود و حالا با عنوان «درخواست صدور مجوز دولت برای واگذاری کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه های عمومی کشور» از بررسی این پیشنهاد در کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت، خبر می داد.

اما تا روز بعد، رسانه ها واکنشی به این اتفاق نشان نمی دهند. پس از ظهر بیستم شهریور، دو خبرگزاری ایبنا و ایسنا، متن خبر هیئت دولت را عیناً بازتاب می دهند و آرام آرام کوره این ماجرا، داغ تر می شود و شخصیت های فرهنگی با ارسال یادداشت به رسانه ها یا نوشتن در صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی، به تحلیل و نقد این پیشنهاد درحال بررسی می پردازند.
روز دوشنبه تقریبا توجه همه رسانه های برخط به این مورد جلب می شود و همه با انتشار اخبار، گزارش ها، یادداشت ها و مصاحبه هایی در این تنور می دمند و موضوع واگذاری کتابخانه های کانون در صدر اخبار حوزه فرهنگی کشور قرار می گیرد.
برای روزنامه ها هم که همیشه با یک روز تأخیر به کارزار وارد می شوند، سه شنبه، نخستین روز درگیر شدن در داستان کتابخانه های کانون است. ۲۲ شهریور، روزنامه اعتماد، جلد خودرا به گفت وگویی با مصطفی رحماندوست با عنوان «انگیزه های مبهم یک واگذاری» به بررسی این مورد اختصاص می دهد. امروز چهارشنبه ۲۳ شهریور هم روزنامه مردم سالاری با جلدی در همین رابطه، واکنش های منتقدانه به طرح واگذاری را گزارش و عنوان می کند: «انتقاد فعالان حوزه فرهنگ از پیشنهاد واگذاری کتابخانه های کانون به ارشاد».

این در حالی است که تا روز گذشته عصر، هم وزارت ارشاد با انتشار اطلاعیه ای درباره ی موضع خود بعنوان دستگاه فرهنگی متولی دولتی توضیحاتی ارائه کرده است و هم مدیرعامل کانون پرورش فکری طی پیامی بطور ضمنی به همکاران خود در کتابخانه های کانون، اطمینان خاطر داده که هنوز تصمیمی در اینباره گرفته نشده و وی در کنار آنها خواهد ایستاد.
تا این جا همه رسانه ها در اعلام مخالفت با این طرح، هم سو و متفق القول عمل کرده اند و کمتر رسانه ای، خواسته یا توانسته است با ارائه گزارشی به جزییات این طرح ورود کند و ابعاد آنرا بشکلی دقیق تر مورد بررسی قرار دهد.
* فقدان شفافیت؛ مشخص نیست دقیقاً دعوا سر چیست
درواقع هنوز مشخص نیست پیشنهاد واگذاری کتابخانه های کانون بر مبنای کدام مبنای منطقی ارائه شده چونکه پیشنهاددهندگان و بررسی کنندگان طرح در ارائه جزییات به افکار عمومی دغدغه مند، خاموشی گزیده اند.
اطلاعیه اولیه پایگاه دولت تصریح می کند «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف کاهش زیان دهی شرکت دولتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تامین بخشی از هزینه ها از محل کاهش و صرفه جویی در هزینه ها با استفاده از ساختار و ظرفیت موجود در نهاد کتابخانه های عمومی کشور و نیز به منظور افزایش و همسان سازی حقوق کارکنان این کانون بر مبنای نظام نامه جبران خدمات نهاد کتابخانه ها» خواهان بررسی این پیشنهاد شده است.»
رسانه می تواند عامدانه یا غیرعامدانه، افکار عمومی را در موضوعی درگیر و مجبور به واکنش و موضع گیری کند بدون آن که اطلاعات لازم را برای این موضع گیری در اختیار او قرار داده باشد.
اما هنوز هیچ گزارشی به بررسی دقیق تفاوت هزینه های کتابخانه های کانون با کتابخانه های عمومی کشور و علت احتمالی این تفاوت ها نپرداخته و پیشنهاددهندگان درباره ی آن چه «افزایش و همسان سازی حقوق کارکنان این کانون» عنوان شده است سکوت اختیار کرده اند.
باید توجه داشته باشیم که گزارش حاضر در پی ورود به اصل مسئله و نقد یا تأیید طرح واگذاری نیست بلکه هدف این گزارش بررسی شکل توسعه ابعاد رسانه ای یک سوژه فرهنگی است و اینکه رسانه ها چه نقشی در اثرگذاری بر روند پیگیری و مواضع افراد درباره ی آن ایفا کرده اند.
شاید هنوز دقیقاً نمی دانیم بر سر چه چیزی دعوا داریم! آیا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تنها باید بعنوان یک میراث و موزه فرهنگی، و کتابخانه هایش بعنوان یک نوستالژی در هر حال پاس داشته و مراقبت شوند؟ آیا کانون بعنوان یک نهاد ارتزاق کننده از بودجه عمومی علاوه بر ابعاد فرهنگی، ابعاد اقتصادی یا اجتماعی ندارد؟
* مدیریت فرهنگی نیازمند اقناع افکار عمومی است
بر اساس تصریح متن پیشنهاد، این طرح به مدیریت ابعاد اقتصادی کانون و کتابخانه هایش نظر دارد اما مخالفان طرح، عمدتا از حیث فرهنگی به نقد آن پرداخته اند. آیا انگیزه های دو طرف این معادله، انگیزه های شفاف فرهنگی و اقتصادی و… است؟ آیا افکار عمومی در خلال این چالش رسانه ای به اطلاعات کافی و لازم برای قضاوت درست درباره ی چیستی مسئله و اهداف و علل و نتایج آن دست یافته است؟
رسانه می تواند عامدانه یا غیرعامدانه، افکار عمومی را در موضوعی درگیر و مجبور به واکنش و موضع گیری کند بدون آن که اطلاعات لازم را برای این موضع گیری در اختیار او قرار داده باشد.
نکته مهم تر اما اینکه مدیریت فرهنگی بر خلاف مدیریت سیاسی به دلیل متصل بودن فعالیتش با اقناع مخاطبانش، به مراتب بیشتر تحت تأثیر مواضع قرار می گیرد و به آسانی با فشار رسانه ها، خصوصاً شبکه های اجتماعی که مملو از مواضع افکار عمومی هستند، از مواضع خود عقب می نشیند.
بر این اساس، ورود مدیریت فرهنگی به مسیر اقناع افکار عمومی جز از راه شفافیت در کنار کنشگری فعالانه و چابک، اتفاق نخواهد افتاد. چنانچه ماجرای طرح پیشنهاد واگذاری کتابخانه های کانون پرورش فکری به نهاد کتابخانه های عمومی، مبنایی، عقلایی و فکرشده بر مبنای اطلاعات درست و دقیق باشد و داعیه مطروحه یعنی کاهش محسوس هزینه ها و همسان سازی حقوق ها، ادعایی واقعی باشد، می تواند در کنار حفظ میراث فرهنگی کانون و بدون بر هم زدن عوائد فرهنگی آن در نسبت با مخاطب خاصش یعنی کودک و نوجوان بررسی شود.
اما در وضعیتی که کشور در حوزه کودک و نوجوان، تقریبا فاقد هر گونه عملکرد برنامه ریزی شده، سریع و مؤثر است و هیچ متولی مشخص و پاسخگویی درباره ی آن وجود ندارد، اتفاقات اخیر درباره ی تنها مرجع روشن این خلأ فرهنگی معقول نیست و فرصت های آینده را دریغ خواهد نمود.

1401/06/24
09:54:26
5.0 / 5
118
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ