توسط سفیر ایران در تركیه؛

نشان فرهنگی شهریار به رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه سلجوق اهدا شد

نشان فرهنگی شهریار به رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه سلجوق اهدا شد

به گزارش پرسی بلاگ، سفیر و رایزن فرهنگی ایران در ترکیه طی مراسمی نشان فرهنگی شهریار را به علی تمیزال رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سلجوق قونیه اهدا کردند.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، مراسم اعطای نشان فرهنگی شهریار به علی تمیزال و تقدیر از استادان مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در آنکارا و نمایندگی بنیاد سعدی در ترکیه در سفارت ایران در ترکیه برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم، محمد فرازمند، سفیر ایران ضمن خوشامدگویی به میهمانان حاضر بخصوص علی تمیزال، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سلجوق قونیه و برنده نشان فرهنگی شهریار اظهار داشت: زبان فارسی یکی از شاکله های اصلی فرهنگ مردم ترکیه است که از قرن ها پیش تابحال در سرزمین آناتولی گسترش یافته و الان یادگیری زبان فارسی در این کشور به نهضتی تبدیل گشته که روز به روز شکوفاتر و پربارتر می شود.
در ادامه علی تمیزال، ضمن تشکر از دانشگاه تبریز برای اهدای جایزه فرهنگی شهریار، به نقش بی بدیل زبان فارسی و گستره نفوذ این زبان در سرزمین ترکیه اشاره نمود. وی با عنایت به تمایل به وجود آمده در بین جوانان دانشگاهی در رابطه با مطالعات تاریخی، فرهنگی و عطف به این مورد که بررسی های تاریخی در کشور ترکیه بدون دانستن زبان فارسی به سختی امکان دارد، ابراز امیدواری کرد در آینده با افزایش تعاملات بین دانشگاهی در ایران و ترکیه، زمینه های آموزش زبان فارسی در ترکیه گسترش یابد.
در ادامه، علیرضا دانش نیا رایزن فرهنگی ایران در آنکارا، ضمن تقدیر از تمیزال بابت تحقیقات گسترده در زمینه آثار شهریار و شناساندن هرچه بهتر این شاعر پرآوازه ایران به مردم ادب دوست ترکیه، اظهار داشت: اعطای این نشان فرهنگی به تمیزال، به مفهوم پاسداشت از خدمات فراوان او در زمینه زبان و فرهنگ فارسی در سرزمین آناتولی است.
در دنباله مراسم، طاهره میرزایی از اساتید مرکز آنکارا، بیانیه بنیاد فرهنگی شهریار و دانشگاه تبریز در رابطه با اعطای نشان شهریار به تمیزال را خواند. در انتها این مراسم، نشان علمی و جایزه فرهنگی کنگره بین المللی شهریار توسط محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا به علی تمیزال اهدا شد. همچنین، جایزه ای هم به پاس خدمات پروفسور یعقوب شفق از جانب سفیر ایران به او تقدیم شد.

1401/06/14
11:22:18
5.0 / 5
660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ