رئیس كل گمرك ایران اعلام كرد؛

امکان واردات اسباب بازی فقط با تأیید کانون پرورش فکری

امکان واردات اسباب بازی فقط با تأیید کانون پرورش فکری

به گزارش پرسی بلاگ، رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: برای ترخیص اسباب بازی از گمرک نیاز به مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که همه اینها ممکنست پروسه ترخیص را طولانی کند.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از گمرک ایران، علیرضا مقدسی در نشست خبری امروز ۵ شهریور که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: طی مدت مذکور ۴۴ میلیون تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار صادر شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل با کاهش ۳.۵ درصدی در وزن و افزایش ۲۱.۳۲ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.
رئیس کل گمرک گفت: در طول این مدت ۱۴ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار وارد کشور شده که از نظر وزن ۸.۵۳ درصد کاهش و از نظر ارزش ۱۹.۶۵ درصد رشد داشته است.
وی درباب عمده اقلام صادراتی از پروپان، متانول، گاز طبیعی و اوره و در مورد عمده اقلام ورودی از گندم، برنج، ذرت دامی، دانه سویا و گوشی تلفن همراه نام برد و اظهار داشت: طی مدت مذکور ۵ میلیون و ۹۲۹ هزار تن کالا نیز از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت خارجی شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۵.۲۲ درصد نشان میدهد.
رئیس کل گمرک با اشاره به دیپلماسی فعال گمرک ایران اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران اخیراً به عنوان عضو فعال کمیسیون خط مشی سازمان جهانی گمرک پذیرفته شده که بیان کننده تلاش گمرک برای حضور در عرصه های بین المللی است.
مقدسی با اشاره به کاهش ۱۵ درصدی در زمان تشریفات گمرکی واردات کالا و کاهش ۱۴ درصدی صادرات کالا اضافه کرد: در مورد کارهای گمرکی و تجاری با اهمیت ترین ملاک بحث زمان سنجی است که شاخص موفقیت گمرک در انجام وظایف خودرا نشان میدهد.
رئیس کل گمرک گفت: ما در گمرک جمهوری اسلامی ایران درصدد هستیم تا زمان تشریفات گمرکی به کمتر از یک روز و حتی چند ساعت کم شود.
وی اضافه کرد: انجام تشریفات گمرکی ترخیص کالا چند مرحله دارد که صدور مجوزهای واردات یکی از آنهاست که در بعضی از مواقع زمان بر است و مدت زمان ترخیص کالا را بیشتر می کند و ما امیدواریم با همکاری و هماهنگی سایر دستگاهها، سازمان های همجوار بتوانیم کاهش قابل توجهی دراین زمینه داشته باشیم.
مقدسی از عضویت گمرک جمهوری اسلامی ایران در شورای سیاستگذاری سازمان مالکیت فکری آگاهی داد و اظهار داشت: یکی دیگر از موفقیت های گمرک موافقت سازمان جهانی گمرک با ایجاد مرکز آموزش منطقه ای گمرک در ایران است و ما درحال آمادگی نهایی دراین زمینه هستیم و از گمرکات کشورهای منطقه دعوت به عمل آورده ایم.
رئیس کل گمرک ایران برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان بمنظور ایجاد تسهیلات در حوزه ترانزیت را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: بمنظور جلوگیری از معطلی کامیون های حامل محموله های ترانزیتی، نشست هایی با مقامات گمرک آذربایجان برگزار شده است.
وی از امضای توافق نامه ترانزیتی بین ایران، روسیه و آذربایجان به عنوان نخستین سند همکاری سه جانبه نام برد و ابراز امیدواری کرد که حضور ایران در بحث کریدورهای ترانزیتی منطقه ای و جهانی فعال تر شود.
رئیس کل گمرک با اعلان اینکه گمرک با ۴۵ قانون در رابطه با تجارت سروکار دارد که برخی از آنها دارای هم پوشانی است، گفت: گمرک علاوه بر قانون صادرات و واردات باید ۱۵ کنوانسیون مصوب مجلس شورای اسلامی ازجمله کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو را اجرا نماید.
وی اضافه کرد: ۲۷ سازمان در امر تجارت ذی مدخل بوده و گمرک مجری ۱۲ رویه است که در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. اعمال معافیت ها و سیاست های تجاری پرنوسان از دیگر مواردی است که گمرک باید آنها را اجرا نماید.
رئیس کل گمرک با اشاره به دریافت حقوق و عوارض گمرکی اظهار داشت: طی سال جاری برای نخستین بار رقم مالیات بر ارزش افزوده که توسط گمرک از کالاهای وارداتی دریافت می شود از میزان حقوق ورودی بیشتر بوده که این امر نشان دهنده جدیت و دقت گمرک در وصول درآمدهای گمرکی است.
مقدسی در تشریح اقدامات گمرک اظهار داشت: سازمان های زیادی هستند که باید برای ترخیص کالا از گمرک، مجوزهای لازم را صادر کنند. به عنوان مثال حدود ۲ هزار قلم ردیف تعرفه کالاهای بهداشتی و دارویی برای ترخیص نیازمند مجوز است و حدود ۱۸۰۰ قلم ردیف تعرفه به صدور مجوز استاندارد نیاز دارد و حتی برای ترخیص اسباب بازی از گمرک نیاز به مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که همه اینها ممکنست پروسه ترخیص را طولانی کند.


منبع:

1401/06/06
08:32:37
5.0 / 5
209
تگهای خبر: آموزش , بین المللی , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ