در گزارش پرسی بلاگ مطرح شد؛

راهی جز تخلیه وجود ندارد

راهی جز تخلیه وجود ندارد

پرسی بلاگ: با وجود مذاکرات مجموعه فرهنگی اسم با مدیران بانک تجارت به عنوان مالک حقوقی ملک فعلی این مجموعه فرهنگی، راهی جز تخیله برای دست اندرکاران این مجموعه نمانده است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: متأسفانه این روزها حال کتاب ناخوش است و با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کند از گرانی و قیمت بالای کاغذ که هر روز با وزش باد تغییر می کند گرفته تا اجاره های هنگفت و بسیار بالای ناشران برای کتابفروشی ها همگی از مشکلات بسیار بزرگ ناشران هستند که در بی اطلاعی مسئولان حوزه کتاب و ادبیات رخ می دهد.
کار دیگر از وعده وعید خودکفایی برای کاغذ یا صادرات آن و دادن تسهیلات به ناشران گذشته است. چونکه اگر پای درد و دل کتابفروشی های خیابان انقلاب بنشینید، می بینید خبری از هیچ کدام این اتفاقات نیست و کتابفروشی ها با چنگ و دندان حیات فرهنگی خودرا حفظ نموده اند و این بی جهت نیست که برای سرپا ماندن رو به فروش اکسسوری و لوازم التحریر آورده اند؛ معضل کرونا هم یکی دیگر از مشکلاتی است که با آمدنش همان گونه که مشکلات اقتصادی را در بیشتر مشاغل افزایش داد، به حوزه کتاب و ادبیات هم ضربات بسیار زیادی زد.
راهی جز تخیله باقی نمانده است
اما یکی از اتفاقات این روزها تعطیلی یکی از کتابفروشی های انقلاب است؛ کتابفروشی اسم که به علت نارضایتی مالک در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.
سعید مکرمی مدیرعامل مجموعه فرهنگی اسم، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما تا اردیبهشت امسال، با مالک قبلی ساختمان کتابفروشی اسم قرارداد داشتیم که در مقطع بهمن و اسفند سال قبل بانک تجارت برای یکی از شرکتهای خود تمام ساختمان را خریداری کرد و بعد از آن اعلام نمودند که پس از اتمام قرداد ما باید این ملک را تخلیه کنیم؛ ما از همان زمان مبادرت به مذاکره و رایزنی کردیم تا بتوانیم در همین محل بمانیم و به مدیران بانک اعلام کردیم که تخلیه ما به مدلول انحلال است چونکه امکان پرداخت مبلغ سنگین پیش پرداخت و اجاره ملک را نداریم. اما این مذاکرات راه به جایی نبرد و متأسفانه در شرایطی هستیم که جز تخلیه ملک راهی برای مان باقی نمانده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص همکاری مشترک با حوزه هنری و ادامه حیات این کتابفروشی اضافه کرد: ما تا به امروز با حوزه هنری چندین همکاری مختلف داشته ایم. اما حوزه هنری چندین انتشارات و یک بنیاد مجزا در مورد فعالیت در عرصه فرهنگ دارد و ما فعالیتهای خودرا در بخش خصوصی تعریف کرده ایم. نمی توانیم توقع داشته باشیم که باری که بانک بر دوش ما گذاشته است را نهاد دیگری به دوش بکشد.
مدیرعامل مؤسسه فرهنگی اسم اظهار داشت: ما طی فراخوانی برای جذب سرمایه گذار نیز اقدام خواهیم کرد و حتی صندوقی را برای ضمانت سرمایه های مردمی که جذب می شود در نظر گرفتیم. به هر حال در پایان راه قرار گرفتیم و دست رد به هیچ همراهی نخواهیم زد.
مکرمی اضافه کرد: ما در تمام این سال ها فقط به دنبال فروش محصولات فرهنگی نبودیم و سعی کردیم که حس خوبی را به مخاطبان خود انتقال دهیم تا مخاطب حس خوب تفرج فرهنگی را داشته باشد و علاقمند بودیم در ساعاتی که مخاطبان در این مجموعه حضور دارند اوقات خوشی را در دنیای کتاب ها سپری کنند.
وی اظهار داشت: بانک تجارت مطابق قانون مالک این ساختمان است و طبق حقوقی که دارد می تواند هر تصمیمی برای این ملک بگیرد و تا به این لحظه نیز به ما بیش از موعد قرارداد نیز فرصت دادند و از این جهت با مؤسسه اسم همکاری داشته اند اما ما همچنان امیدوار هستیم که بتوانیم در همین محل به حیات فرهنگی خود ادامه دهیم، چونکه با تخلیه این ملک برای اجاره ملک جدید باید نقدینگی هنگفتی جهت اجاره ملک و هزینه تجهیز فروشگاه هزینه نماییم که امکان پذیر نیست.

مدیر عامل مجموعه فرهنگی اسم اضافه کرد: با تخلیه مجموعه فرهنگی اسم امکان بازگشایی مجدد مجموعه در محل جدید بدون جذب یک سرمایه خیلی خوب کاری نشدنی است و می توان گفت بازگشایی باردیگر ما با خداست.
***
به جز خبر ناخوشایندی که به آن پرداخته شد، خبر دیگر تعطیلی یک کتابفروشی و جایگزینی یک بانک در محل آن است. آن هم در شرایطی کمی آن سوتر، شعبه دیگری از همین بانک مشغول فعالیت است و شاید دور از ذهن نباشد در آینده نزدیک کتابفروشی های خیابان انقلاب که قلپ تپنده کتاب هستند در تصرف بانکها قرار گیرند.
در شرایطی که کتاب به واسطه قیمت بالای خود و رو آوردن مخاطبان به اپلیکیش های کتابخوانی مجازی تقریبا در آستانه حذف از سبد خانوار ایرانی است، مسئولیت اجتماعی هریک از ماست که برای فرهنگ و به ویژه کتاب کاری نماییم و شاید دور از ذهن نباشد که بخواهیم بانک تجارت این مسئولیت اجتماعی را بر دوش خود احساس کند و از تعطیلی این مجموعه فرهنگی صرف نظر کند تا همچنان حیات فرهنگی یک مجموعه ادامه داشته باشد و بازهم مخاطبان خودرا به دنیای داستان و خیال دعوت کند.

1401/05/26
09:59:34
5.0 / 5
379
تگهای خبر: اجتماعی , خرید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ