ارائه خدمات حقوقی به مددجویان کمیته امداد

ارائه خدمات حقوقی به مددجویان کمیته امداد

به گزارش پرسی بلاگ رئیس کمیته امداد با اعلان اینکه یکی از بندهای اساسنامه کمیته امداد عرضه خدمات حقوقی و قضایی به مددجویان تحت پوشش است، اظهار داشت: چند سال قبل غربالگری کلی نسبت به مشکلات حقوقی مددجویان صورت گرفت و شناسایی هایی انجام شد که مشخص شود کدام یک از مددجویان دارای مشکلات حقوقی هستند و این موارد احصا شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا سید مرتضی بختیاری در حاشیه همایش حمایت حقوقی عدالت محور، کرامت مدار و توانمندساز اظهارکرد: یکی از بندهای اساسنامه کمیته امداد ارائه خدمات حقوقی و قضایی به مددجویان تحت پوشش است.

وی افزود: در طول سالیان مختلف که این حوزه فعالیت می کرده زمینه سازی خوبی درباب ارائه خدمات انجام شده است. معافیت مددجویان تحت پوشش از پرداخت هزینه های دادرسی از بخش هایی بوده که توسط مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل گشته است همین طور هماهنگی هایی که با مراکز ارائه دهنده خدمات حقوقی مانند قوه قضاییه، کانون وکلا، مراکز وکلای قوه قضائیه کرده ایم، تفاهمنامه های مختلفی داریم تا بتوانیم این خدمت حقوقی را به مددجویان تحت پوشش ارائه دهیم.

رئیس کمیته امداد درباب شناسایی مددجویان نیازمند به خدمات حقوقی اضافه کرد: در بخش شناسایی، چند سال قبل یک غربالگری کلی نسبت به مشکلات حقوقی مددجویان صورت گرفت و شناسایی هایی انجام شد که مشخص شود کدام یک از مددجویان دارای مشکلات حقوقی هستند و این موارد احصا شد. بخشی را به عنوان میز خدمت حقوقی در کمیته امداد ایجاد کردیم که وکلای نیکوکار در دفاتر کمیته امداد حضور پیدا می کنند و در ایام خاصی به مددجویان مشاوره ارائه می دهند.

بختیاری افزود: درباب تنظیم دادخواست، شکواییه و لوایح دفاعیه، کارشناسان در استانها حضور دارند و تشکیل پرونده می دهند و این خدمات حقوقی قضایی را از ابتدا تا انتهای پرونده یا به وسیله خود یا به وسیله وکلای نیکوکار انجام می دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که هم اکنون چه تعداد وکیل نیکوکار به مددجویان ارائه خدمت می کنند؟ اظهار داشت: نوع همکاری وکلا با کمیته امداد متفاوت می باشد. تعدادی از این وکلا تنها به عنوان مشاور حقوقی با ما همکاری و برخی پرونده های قضایی را پیگیری می کنند.

رئیس کمیته امداد در پاسخ به سوال دیگری درباب بیشترین پرونده هایی که مددجویان با آن سر و کار دارند، اظهار داشت: این که چه نوع پرونده هایی بیشتر است، در مناطق مختلف کشور متفاوت می باشد اما بصورت میانگین ما درگیر پرونده های خانوادگی، حضانت، نفقه و موضوعات سهم الارث و... هستیم. موضوعات مسائل حقوقی که در کمیته امداد داریم بسیار متفاوت می باشد.

منبع:

1401/04/22
21:22:04
5.0 / 5
695
تگهای خبر: خدمات , مجلس , مشاوره , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ