سومین جلد کتاب یزد، یادگار تاریخ وارد بازار کتاب شد

سومین جلد کتاب یزد، یادگار تاریخ وارد بازار کتاب شد

به گزارش پرسی بلاگ سومین جلد کتاب یزد، یادگار تاریخ نوشته حسین مسرت در یزد منتشر گردید.حسین مسرّت، نویسنده کتاب یزد، یادگار تاریخ در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: این دفتر هم چونان دو دفتر گذشته دربردارنده گفتارهایی در حوزه یزدشناسی و یزدپژوهی است که پیشتر در بازه‌یه زمانی سالهای ۱۳۶۴ تا آخر ۱۳۹۸ در کتاب ها، مطبوعات و دیگر رسانه های کشور درج، منتشر یا چاپ شده است. گفتارهای مذکور گلچینی است از بین حدود ۱۰۰۰ مقاله نویسنده که تلاش شده همچون دفترهای پیشین، از تنوّع موضوعی برخوردار باشد.
وی اضافه کرد: در این کتاب، در هفت فصل و به ترتیب به گفتارهای تاریخی؛ شرح حال نام آوران و بزرگان یزد؛ آداب و فرهنگ؛ نقد کتاب؛ معماری، هنر و مردم شناسی. این کتاب مجموعاً دارای ۱۵۰ مقاله در زمینه های زندگی و آثار بزرگان، تاریخ، فرهنگ، کتابشناسی، ادب، دین، اندیشه، هنر و معماری استان یزد در ۶۸۰ صفحه متن و ۲۴ صفحه افزوده تمام رنگی پرداخته شده است.
مسرت بیان نمود: مقدمه این کتاب از دکتر یدالله جلالی پندری، استاد ممتاز دانشگاه یزد، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهره سرشناس پژوهش های ادبی معاصر است. همینطور دفتر سوم یزد، یادگار تاریخ دارای مقدمه ای است ادبی به قلم نویسنده همین کتاب و با عنوان «یزد، یادگار تاریخ است».
نویسنده کتاب اظهار داشت: مقدمه این کتاب به زبان های آلمانی، اردو، اسپانیایی، انگلیسی، ایتالیایی، پرتغالی، چینی، روسی، ژاپنی، عربی، فرانسه و هندی از جانب مترجمان نامداری چون دکتر خوزه کوتیاس فرر، استاد زبان فارسی و فرهنگ ایرانی در دانشگاه الیسانته اسپانیا، دکتر پیر دونینی از دانشگاه ایتالیا، دکتر فاطمه‌ی سماواتی از دانشگاه تهران، دکتر یوشیدا یوسکه از ژاپن، فریدون مزرعه، کسرا اشتری، مسعود بهجو و غیره به زبان های متعدد برگردانده شده است.
وی افزود: گزینش گفتارها، ساماندهی و ویراستاری کتاب با دکتر پیام شمس الدینی، ویراستار و عضو انجمن صنفی ویراستاران است.
مسرت اظهار داشت: در میان بخش های کتاب سه مجموعه تصویر شامل تصاویری از آثار و بناهای تاریخی و دیدنی های یزد اثر هنر آقایان ابوالقاسم ابوترابی و فرشاد میرافضلی و نگاره هایی از استادان برتر نقاشی یزد مانند محمّدعلی حِدّت، دکتر علی اکبر شریفی و مجید ابریشمی جای گرفته است.
وی افزود: روی جلد کتاب و مقدمه ادبی و قطعاتی از شعرای یزد به خط خوش استاد محمود رهبران، خوشنویس توانای جهان اسلام زینت بخش کتاب شده است. ناشر این کتاب انتشارات اندیشمندان یزد است که آنرا با سرمایه گذاری گروهی از اهالی فرهنگ یزد به نامهای سعید افضلی پور، محمد کاظمینی و سید محمد موسوی به زیر چاپ فرستاده است.


منبع:

1401/03/29
13:38:46
5.0 / 5
70
تگهای خبر: آثار , بازار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پرسی بلاگ