سید كبری عارف زاده مطرح كرد؛

حضور و نقش زنان در جنگ بیشتر پرداخت گردد

حضور و نقش زنان در جنگ بیشتر پرداخت گردد

یکی از زنان مؤثر در فتح خرمشهر در نشست شهر خون و لاله گفت انتظار می رود به حضور زنان ایرانی در جنگ بیشتر پرداخته شود.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، به مناسب گرامیداشت روز سوم خرداد ویژه برنامه فرهنگی با عنوان «شهر خون و لاله» با محوریت نقش بانوان در حماسه خرمشهر، توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران و با مشارکت بنیاد آیه های ایثار و تلاش بامداد روز گذشته سه شنبه سوم خرداد با حضور سیده کبری عارف زاده از همرزمان شهید محمد جهان آرا و محمد علی نورانی راوی کتاب «پسرهای ننه عبدالله»، علیرضا زند وکیلی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران، تعدادی از شاعران، نویسندگان و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس، بانوان کتابدار و اصحاب رسانه با رعایت پروتکلهای بهداشتی در سالن جلسات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار و بصورت زنده از صفحات مجازی اداره کل کتابخانه های عمومی استان پخش گردید.
نقش زنان در روحیه دهی به فاتحان خرمشهر
فرحروز فاتحی مدیرعامل بنیاد آیه های ایثار و تلاش در این مراسم اظهار داشت: امیدوار هستم روحیه سلحشوری در میان مردم ما حفظ شود. گرامیداشت یاد شهید صیاد خدایی عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امری ضروری است؛ وی در عین گمنامی فرد مؤثری بود؛ امیدوار هستم خداوند درجه رفیع شهادت را نصیب ما بنماید.
فاتحی با اعلان اینکه زنان تأثیر زیادی بر روحیه رزمندگان در فتح خرمشهر داشتند اضافه کرد: امروز هم وقتی صحبت های زنان آن دوران را می شنویم جامعه روحیه می گیرد. این فعالیت ها قابل تقدیر است. امیدوار هستم در عرصه فرهنگی بسادگی از کنار –تلاش این زنان- نگذریم.
رئیس شورای سیاست گذاری کنگره شعر زنان عاشورایی اظهار داشت: مقام معظم رهبری گفتند دفاع مقدس یک گنج است و هر زمان می توان از آن توشه ای برداشت. این زنان؛ مؤثر در دوران دفاع مقدس مثل همان توشه هستند. خانم عارف زاده آن زمان یک دختر هفده ساله بودند و حیف است که زندگی ایشان را به فیلم، نمایشنامه و کتاب تبدیل نشود؛ نسل های بعد وقتی این قصه ها را بخوانند حسرت می خورند که چه کسانی دراین زمان زندگی می کردند.
برگزاری هفت دوره کنگره زنان عاشورایی
رئیس شورای سیاست گذاری کنگره شعر زنان عاشورایی در ادامه به فرازهایی از زندگی خانم پروین سلیحی از زنان مؤثر در دوران انقلاب اسلامی که در نشست نیز حضور داشت پرداخت و اظهار داشت: وی زندانی دوران پهلوی بودند و همسر شهید لبافی نژاد هستند. ساواکی ها فرزندشان را از او جدا می کنند و خدا را شکر می نماییم در روند کارهای این بنیاد افراد خوبی را پیدا کردیم. همین طور با شاعران زیادی ارتباط برقرار کردیم.
وی با اعلان اینکه هفت دوره کنگره شعر زنان عاشورایی تا حالا برگزار شده که سه دوره آن در مشهد بود و سال قبل هم در شیراز انجام شد اضافه کرد: حاصل کنگره ها چاپ چند کتاب است که در اختیار دوستان قرار دارد.
وی با اشاره به این که رهبری بحث جهاد تبیین را مطرح نمودند اظهار داشت: یکی از اتفاقات دوران دفاع مقدس شعر است که برای الگوسازی از شعر می توانیم استفاده نمائیم. رسالت بزرگی بر دوش شاعران ما قرار دارد تا با سرودن اشعار خود این الگوسازی را نسل به نسل ادامه دهند.
پرداختن به ایثار مردم خوب و نجیب خرمشهر امری ضروری است
محمد علی نورانی، راوی کتاب ننه عبدالله؛ از رزمندگان دوران دفاع مقدس با اعلان اینکه چهلمین سال آزادسازی خرمشهر را در حالی برگزار می نماییم که رزمندگان خرمشهر پیرتر و پیرتر می شوند و دغدغه آنها فقط خودشان نیست؛ بلکه فرزندان شان است که جامعه آنها را از فرهنگ ایثارگری دور می سازد؛ افزود: پرداختن به ایثار مردم خوب و نجیب خرمشهر امری لازم است این مردم زحمات زیاد و گذشته ای بی شمار انجام داده اند.
وی با اعلان اینکه هر نهضتی برای موفقیت باید با سه مؤلفه همراه شود و اگر این اتفاق بیفتد موفق می شود اظهار داشت: این سه مؤلفه شامل مردمی بودن، هدف داشتن و عقیدتی بودن و سوم دارای رهبری مقتدر بودن هستند.
نورانی اضافه کرد: در دوران قبل از جنگ تحمیلی خرمشهر بسیار آباد بود و علما و روحانیون برای سفر به نجف از شهر خرمشهر تردد می کردند. در این بندرگاه این شهر کشتی های بزرگ پهلو می گرفتند و مردمان کشورهای دیگر آنجا می آمدند. مردم این شهر بواسطه شرایط آن با فرهنگ های مختلف آشنا می شدند و لباس های زیبا، شیک و مد روز می پوشیدند.
مردان و زنان دوشادوش در خرمشهر جنگیدند
وی اضافه کرد: مردم شهر یکدیگر را می شناختند و ناگهان در ۳۱ شهریور با حمله عراق این شهر به یک جهنم تبدیل شد. مردم نمی دانستند به کجا پناه ببرند. جایی امن نبود که کودکان را به آنجا ببرند. با چشم خودم دیدم فرد دوچرخه سواری به سرش ترکش خورد.
وی با اعلان اینکه آرزو دارم یک روز –هنرمندان و نویسندگان- زیبایی آن شهر و حالت های معنوی آن شهر را به تصویر بکشند. افزود: جنگ ماهیت مردمی داشت و زنان در کنار مردان می جنگیدند. کار آنها فقط پشتیبانی در پشت جبهه ها نبود.
وی همین طور ماجرای به هدف خوردن ترکش به چشمانش را تعریف کرد و این که مادرش با توسل به ائمه و حضرت خدیجه (س) شفای فرزندش را از خداوند خواسته بود و افزود: در نهضت های مبارزاتی هدف و اعتقادات اهمیت دارد.
روای کتاب «ننه عبدالله» اظهار داشت: دفاع در ذات همه انسان ها و همه گیاهان و حیوانات است. دشمن به خرمشهر حمله کرده بود و معلوم بود که باید از آن دفاع کرد. همان مردمی که شلوار جین و بانوانی که آرایش می کردند برای دفاع آماده شدند. وقتی جنگ شد افرادی که لب شط قدم می زدند و موسیقی گوش می کردند پشت در سپاه ایستادند و اسلحه می خواستند. اسلحه خانه خرمشهر وقتی خالی شد مردم سر نیزه و نارنجک می گرفتند. مردم با چوب و چماق حتی به سمت مرزها روانه شدند.
تأثیر رهبری جنگ بر جوانان خرمشهری
وی اظهار داشت: رهبری و هدایت امام خمینی (ره) آنقدر اثرگذار بود که وقتی صحبت می کردند اشک در چشمان جوانان حلقه می زد.
نورانی به فرازهایی از کتابش اشاره نمود و با اعلان اینکه کتاب در چهار محور پرداخته شده اضافه کرد: صدام قبل حمله به خرمشهر یک جنگ داخلی به وجود آورده بود. یک جنگ سخت با بمب گذاری و نبرد کوچه به کوچه به وجود آورده بود که کمتر جایی به آن پرداخته شده است در این کتاب مفصل به آن پرداختم. همین طور جنگ تن به تن در خرمشهر بوجود آمد.
وی اظهار داشت: جنگ ۳۵ روز نبود بلکه ما ۴۵ روز مقاومت کردیم. حداقل ۱۰ روز قبل شروع رسمی جنگ، در مرزها می جنگیدیم و مقاومت کردیم. آنها که شروع جنگ را ۳۱ شهریور می دانند می گویند خرمشهر ۳۵ روز جنگید.
خرمشهر هیچ گاه سقوط نکرد
این رزمنده دوران دفاع مقدس با اعلان اینکه خرمشهر هیچ گاه سقوط نکرد، اظهار داشت: قسمتی از این شهر سقوط کرد. خرمشهر توسط رود کارون دو بخش می شود و وقتی نیروهای ما شهید شدند و ضعیف _بخشی از شهر سقوط کرد _ در آن شرایط مردم برای دفاع اسلحه به دست گرفتند. تا این که دستور آمد عقب نشینی نماییم.
در بخش دیگری این رزمنده به بیان خاطراتی از جنگیدن ۵ برادر خود پرداخت و اضافه کرد: همه برادران من در جنگ بودند، مادرم طاقت نیاورد و با آنکه مدتی در شیراز بود اما باز برگشت. مادرم به تدریج خودش را به دفتر شهید جهان آرا در خرمشهر می رساند.
نورانی اظهار داشت: آن زمان یک مرغداری داشتیم که مادرم آنجا را به ایستگاه صلواتی و پایگاه خانوادگی ما تبدیل کرد و به رزمندگان خوراکی هایی که در اختیار داشت را می داد.
حضور زنان در جنگ نیازمند پرداخت بیشتر است
در ادامه این برنامه سید کبری عارف زاده از زنان مؤثر در فتح خرمشهر با اعلان اینکه درباره خرمشهر و مقاومت آنها و فرهنگ مردم آن آقای نورانی توضیح دادند، اظهار داشت: انتظار دارم به حضور خواهران در جنگ بیشتر پرداخته شود. امام خمینی (ره) هم می گفت از دامن زن مرد به معراج می رود.
وی اضافه کرد: در بحث خاطرات خانم ها وقتی وارد می شوید همه چیز هست. تربیتی، فرزندپروری، کانون خانواده و … نویسندگان و روانشناسان نیز می توانند از این خاطرات استفاده کنند. زمانی که انقلاب شد همه مخصوصاً حضرت امام (ره) با رهبری و تدبیری که داشتند می دانستند هیچ گاه استکبار جهانی نمی گذارد انقلاب ایران روی پای خود بایستد. امام می دانستند حتما بوسیله همسایگان به ما حمله می شود؛ برای همین فرمان تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی را صادر کردند و این آموزش را مختص مردان ندانست.
عارف زاده با اشاره به این که آن زمان ما عضو انجمن اسلامی دبیرستان بودیم و نخستین گروهی بودیم که آموزش دیدیم؛ اظهار داشت: در آن مقطع ۸۰ نفر آموزش دیدیم و دو سه نفر از خانم ها بعدها بعنوان مربی انتخاب شدند و در پادگانی در ۸ کیلومتری خرمشهر آموزش دیدیم.
وی با اعلان اینکه آن پادگان بعدها به نام نخستین شهید خرمشهر، شهید بختور نام گذاری شد اضافه کرد: هنوز روبانی که به مقنعه مان وصل می کردیم و نام شهید عباس فرحان اسدی و موسی بختور روی آن نوشته شده بود را دارم.
زنانی که دست شان پینه می بست
این رزمنده دوران دفاع مقدس که از همرزمان شهید جهان آرا بوده در ادامه اظهار داشت: خواهران مسئولیت شان در آن مقطع آغاز شد. در ۳۱ شهریور ماه جنگ از حد مرزها گذشت و به شهرها رسید. اجساد زیادی روی زمین بود که قرار بود غسل و دفن شوند. با صدای سوت خمپاره اجساد را مجبور بودند بر زمین بگذارند تا ترکش خمپاره به حمل کنندگان جسد به هدف خوردن نکند و گاهی چندبار مجبور می شدند جنازه ها را بر زمین بگذارند.
عارف زاده همین طور به بیان خاطرات دیگری از حضور زنان در دوران دفاع مقدس و فتح خرمشهر پرداخت و اضافه کرد: نمونه هایی از مادران که خودشان رزمنده بودند را در خاطرم حفظ نموده ام؛ همین طور بانوانی که همسرشان اسیر بود و دخترشان در منطقه اسیر بودند و یا مادری که دو فرزندش شهید شده بودند. درست است که از حضرت زینب (س) الگو می گرفتیم اما با روحیه لطیفی که خانم ها دارند جنگ دوران سختی بود. چونکه فردی که در منطقه حضور دارد احساسش و درکش از آن متفاوت می باشد.
وی با اعلان اینکه از تمام این اتفاقات می توان نکات تربیتی و آموزشی فراگرفت اظهار داشت: هنوز پس از چهل سال مرور این خاطرات برای ما دشوار است. از ما می خواهند آن دوران را روایت نماییم. اما وقتی این ماجراها را روایت می نماییم تا چند ماه بر ما اثر می گذارد.
عارف زاده با اشاره به این که در عملیات آزادسازی خرمشهر امدادگر بودم و پیش از آن در کار جا به جایی مهمات بودم اضافه کرد: بسته های مهمات ۹۰ کیلوگرم بود و دختران این جعبه ها را حمل می کردند. شب ها نیز مانند آقایان پست می دادیم. روزهای اول دست های ما تاول می زد اما بعدها دست های مان پینه بسته بود. چند ماه در بیابان چادر زدیم. سرویس بهداشتی صحرایی هم آنجا ایجاد کردیم.
گذشتن از جان بزرگترین ایثار است
در بخش دیگری از این جلسه علیرضا زند وکیلی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران با اشاره به این که بانوان در جنگ نقش داشتند و این نقش بی بدیل بود و همه ما در شهرها یک ننه عبدالله داشتیم اظهار داشت: بزرگترین ایثار گذشتن از جان است کسی حاضر نیست سوزنی در دستش فرو برود.
وی با بیان اهمیت مقام جانبازی اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم سهم کوچکی در بیان مقولات ایثارگری ایفا کنیم؛ امیدواریم بتوانیم درصد کوچکی از شرمندگی مان را جبران نماییم.
در میان سخنرانی افراد حاضر در این برنامه چند نفر از شاعران حوزه فرهنگ مقاومت به شعرخوانی پرداختند. همچون قادر طراوت پور، سید مسعود علوی، هادی جانفدا، فاطمه بیرامی، دختر شهید احمد زارعی و زینب دانشی هرکدام یاد شهدا و ایثارگری های آنها را گرامی داشتند. دختر شهید زارعی بابت حوادث اخیر خوزستان به مردم ایران تسلیت گفت و این منطقه را خون ایران توصیف کرد.

1401/03/04
11:12:16
5.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , كتاب , مراسم , هدایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پرسی بلاگ