توسط انتشارات سروش صورت گرفت؛

کتاب جدید عبدالحمید نقره کار منتشر گردید

کتاب جدید عبدالحمید نقره کار منتشر گردید

به گزارش پرسی بلاگ کتاب حکمت اسلامی در خلق آثار هنری معماری و شهرسازی نوشته عبدالحمید نقره کار توسط انتشارات سروش راهی بازار نشر شد.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، کتاب «حکمت اسلامی در خلق آثار هنری معماری و شهرسازی» نوشته عبدالحمید نقره کار توسط انتشارات سروش راهی بازار نشر شد.
این اثر شامل دو پیشگفتار و یک مقدمه است. در پیشگفتار اول با عنوان آینده پایدار و باقی از آن کدام مکتب است؟ به اختصار تاریخچه فرهنگ و تمدنی ایران و فرهنگ اسلامی پرداخته است. در پیشگفتار دوم به نظریه ای که در این کتاب توضیح داده شده است پرداخته و کلمات کلیدی این اثر تحقیقی معرفی شده است.
کتاب «حکمت اسلامی در خلق آثار هنری معماری و شهرسازی» شامل ۱۲ فصل با عناوین زیر است؛ روش تدریس در دروس میان دانشی، روش تحقیق در فرایندهای میان دانشی، ساختار و مراحل پنج گانه در فرایندهای انسانی (نظریه اسلام)، زیبایی و حسن شناسی تطبیقی، فلسفه و حکمت هنر اسلامی (تطبیقی)، اصول ده گانه در اجتهاد خلاقانه یا سبک معماری، تعریف معماری و عناصر معناپذیرتر آن، بعضی از مهم ترین اصول در معماری دوران اسلامی، الهام از هنر و معماری آفرینش، آموزه هایی از معماری معصومین (ع) و مسلمانان، ارزیابی و نقد معابد شرقی و غربی، ارزیابی و نقد بعضی از رویکردها و آثار معماری غربی (از مدرنیسم تا معاصر).
همچنین این اثر شامل هفت پیوست با عنوان صدمه شناسی وضعیت موجود معماری و شهرسازی (سرنوشت درس حکمت هنر اسلامی) و تمدن نوین اسلامی با هویت (اسلامی- ایرانی)، ارزیابی و نقد طرح و ساختمان جدید مسجد ولیعصر (عج) جنوب پارک دانشجو، بعضی از خصوصیت ها در محله مطلوب از منظر اسلامی، پیش نویس اجمالی و مقدماتی برای نقشه راه معماری و شهرسازی، سایر تالیفات نویسنده این کتاب و برداشتهای مقدماتی از اصول حاکم بر مراحل پنج گانه در خلق آثار معماری.
محتوای این کتاب مبتنی است برنظریه جدید نقره کار با عنوان نسبت اسلامی با مراحل پنجگانه در فرایندهای انسانی، نظیر آثار هنری، معماری و شهرسازی که درکارگروه (نظریه پردازی نقد و نوآوری) هنر، معماری و شهرسازی شورایعالی انقلاب فرهنگی، داوری و تائید شده است.
این نظریه انکشافی، ساختاری بنیادی و کاربردی داشته و اثبات می کند که مکتب الهی اسلامی در سه مرحله اول از فرآیندهای انسانی، مستقیماً منابع و مبانی جامع و خطاناپذیری را ارائه، تبیین و تشریح کرده و به صورت غیرمستقیم، اصول و معیارهایی را برای خلق مناسب و مطلوب آثار، ارزیابی و نقد آنها عرضه نموده است.
چندی پیش همزمان با ششمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی، در مراسم اهدای پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی عبدالحمید نقره کار در رشته معماری اسلامی انتخاب|شد.
کتاب «حکمت اسلامی در خلق آثار هنری معماری و شهرسازی» نوشته عبدالحمید نقره کار در ۵۶۸ صفحه با قیمت ۱۶۰ هزار تومان توسط انتشارات سروش منتشر گردید.
مراسم رونمایی این کتاب بامداد امروز در خبرگزاری مهربا حضور مولف اثر، رضایی، مدیر انتشارات سروش و اساتید حوزه معماری و شهرسازی برگزار گردید.
گزارش این مراسم هم بزودی در خبرگزاری مهر منتشر می شود.

1400/11/03
23:54:38
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ