لزوم افزایش سرانه فرهنگی واجتماعی منطقه ۱۳

لزوم افزایش سرانه فرهنگی واجتماعی منطقه ۱۳

به گزارش پرسی بلاگ رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران خواهان افزایش سرانه فرهنگی و اجتماعی در منطقه ۱۳ شهرداری تهران شد.


به گزارش پرسی بلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بازدید از منطقه ۱۳ شهرداری تهران که در سوله مدیریت بحران این منطقه برگزار شد، اظهار داشت: از خصوصیت های شاخص منطقه ۱۳ همین بس که این منطقه به پیشگامان انقلاب اسلامی مشهور است و بر همین مبنا خدمتگزار این مردم بودن افتخار بسیار بزرگی است.
وی با اشاره به اینکه منطقه ۱۳ یکی از مناطق خاص شهر تهران به حساب می آید، بیان داشت: تمام چالش های حوزه مدیریت شهری که در دیگر مناطق به صورت پراکنده دیده می شود در منطقه ۱۳ به صورت تجمیع شده وجود دارد که همچون این موارد میتوان به قنات، مسیل، پارک جنگلی، پادگان، بافت فرسوده، صدمه های اجتماعی آن هم از نوع نوظهورش، سد معبر و... اشاره نمود.
ایشان در ادامه منطقه ۱۳ شهرداری تهران را در حوزه فرهنگی و هنری بی نظیر خواند و تصریح کرد: وجود مواردی همچون اماکن قدیمی و تاریخی، حوزه های گردشگری، وجود مساجد مهم و محوری، استقرار مراکز مذهبی، فرهنگی و هنری از نقاط قوت این منطقه به حساب می آیند.
معدنی پور با اشاره به اینکه مشارکت جویی خصیصه بارز و شاخص مردم ساکن در منطقه ۱۳ است، بیان نمود: مردم در سطوح مختلف مطالباتی را از مدیریت شهری دارند که میتوان آنها را به ترتیب به ۵ دسته خدمات شهری، فنی و عمرانی، حمل و نقل، معماری و شهرسازی و در نهایت فرهنگی و اجتماعی تقسیم نماییم.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه موضوعات فرهنگی و اجتماعی مهم ترین مطالبه شهروندان است، افزود: اگر در ۴ لایه اول به موضوعات فرهنگی و اجتماعی توجه نشود نمی توان توقع داشت که توفیقی در شهر به دست آید.
وی اظهار داشت: ما در لایه های مختلف برای تأمین مطالبات شهروندان احتیاج به مشارکت مردم داریم. همینطور احتیاج به فرهنگ شهری و شهروندی داریم و در تمام موارد نیازمند فرهنگسازی و آموزش شهروندی هستیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران بیان نمود: در کمیسیون ما بر این باوریم که انجام امور با تاکید بر نگاه و رویکرد فرهنگی و اجتماعی می تواند زمینه ساز اجرای طرح ها و پروژه های موفق شهری باشد.
نرگس معدنی پور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: توجه به محتوای زیرساخت ها یکی از نیازهای شهر است و ما می بایست نسبت به بازبینی محتوای موجود در این بخش دقت نظر داشته باشیم و از طرفی در غنی سازی و استانداردسازی محتوا در زیرساخت ها اقدام و سپس در جهت توسعه آنها گام برداریم.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان ساخت: در منطقه ۱۳ کمبودهایی را در سرانه فضاهای فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی مشاهده می نماییم که این سرانه ها می بایست افزایش یابند. ضروریست تا در کنار دیگر سرانه های مدیریت شهری به تأمین سرانه های فرهنگی اجتماعی هم توجه ویژه ای صورت گیرد.
معدنی پور در ادامه این جلسه ضمن اشاره به اهداف کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در دوره ششم مدیریت شهری اظهار داشت: بهبود وضعیت شاخصهای فرهنگی و اجتماعی تهران، توسعه عادلانه فرصت ها و خدمات فرهنگی و اجتماعی در شهر، افزایش کارآمدی و اثربخشی نظام برنامه و بودجه در حوزه فرهنگی و اجتماعی، نقش آفرینی فعال در تحولات فرهنگی و اجتماعی شهر تهران، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، تحکیم بنیان خانواده و... همچون مأموریت های کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر است.
نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه زمانی میتوان بستر لازم برای جلوگیری از صدمه اجتماعی را فراهم آورد که به خانواده و کارکردهای آن توجه شده باشد، اظهار داشت: ما نیازمند افزایش نظارت برای متناسب سازی و بهبود شاخصهای فرهنگی اجتماعی هستیم. بر همین مبنا کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در تلاش است که شاخص ها را بهبود بخشیده و ضمن سیاست گذاری واستانداردسازی کیفیت زندگی، برای کاهش عوامل مخاطره آمیز و کنترل و کاهش اسیب های اجتماعی اقدام نماید که این مهم با ظرفیت سازی برای ارتقا سرمایه اجتماعی در تهران و توسعه ظرفیت ها برای آموزش و توانمندی شهروندان و گسترس زمینه های همیاری و مشارکت اجتماعی در میان شهروندان فراهم خواهد شد.
او در آخر تصریح کرد: تلاش میکنیم در بودجه ۱۴۰۱ با عنایت به اولویت های فرهنگی که در منطقه ۱۳ وجود دارد نسبت به بودجه ریزی برای منطقه اقدام نماییم.
درب مراکز فرهنگی در ۴ سال قبل به روی مردم قفل شد

همینطور زهرا شمس احسان عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جلسه پایانی بازدید از منطقه ۱۳ شهرداری تهران که در سوله مدیریت بحران این منطقه برگزار شد، اظهار داشت: منطقه ۱۳ دارای بافتی سنتی، قدیمی و دارای هویت است که اغلب خانواده های ساکن در نواحی آن متدین و اصیل می باشند اما با این وجود در ناحیه یک این منطقه به علت تعدد و تنوع قومیتی و همینطور تردد گروههای غیر بومی مشکلاتی از نظر هویتی بوجود آمده است.
وی افزود: عوامل فوق زمینه ساز ایجاد مخاطرات اجتماعی و تغییر در سبک زندگی خانواده ها شده است. باید به این نکته توجه گردد که علارغم وجود رفاه نسبی در سطح منطقه طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت زندگی و نشاط اجتماعی در سطح پایینی قرار گرفته است.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه چالش های موجود در سطح منطقه می بایست با مدیریت جهادی مرتفع گردد، اظهار داشت: موضوعات می بایست در راه تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های منطقه و مباحث اجتماعی و فرهنگی قرار گیرند. این یک حقیقت است که در ۴ سال قبل نوعی رخوت، سستی و کسالت در حوزه فرهنگی اجتماعی در سطح منطقه و در سطح شهر تهران بوجود آمده است. امروز ما تازه می خواهیم موارد را احیا نماییم و برخی فضاها و زیرساخت های اجتماعی را در سطح شهر که عمدتا در این زمان درشان به روی مردم قفل شد را بگشایم.
ایشان در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به نرخ پایین سرانه های فرهنگی اجتماعی و لزوم عرضه خدمات اجتماعی در سطح منطقه عنوان کرد: مجموعه های مهارت آموزی کوثر در طول این سال ها تعطیل شد. سه مرکز در این خصوص داشتیم که در آنها ۴۷۲ خانم سرپرست خانوار پوشش دهی می شدند. با تعطیل شدن این مراکز در حالیکه مباحث اقتصادی، تورم و گرانی وجود دارد به شکلی سفره افراد را کوچکتر کرده ایم.
شمس احسان افزود: املاکی در دست شهرداری وجود دارد که باید با کمک موسسات مردم نهاد و گروههای جهادی با یک توسعه و بهسازی در اختیار زنان سرپرست خانوار قرار گیرند.
ایشان در ادامه سخنان خود به بازآفرینی بازارچه های خود اشتغالی اشاره نمود و اظهار داشت: این بازارچه ها در سطح منطقه تعطیل شده اند که لزوم دارد نسبت به احیاء انها اقدام صورت گیرد.
این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم استفاده از ظرفیت بوستان بانوان در پارک سرخ حصار هم تصریح کرد و بیان داشت: با راه اندازی بوستان بانوان در سرخه حصار میتوان این پارک را به صورت فرامنطقه ای در اختیار شهروندان قرار داد.
شمس احسان در ادامه سخنانش به پدیده کودکان کار در منطقه ۱۳ اشاره نمود و اظهار داشت: ما در هر منطقه حداقل یک مرکز پرتو در اختیار داریم که از راه آنها میتوان نسبت به توانمندسازی کودکان کار در ابعاد مختلف همچون جسمی، اجتماعی، روانی و حتی آموزشی اقدام نمود. همینطور می توانیم این مورد را در اختیار مراکز مردم نهاد قرار داده و با تأمین زیرساخت ها آنها را ترغیب به دریافت مجوز از بهزیستی جهت عرضه خدمات به کودکان کار نماییم.
او همینطور بر لزوم در اختیار قرار دادن مراکز خالی موجود در سطح مناطق به موضوعات فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد.
این کارشناس مسائل اجتماعی در ادامه جلسه اظهار داشت: توسعه خانه های مجردی، خانه های کارگری، خالی شدن سکنه در ناحیه یک و... سبب شده تا هویت در این بافت گرفتار مشکل شود بنابراین به نظر می آید باید در چارچوب سرمایه اجتماعی و پژوهش نخبگان مشارکت صورت گرفته و راهکاری برای برون رفت از وضع موجود تعریف شود.
وی افزود: در این خصوص ما در شورای شهر و در کمیسیون کمک میکنیم اما باید اراده از پایین به بالا باشد یعنی این که منطقه بگوید که با چه ابزاری می تواند این مسیر را هموار کند تا ما بررسی نماییم که چطور می توان این راه را پیمود و به سرانجام رساند.
بنا براعلام روابط عمومی شورای شهر، ایشان در ادامه ضمن اشاره به این که ضعف در احساس امنیت زمینه ساز کاهش کیفیت زندگی در منطقه ۱۳ شده است، اظهار داشت: احساس امنیت بر روی بحث زیست پذیری و کیفیت زندگی تأثیر می گذارد که بطور قطع رفع فضاهای بی دفاع و کانون های نا امن و نقاط مسئله دار می تواند جریان کیفیت زندگی در محلات منطقه را بهبود ببخشد.
این عضو شورای شهر تهران در انتها بر لزوم استقرار پایگاه های مددکار شهر در پایانه های بین شهری در شهر تهران تصریح کرد و اظهار داشت: مبدا ورودی بعضی از افراد صدمه دیده اجتماعی همچون دختران فرار، افراد بی خانمان و گروههای صدمه دیده اجتماعی از ترمینال شرق است که به نظر می آید باید از ظرفیت سازمان رفاه و معاونت اجتماعی شهرداری تهران به منظور استقرار پایگاه مددکار شهر را در این ترمینال استفاده گردد. الان پایگاه مددکار شهر در ترمینال ها و پایانه های ما فعال نیستند.1400/10/20
12:55:29
5.0 / 5
354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پرسی بلاگ