شبان نیا مطرح كرد؛

دوره های آموزشی طرح ولایت چگونه شکل گرفت؟

دوره های آموزشی طرح ولایت چگونه شکل گرفت؟

به گزارش پرسی بلاگ رییس مرکز آموزش های آزاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اظهار داشت: طرح ولایت حدودا 25 سال است که با اهتمامی که علامه مصباح(ره) به آموزش مبانی اندیشه ای داشتند، شکل گرفت.به گزارش پرسی بلاگ به نقل از مهر، نشست «تبیین و بررسی تاریخچه تشکیل دوره های آموزشی طرح ولایت» با حضور قاسم شبان نیا، رییس مرکز آموزش های آزاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، توسط کانون اندیشه جوان در صفحه اینستاگرام کانون انجام شد.
وی در ابتدا، با اشاره به تاریخچه شکل گیری طرح ولایت، اظهار داشت: این طرح تقریباً ۲۵ سال است که فعالیت خودرا آغاز نموده است. محتوا، کتب و متون این طرح توسط موسسه امام خمینی (ره) تهیه و تدوین می شود. در شروع برگزاری طرح ولایت برخی از مراکز بصورت جدی به میدان آمدند، بسیج دانشجویی باتوجه به دغدغه ای که نسبت به مبانی اندیشه اسلامی داشت یکی از این مراکز بود. دوره های طرح ولایت تا حالا برای گروههای مختلف دانشجویان، طلاب، اساتید، متخصصین پزشکی، دانشکده امین ناجا، بنیاد شهید و برخی گروههای دیگر برگزار شده است. بیش از ۹۰ هزار نفر از شروع شکل گیری طرح ولایت تابحال گواهی گذراندن این دوره را دریافت نمودند.
شبان نیا اظهار داشت: دوره های طرح ولایت با اهتمامی که علامه مصباح (ره) به آموزش مبانی اندیشه ای داشتند، شکل گرفت و مورد حمایت جدی مقام معظم رهبری قرار گرفت. طرح ولایت از شروع شکل گیری موافقان و مخالفان بسیار جدی داشته است. خاصیت طرح ولایت این است که مباحث مطرح شده در آن انسجام و نظم مشخصی دارد و هر فراگیری که شش کتاب طرح ولایت را می گذراند به منظومه فکری اسلام مسلط می شود و این قدرت را پیدا می کند که در مقابل شبهات اعتقادی گرفتار تزلزل نشود. شش کتابی که در دوره های طرح ولایت تدریس می شود کتاب های معرفت شناسی، خداشناسی، انسان شناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سیاست است.
این استاد دانشگاه افزود: یکی از برنامه های آینده طرح ولایت این است که دوره های تثبیت نیز برای علاقمندان برگزار کند. برخی از مجموعه ها اینکار را شروع کردند، موسسه امام خمینی (ره) نیز در نظر دارد این کار را اجرائی کند. دوره های تثبیت کمک می نماید فرد فراگیر هر شبه ای از شبهات اعتقادای را بتواند پاسخ بدهد. شبهات اعتقادی در دوران های مختلف به اشکال مختلفی مطرح گردیده است، کسانی که به کتب طرح ولایت مسلط می شوند توانایی پاسخگویی به شبهات را تا حدودی پیدا می کنند. چونکه کتب طرح ولایت اصول کلی حاکم بر پاسخگویی به شبهات را در اختیار فراگیران قرار می دهد. البته پاسخگویی به تمام انواع شبهات نیاز به تمرین و دوره های تکمیلی دارد. خیلی از ریزش های انقلاب که تا کنون رخ داده به این خاطر بوده است که افراد با مبانی اعتقادی آشنایی نداشتند. رهبر معظم انقلاب با اشاره به کارهای سطحی و دور از مبانی تعبیر زیبایی دارند و فرمودند بی مایه فتیر است.
وی افزود: در بررسی هایی که صورت گرفته مشخص شد در فتنه هایی که در نظام جمهوری اسلامی اتفاق افتاده است ردپایی از فارغ التحصیلان طرح ولایت مشاهده نمی گردد. این به این خاطر است که فارغ التحصیلان طرح ولایت در میدان سیاسی هم که حاضر می شوند با تفکر مبنایی ورود می کنند. تفکر مبنایی افراد را در مقابل هجمه های اعتقادی واکسینه می کند. از این جهت است که مقام معظم رهبری در برهه های مختلف بصورت علنی و غیر علنی از این طرح حمایت کردند.
این محقق با اشاره به تغییرات محتوایی طرح ولایت در ادوار مختلف، ابراز کرد: تغییرات زیادی در کتب طرح ولایت از ابتدا تا کنون به وجود آمده است. نکاتی که فراگیران و اساتید درباب کتاب ها بیان می کنند در تنظیم و تدوین کتب جدید مورد توجه قرار می گیرد. ضمن این که طرح ولایت یک شورای علمی و سیاستگذاری دارد، در این شورا دغدغه جدی نسبت به شبهاتی که در سطح جامعه مطرح می شود، وجود دارد. از این جهت کتاب ها با حفظ اصول کلی حاکم بر اعتقادات دائماً درحال بروزرسانی هستند. همیشه بسیار از اصول بین کسانی که در اعتقادات شبهه می اندازند مشترک بوده است بدین سبب اثبات اصول اعتقادات یکی از ضروری ترین موارد کتب طرح ولایت است. دست اندرکاران طرح ولایت به نظرات و بازخوردها اهمیت می دهند و اهتمام جدی دارند باتوجه به نظرات و بازخوردهایی که به دستشان می رسد، نقصها طرح را برطرف کنند.
وی اضافه کرد: یکی از اشکالاتی که به کتب طرح ولایت وارد می شد سطح ادبیاتی کتب بود. از این جهت یکی از برنامه های آینده طرح ولایت این است که سطح ادبیاتی کتب را متناسب با مخاطب تنظیم کرده و در اختیار فراگیران قرار دهد. هم اکنون کتب طرح برای سطح دوم متوسطه، اول متوسطه، دبستان و حتی پیش دبستان نیز درحال تدوین و آماده سازی است. اشکال دیگری که به طرح وارد می شد این بود که در این طرح از حرف های مخالفین سخنی گفته نمی گردد، این مسئله نیز برای سال های آتی در نظر گرفته شده و بنا بر این است که برخی از نکات در قالب متن یا نکات تاییدی از اهل علم بعنوان ارزش افزوده بصورت بارکد در اختیار فراگیران قرار بگیرد و اساتید در هنگام تدریس پاسخ به شبهات را ارائه نمایند.
این پژوهشگر با اشاره به شرایط کرونائی دو سال اخیر عنوان کرد: باتوجه به شرایط کرونائی کشور و با نظر علامه مصباح (ره) دوره مجازی طرح ولایت شکل گرفت. به همین خاطر در دوره کرونا نیز فراگیران طرح ولایت کاهش پیدا نکرد و در این دوران حدود ۴ هزار نفر طرح ولایت مجازی را گذراندند. دوره مجازی با سازوکاری مناسب همراه با چکیده نویسی و ارزیابی اجرا شد. حتی نظر علامه بر این بود که شرایطی فراهم گردد کسانی هم که مایل نیستند در دوره ها شرکت نمایند بتوانند از محتوای طرح استفاده کنند، به همین خاطر تمامی صوت های تدریس اساتید در شش کتاب طرح بصورت رایگان در آپارات بارگزاری شده و علاقمندان می توانند از آن استفاده کنند. هدف حضرت علامه این بود که طرح ولایت به قدری گسترش پیدا کند که سالی یک میلیون نفر در این طرح شرکت نمایند و گفتمان این طرح گفتمان غالب در کشور بشود.
شبان نیا تصریح کرد: پس از برگزاری طرح ولایت در کشور برخی کشورهای دیگر نیز ابراز علاقه و نیاز به چنین طرحی را مطرح نمودند و عنوان کردند در کشورهای ما حتی اهل اندیشه نیز آمادگی پاسخ به شبهات را ندارند. به همین خاطر کتب طرح ولایت به زبان عربی ترجمه شد و تا کنون چند دوره طرح ولایت در کشورهای دیگر برگزار شده است. قسمتی از این کتب نیز به زبان انگلیسی ترجمه شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. از آنجا که روش طرح ولایت روش استدلال عقلی است در همه جوامع می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در همین راستا قسمتی در مرکز آموزش های آزاد تحت عنوان واحد بین الملل به راه افتاده است.
این استاد دانشگاه افزود: دوره مفصل طرح ولایت چهارده جلسه و دوره فشرده آن یک هفته است. یکی از اهداف آینده طرح ولایت این است که علاوه بر رویکرد عقلی به بحث های قرآنی و روایی نیز پرداخته شود. در دفاع از اسلام روش های مختلفی وجود دارد که همه آنها در جای خود محترم و لازم هستند. طرح ولایت با بهره بردن از روش عقلی این هدف را دنبال می کند و این روشی است که افراد را در مقابل شبهات واکسینه می کند. البته در کنار ایجاد شعور معرفتی برانگیختن شور و اشتیاق نیز ضرورت دارد. همه این روش ها در جای خود لازم و مکمل هم هستند.
وی با اشاره به نقدهای سیاسی که به طرح ولایت وارد می شود، عنوان کرد: اگر رفتار سیاسی به این معنا است که طرح ولایت در مقابل جریانات انحرافی قد علم کرده، می توان گفت این طرح رفتار سیاسی دارد اما اگر انتقاد وارد شده به این معنا است که طرح ولایت جانبداری از جناح سیاسی خاصی می کند این برداشت کاملاً اشتباه است. تمام کارهایی که در طرح ولایت انجام می شود باید در امتداد مبانی اندیشه اسلامی باشد. اساتید طرح ولایت به شدت از ورود به مسائل حزبی و جناحی پرهیز داده می شوند چونکه این مسائل به هیج وجه در رسالت طرح ولایت نیست و جزء تخلفات شمرده می شود.
این پژوهشگر در پاسخ به نقدی که فراگیران طرح ولایت را افرادی دور از کارهای جمعی تعریف می کند، گفت: این مسئله یک مسئله عمومی نیست و بیشتر به خلق و خوی افراد برمی گردد. امروز خیلی از فعالان تشکل های دانشجویی ولایی به نحوی با طرح ولایت اتصال دارند یا داشتند. طرح ولایت مبانی اندیشه افراد را تصحیح می کند و اتفاقاً افراد را به سمت کارهای اجتماعی سوق می دهد.


منبع:

1400/10/19
22:15:58
5.0 / 5
386
تگهای خبر: آموزش , اجتماعی , ترجمه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پرسی بلاگ